Лили Иванова дарява манастир

Лили Иванова дарява манастир | StandartNews.com

Известни личности и обикновени миряни търсят упование в Бога в Самоковския девически метох

"Вход Господен" се казва библейската сцена, в която Христос влиза в Йерусалим - посрещнат с възторг и почести, а само след седмица е разпнат на кръста. Защо примата Лили Иванова е избрала точно този сюжет, знаят само монахините от Самоковския манастир. Но е факт, че стенописът, който е изографисан вляво от входа на черквата, е поръчан, платен и дарен на светата обител от най-известната ни певица. За разлика от други ктитори, чиито ликове дори бяха изрисувани в храма, тя никога не е афиширала с благотворителността си. Монахините обаче знаят, че посещава метоха и помага с редовни дарения. Между дарителите са Илия Павлов, Августин Пейчинов, Евгени Минчев... Имената им са изписани под дарените икони и фрески.
"Кой какво е дарил, не е най-важното.

Съществено е друго - столетия наред метохът е пристан за хората, които търсят Бога", казва игуменката майка Пелагия. Десет години тя е била в църковното настоятелство, а в следващите пет вече е монахиня. Пелагия поема ръководството на манастира след смъртта на майка Гавриила, която пък десетилетия е управлявала метоха. В него, освен "обикновените" поклонници, са идвали и много популярни хора. Гавриила се е споминала през пролетта, а гробът й е в двора на манастира. Тя е известна и с това, че е държала вдъхновена реч пред Тодор Живков, който си тръгнал впечатлен от светата обител. Майката игуменка през 90-те е чест гост на светски сбирки, на които се случват благотворителни акции. Тя и сестра Теодосия, също покойница, са уважавани от политици, бизнесмени и дипломати.

Самоковският манастир е създаден през 1772 г. и оцелява през всички превратности на историята. Основава го баба Фота, чийто внук е възрожденецът родоначалник на българския печат Константин Фотинов. Тя обединила малобройната девическа общност и до смъртта й през 1844 г. била игуменка на светата обител. В манастира е преспивал и Васил Левски. Макар че не успял да основе комитет в Самоков, той ползвал метоха, защото е на три улици и от него лесно можело да се избяга при опасност.

В черквата на манастира има фрески на Захари Зограф. В една от сцените той е сложил и свой автопортрет. Брат му Димитър Зограф също е рисувал в черквата. Уникалният иконостас пък е дело на тревненски майстори.

През лятото манастирът е потънал в цветя и зеленина. През зимата е сгушен сред преспите на планинския град. В старите постройки времето като че ли е спряло - варосани къщички, обрасли с лози и рози. Новата постройка е гордостта на майка Пелагия. В нея има всички удобства, макар и скромни за поклонниците. В манастира те получават безплатна храна и подслон, но монахините пускат само тези, които търсят утеха и изцеление на тялото и душата.

Летящата Богородица бди над града

Летящата Богородица привлича столетия наред поклонници в манастира "Покров Богородичен". Пред уникалната икона свеждат чело бедни и богати, звезди и обикновени миряни.

Освен на иконата Божията майка е изобразена с криле и на фреска в черквата, която е нарисувана от Захари Зограф. Светата дева се носи сред облаците, а под крилете й са намерили подслон всякакви хора - духовници и лични граждани на Самоков.
Легендата разказва, че когато османците са решили да сринат града, Богородица го покрила с покрова си и така го спасила от разорение.

"Образът на Божията майка изцелява - кой от каквото е болен, физически или душевно", казва майка Пелагия.
В новата пристройка на манастира са подредени помещенията за поклонници. На най-горния етаж има ниши-спални, в които човек може да се уедини.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай