Новият кмет на Скопие – Данела Арсовска, предизвика истински политически трус в Северна Македония. Жената, която прие като кауза да покаже пред света, че жените могат да конкурират мъжете в света на бизнеса, спечели първата си победа в полето на политика като срути Зоран Заев от партийното и премиерското кресло, разклати парламента и донесе миризмата на извънредни избори.
Година и половина след като социалдемократите на Зоран Заев, начело на коалицията „ Ние можем“, спечелиха парламентарните избори след фотофиниш като взеха само с две места повече от най-голямата дясна партия ВМРО-ДПМНЕ, на местните избори този уикенд опозицията постигна разгромяваща победа.
Докато Заев успя да запази кметовете само на 7 малки общини, то партията на Християн Мицкоски спечели вота в 20, сред които Охрид, Битоля, Вевчани, Македонски брод, Ресен, Гевгелия и Радовиш. Най-голямата радост за нагледника на Груевски във ВМРО-ДПМНЕ донесе подкрепената от него независима кандидатка Данела Арсовска, която спечели кметското място в македонската столица.
Още преди огласяването на окончателните данни, опозицията в Скопие отвори шампанското и обяви победата на първата жена, която става градоначалник в най-големия град на Северна Македония. Часове по-късно привържениците на Зоран Заев се присмяха на късата памет на опонентите си като припомниха, че Арсовска е 26-тия кмет на независима Македония, а през 1948 година начело на столицата е била Вера Ацева. Но дори това не успя да измие горчилката им.
Огромната преднина на Арсовска пред досегашния кмет Петре Шилегов й осигури над 116 000 гласа, въпреки „гладиаторската битка“, която партията на Заев й устрои през последната седмица.
Данела Арсовска – 59,66 процента, Петре Шилегов – 37,13
„Бугарска лична карта“
В центъра на арената бе българската следа. Четири дни преди изборите депутатка от СДСМ показа лична карта на ДанИела Арсовска, което беше основание да твърди, че има българско гражданство и че "цели десет години е имала резервна татковина". Както и че е почетен консул на Унгария, страната, в която избяга бившият премиер Никола Груевски.
Премиерът Зоран Заев заяви, че това, че Арсовска има българско гражданство, е "проблем политически, етичен, нечестен", тъй като тя крие това и се опитва да манипулира избирателите. Той призова Арсовска да се оттегли, ако "обича поне малко Скопие и скопяни" и се зарече да подаде оставка, ако партията му загуби в Скопие.
Арсовска отхвърли това твърдение и посочи, че името й не е Даниела, а Данела и е кръстена така на името на дядо си Дане, който е македонец.
„Родена съм в Скопие като Данела Йовановска, от 20 години съм Арсовска, винаги съм живяла в Скопие, не съм си сменяла името“, заяви тя.
Макар скандалът да остана да виси, а Арсовска слезе от сцената през последните дни на кампанията, антибългарската риторика и заплахите, че световната конспирация стои зад кандидатурата й не успяха да впечатлят Скопие. Данела стана кмет, а Зоран подаде оставка.
Дали ще слезе Заев от политическата сцена е много рано да се каже. В социалните мрежи вече върви партийна подписка той да не подава оставка като лидер на СДСМ. А коалиционните му партньори проведоха серия от срещи да не прибързва с оставката.
Но отсега е ясно, че кариерата привършва за един от най-близките му ястреби в отношенията с България - досегашният кмет на столицата Петре Шилегов, нашумял със заповедта си да няма охрана и контрол от вандали на паметника на Гоце Делчев в Скопие, защото бил подърък от България.
Макар в прощалната си реч да обяви, че построените по негово време нови улици, площади и училища никой не може да забрави, Скопие вече обърна изцяло поглед към визията на новия си градоначалник.
За мен това е столицата, която пази традициите, но гледа и към бъдещето. Искам да видя Скопие като екологично чист град, без транспортен безпорядък, град, какъвто заслужават всички скопяни, с качествен и културен живот. Чист град, с качествена градска инфраструктура, където децата ни ще живеят, дишайки чист въздух. Град, в който си струва да живеем и с който ще се гордеем. Това искам да постигна през следващите четири години", каза новата кметица.
Коя е Арсовска?
За нея се знае, че е родена през 1979 г. По образование е икономист, пише БТА. През 2014 г. е избрана за председател на Македонските стопански камари. Само година по-късно тя става председател на Македонския съюз на организации на работодателите.
Има богата международна кариера, а от 2016 година е представител в Националния съвет за европейска интеграция.
Разказва, че тежката битка с онкологично заболяване и борбата за живота на нейния син са я формирали като силна личност.
"Борбата за живота си и за живота на детето ти в един момент са прекалено тежък товар, но сега казвам, че щом не загубих тази битка, никога няма да изгубя", каза Арсовска в интервю за "Женски магазин".
Изключително амбициозна, тя е отявлен защитник на жените в битката с мъжете за ръководни политически и корпоративни позиции.
„Като първата жена председател на Националната камара в Македония предизвикателството ми е да покажа, че жената може да бъде успешна в позиция, доминирана от мъже“, казва Арсовска през 2015-та година.
5 години по-късно тя доказва качествата си не само на македонците, но и на света с новата си позиция - влиза в Световната федерация на камарите.
„Предвид факта, че само четири жени в света заемат тази позиция, аз се гордея с възможността да общувам постоянно с лидерите на търговските камари от САЩ, Франция, Русия, Великобритания, за да дам отговори на текущите предизвикателства, да популяризирам етичното поведение и най-важното да прилагам всички най-добри световни практики, които могат допринасят за по-добър живот в Македония. Чрез тази мениджърска позиция имам пряка комуникация с най-големите мултинационални корпорации и марки в света, което отваря огромни възможности за многобройни инвестиции в Македония“, казва Арсовска месеци преди да се кандидатира за кмет.
Има 4 години, за да докара световни инвестиции в Скопие и да докаже, че е наистина мениджър на световно ниво.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com