Левчето на Тато по-скъпо от кюлче злато!

Продават ги в порталите за безплатни обяви в интернет

Левчето на Тато по-скъпо от кюлче злато! | StandartNews.com

Добре познатите левчета от времето на Тодор Живков, емитирани през 1962 г. и 1974 г. и циркулирали до демократичните промени, се продават в порталите за безплатни обяви в интернет на умопомрачителни цени, които стигат до 5000 лв., показа проверка на „Телеграф“.

Ентусиасти предлагат намачкани, надраскани, прегъвани и дори скъсани и залепени с тиксо книжни пари с надеждата, че някой колекционер ще им брои срещу тях солидна сума.
Потребителят в olx г-н Радев, с когото „Телеграф“ разговаря, се опитва да намери купувач на своята колекция еднолевки от 1962 г., за които иска по 1100 лв. за брой. За всичките 25 броя, ако се купят в пакет, има отстъпка и цената е 22 000 лв. Това са добре познатите на по-старото поколение банкноти от 1 лев с изобразен на тях паметника Шипка. Книжните пари в колекцията на Радев са намачкани, скъсани и залепени с тиксо или надраскани с химикал. По думите на собственика им точно това им е ценното.“Тук старостта е автентична – с мастилото отпреди 60 г., с тиксото на баба Василка...“, разказа той пред „Телеграф“. 

Радев си спомня, че като тийнейджър в началото на 90-те години на миналия век е събирал излезли от употреба соцбанкноти и монети от бабите на село и после ги препродавал, защото тогава е имало търсене. Купували се по 10-30 от тарикати, които явно се надявали, че в близко бъдеще цените на хартиените пари от времето на соца ще скочат. Бройките, които му останали, намерил наскоро, увити във вестник и забутани в някакво чекмедже. Решил пак да се пробва да завърти старата търговия и да ги пласира на пазара. Този път безуспешно. „Пуснах обявата преди месец и вие сте първата, която ми се обажда“, сподели Радев пред вестника ни. По думите му цената определил произволно – видял, че офертите за такива пари варират от 10 до 5000 лева, и решил да си пробва късмета с число към горната граница. Засега без резултат. 

Друг ентусиаст в olx направо иска 5000 лева за същата банкнота, рекламирайки я, че е с много рядък пореден номер, който е търсен от колекционерите. Наред с хартиените пари на нереалистично високи суми има и оферти на много приемливи цени от порядъка на 5-20 лева.

Сходни са предложенията и за соцбанкнотите от 2 лева, на които е изобразен един от символите на онова време - гроздоберачката Кина Гърбова. Такива оферти има и за останалите пари от времето на Тато – банкнотите от 10 и 20 лева с образа на Георги Димитров, петолевката с изглед от Златни пясъци и петдесетолевката, емитирана през 1990 г. с изглед от Царевец.

„Подобни цени нямат връзка с действителността. Някой е намерил по шкафовете нещо и си е въобразил, че едва ли не ще забогатее“, коментира нумизматът Калоян Борисов.
Антиквари също споделят, че старите соцпари, които почти всеки има забравени в някое чекмедже, нямат висока стойност, а реално струват под 10 лева бройката. Още повече че и до ден днешен соцносталгици и колекционери могат да си закупят чисто нови нециркулирали банкноти от времето на Тодор Живков – факт, който малцина знаят. Единствено трябва да се разходят до касите на БНБ, където се продават хартиени пари, излезли от обращение, срещу скромни суми. Централната банка продава банкноти от емисии в периода от 1950 до 2006 г., като цените варират от 2,40 до 79,20 лева. Наличностите са огромни – от десетки хиляди до над 100 000 бройки. Единствено двата лева с гроздоберачката от 1962  г. са в по-малко количество – те са едва 763 броя. Това е и причината тяхната цена да е по-висока – 7,20 лв. за брой. Левчето от 1962 г. пък струва 6 лева, от него в Централната банка са останали под 2000 бройки.
Най-високата цена от близо 80 лв. с ДДС е за банкнотата от 500 лева с образа на Георги Димитров, емисия 1951 г. От БНБ може да се снабдите и с банкноти с номинали по съветски образец от 3 лева и 25 лева, емитирани също през 1951 г. И двете купюри могат да се закупят срещу 3,60 лева с ДДС. 

В БНБ са налични и всички номинали от 1974 г. Цената им варира от 2,40 лв. за еднолевката до 4,80 лв. за двадесетолевката. В Централната банка обаче няма номиналите от 1962 г. освен тези от 1 и 2 лева. Те могат да се купят само от антикварни магазини, от нумизмати или случайни потребители, публикували обяви в нета. В специализираните сайтове за нумизматика петолевката от 1962 г. се предлага за 50 лв., десетте лева струват 100 лева, а двадесетолевката е оценена на 80 лв.

Непрегъваните са по-ценни

Банкнотите от времето на социализма обикновено са мачкани и прегъвани и нямат колекционерска стойност, коментира пред „Телеграф“ Румен Манов, историк, галерист и колекционер.
Колкото по-запазена е една банкнота и колкото е по-рядко срещана, толкова по-висока е стойността й.

Колекционерска стойност обаче имат по-старите книжни пари от царско време, отпечатани в Санкт Петербург. Особено ценни са тези с по-малки серийни номера. Трябва обаче да са в перфектно състояние, най-добре да не са влизали в портфейл или джоб. Но първите банкноти, емитирани след Освобождението, са ценени от колекционерите, дори да са изпомачкани и прегъвани. По-високите номинали от царско време, ако се намерят в идеално качество, струват хиляди левове. Цената зависи и от това кой касиер или управител на БНБ се е подписвал – ако е бил на поста за кратко време, банкнотата струва повече, тъй като има по-малко екземпляри с неговия подпис.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай