Ендокринологът Наталия Лазуренко споделя за храната, вдигаща захарта.
Храната, която рязко повишава кръвната захар
"Някои хора трябва да избягват да ядат бял ориз поради неблагоприятните ефекти върху тялото", казва д-р Наталия Лазуренко.
„Белият полиран ориз не се препоръчва за хора с нарушена въглехидратна обмяна, захарен диабет, затлъстяване или предзатлъстяване. Този ориз рязко повишава нивото на глюкозата в кръвта, което може да провокира метаболитно разстройство“, предупреждава експертът.
Д-р Лазуренко добавя, че обработката, на която се подлага такъв ориз, го лишава от обвивката му, съдържаща фибри и хранителни вещества. В резултат на това се превръща в богат източник на нишесте - въглехидрат, който при готвене и горещо се усвоява много бързо и веднага провокира отделянето на големи количества глюкоза в кръвта.
Вместо бял ориз, който е преварен, хората с метаболитни и ендокринни нарушения трябва да ядат кафяв или черен ориз, който не е полиран и не губи фибри. Лекарят припомни, че фибрите отнемат много време, за да бъдат обработени от храносмилателния тракт и не предизвикват резки колебания в нивата на захарта; Освен това те помага за намаляването на нивата на глюкозата в кръвта.
Полезни свойства на ориза
Ползите от ориза се дължат на неговия състав, основната част от който са сложни въглехидрати (до 80%), приблизително 8% от състава на ориза се заема от протеинови съединения (осем аминокиселини, които са от съществено значение за човешкото тяло). Изключителната полза от ориза е, че не съдържа глутен (това е растителен протеин, който може да предизвика тежка алергична реакция). Оризовите зърна също съдържат фибри, техният дял е малък (само 3%), така че оризът е отлична гарнитура към зеленчукови ястия.
Витаминно-минералният комплекс от вещества, съдържащи се в ориза, не е много широк, но е най-полезен за здравето. Оризът е източник на витамини от група В (В1, В2, В3, В6), както е известно, тази група витамини е незаменима за нервната система, така че оризът с право може да се счита за храна за централната нервна система. Укрепва нервната система; лецитинът, който е част от ориза, стимулира мозъчната дейност. Сред минералите, на които е богат оризът, забележимо се откроява калий; оризовите зърна съдържат в малки количества калций, йод, желязо, цинк и фосфор.
Високото съдържание на калий прави ориза полезен за сърдечно-съдовата система, укрепва сърдечния мускул и подобрява работата на сърцето. Веднъж попаднал в човешкото тяло, оризът влиза в контакт със съществуващата сол (а именно натрий) и премахва нейния излишък. Солта задържа вода в тялото, а оризът помага за премахване както на солта, така и на излишната вода, това не само подобрява метаболизма, но и насърчава загубата на тегло. Оризът е много полезен и при наличие на заболявания на бъбреците и отделителната система.
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com