Всички обичат 65-годишният каскадьор Емил Видев. Уважаваният преподавател в НСА е любимец на студентите си, а вече и на съотборниците си в „Островът“, както и на зрителите на риалитито. Спортистът, който приема присърце призванието си на учител от 3 десетилетия, е наричан Демона, но е описван като „свестен човек“, „скромен“, „мъдър” и „смирен“, вече и от фенове на риалитито. С прозвището Емил се сдобива, когато на времето респектирал с изумителните си умения в 10-серийния телевизионен игрален филм „Демонът на империята“ (1971 г.) с Георги Калоянчев и Коста Цонев.
„Казано е, че всички професии са от хората, а само три от Бога – юристите, лекарите и учителите. Може би, защото това са трите стожера, стълба в обществото. А именно морала, здравето и образованието. Ще си позволя да напомня една древна мисъл, която гласи: „Ако мислите за една година, сейте ориз. Ако мислите за 10 години напред, засадете дърво. Ако мислите за 100 години напред, образовайте нацията и възпитавайте хората. Аз съм учител. Това са хора, които цял живот се учат и после преподават наученото на другите. Всъщност това ще правя и на „Островът на 100-те гривни“, с тази заявка Емил Видев влезе в риалитито и веднага се зае с мисията си.
Той бързо спечели симпатиите на зрителите, както и на другите участници в предаването. Уважава го дори Лора, която се обяви против мъжете. Емил респектира с личностни качества, умения на спортист и впечатляваща биография, както и с железния режим, който следва. Сутрин спортистът става преди всички и започва деня си с гимнастика и медитация. Справедливото му и достойно поведение, както и точните му преценки, вече го превърнаха в лидер. Личната мисия на Емил е да покаже, че хората от третата възраст не са по-неспособни от по-младите. В предаването той вече убеждава в това, но студентите и колегите му отдавна познават огромния му потенциал.
Емил Видев се занимава с каскади вече 40 години. „Блъскали са ме коли с висока скорост, скачал съм от няколко десетки метра височина или по-скоро съм падал, боеве...“, споделя преподавателят за опита си. Има внушителен брой филми зад гърба си. Участвал е в българските ленти „Време разделно“, „Хан Аспарух“, „Под игото“, „Златен век“, „Патилата на Спас и Нели“, „Клиника на третия етаж“, както и в чужди продукции – „Операция Делта форс“, „Щатски тюлени – 2 и 3“, „Мегалодон“. Работил е с Жан Клод Ван Дам в „Извън релси“, „Двойникът“ и „В ада“.
„Каскадата не е самоубийствено действие. След всяка една каскада каскадьорът трябва да може да стане, да се изправи и да дублира действието, ако се наложи“, казва Емил Видев, който владее акробатика, спортна гимнастика, езда, катерене, карате-до, карате-йошинмон, има черен колан по таекуондо и е сертифициран инструктор по подводна дейност.
Той е един от първите български каскадьори. През 1984 г. Емил основава със студенти от НСА група за обучение на каскадьори в академията. Учили се сами как се правят каскади, като гледали екшън сцени от любими филми. Оттогава е в залата, където обучава каскадьори. Много от възпитаниците му вече са едни от най-добрите в Източна Европа. Подготовката им пък е на световно ниво. „Всеки има своя психологическа наслада за каскадите. Едни го изживяват с доста напрежение в предходните дни. Други треската ги хваща малко преди самото екшън действие. При трети тръпката идва, след като е приключила каскадата. Много е важно този човек да познава сам себе си, организма си“, разказва Емил Видев.
Уважаваният от всички преподавател е роден в Чирпан. Завършил е средното си образование в ЦСУ „Олимпийски надежди“ в София. През 1983г. се дипломира във ВИФ, сега НСА, със специалност „гимнастика“, като е награден с медал за отличен успех. Година по-късно е избран с конкурс за асистент в катедра „Гимнастика“, по-късно става старши асистент, а след това – главен асистент. Наистина, респектираща кариера!
Голямата мечта на Емил Видев била не да се занимава с гимнастика и после да стане каскадьор, а да е актьор. Дори се подготвял усилено, но на изпитите в НАТФИЗ, тогава ВИТИЗ, го скъсали. Тъй като междувременно спортувал активно, продължил да надгражда уменията си в тази посока. Той се занимава със спортна гимнастика от 1967г. и до 1980 г. бил активен състезател в ДФС „Берое“ – Стара Загора. В периода 1977-1979 г. се състезавал за ЦСКА, а през 1981-1982 г. – за „Академик“-София. След като се дипломирал в НСА, Емил работил 3 години по разпределение и пак кандидатствал в НАТФИЗ, но се оказало, че е надхвърлил с няколко месеца допустимата за мъж възраст.
„Дотам свърши младежката ми мечта, но изобщо не съжалявам“, отсича Емил Видев. По-късно осъзнал, че повече иска да режисира, отколкото да играе. Затова преподавателят от катедра „Гимнастика“ в академията, завършил второ висше в Нов български университет, специалност „Кино и телевизионна режисура“. От години Емил Видев се е посветил на каскадьорската професия и на преподавателска дейност в НСА. Макар че е получавал примамливи покани да работи като треньор в Кипър, Гърция, Испания, САЩ, Австралия, Германия и други, дори не си е помислял да приеме нито една от тях.
„Най-много се страхувам от хора, които не се страхуват от нищо“, казвал е преподавателят, когато е говорил за каскадьорската професия. Той се притеснявал, когато в залата се появявал някой безстрашен. Човек не трябва да си въобразява, че може да реализира действия, които физическата му подготовка в момента не му позволява, защото тогава ситуацията може да излезе от контрол. Затова Емил Видев често припомня на младежите в залата Шилеровата мисъл: „Луд е този, който не се страхува“. Както и това, което бащата на Владимир Люцканов веднъж му казал: „Който знае мярката, знае всичко“. Страхът е защитна реакция, обяснявал е преподавателят, преценка колко да се засилиш, можеш ли да се справиш с предизвикателството.
На времето, когато тепърва навлизали в професията на каскадьора, Емил Видев и колегите му нямали кой знае какъв опит, заради което имали съмнения, свързани с обезопасяването. Трудно било да преценят дали е достатъчно в дадена каскада. В този контекст преподавателят е запомнил случка от един от първите американски филми, снимани в България. Като видял изпълнението на каскадата от Емил, режисьорът казал, че ако била снимана в Холивуд, щяла да е номер на каскадьорските награди. Не че в САЩ не са виждали подобни каскади, просто рискът там е сведен до минимум.
„Той до последно беше на нокти. Малко преди каскадата ме пита какви гаранции давам, че ще оцеля“, разказва Емил Видев в интервю преди време. Въпросната каскада представлявала скок, който може би все още не е изпълняван от такава височина втори път в България. Емил прелетял с гръб надолу през нощта от 22 метра, като трябвало да разкъса простор с дрехи при падането. Каскадьорът се приземил върху кашони, които били общо 100 – твърде недостатъчно за тази височина, но толкова успял да намери в последния момент. Върху кашоните имало наредени 2 реда дунапренови постелки. Опасността не била за подценяване, още повече, че теренът за приземяване бил стъпаловиден. И най-малката разлика в плануваното падане представлявала голям риск. В този момент Емил се осланял на добрата си подготовка.
„Всъщност, първичният смисъл на „демон“ е човек с много възможности, факир... А отрицателното си значение – символ на злото, придобива в християнската религия. Започнаха да ме наричат така след филма „Демонът на империята“ и отдавна съм свикнал с този прякор“, смее се Емил Видев.
36 години е с жена си и никога не й е изневерявал
Малина, съпругата на Емил Видев, го подкрепя във всичките му начинания – и рисковите, и приключенските като това да участва в риалитито „Островът на 100-те гривни“.
Двамата са заедно вече 36 години и Емил се кълне, че никога не й е изневерявал. Покрай предаването на Би Ти Ви Емил и Малина изтъкнаха, че хармонията в брака се постига като даваш лично пространство на другия, имаш му доверие и не го ограничаваш да следва мечтите и целите си. Двамата имат дъщеря Виктория, която е състезателка по акробатика и аеробика, и има много медали от състезания.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com