- Пълна мистерия обвива последните 15 дни на гения, който прави революция във фреските
- Тежка пневмония затворила очите на великия Рафаело
Когато на Разпети петък, 6 април 1520 г., Рим губи Рафаело, всички са убедени, че Господ си е прибрал художника, опитал се да го засенчи в създаването на съвършената красота. Вечният град обожава Рафаело и не може да приеме кончината му. Затова ражда куп легенди около последните му 15 дни, преминали в треска, бълнуване и жестока кашлица. За едни геният е станал жертва на любовните си похождения и е паднал в лапите на новата чума - сифилиса.
За други тайнствена болест напълнила белите му дробове с вода. Не липсват и такива, които съвсем сериозно вярват, че отхвърлена
любовница му е направила черна магия
500 години по-късно към вече известните хипотези се добави и още една: коронавирус. Според последното изследване на италиански историци, направено по повод годишнината от смъртта на великия ренесансов майстор, Рафаело е издъхнал вследствие белодробно заболяване, което много наподобява инфекцията, предизвикана от коронавирус, съобщи АФП. Маестрото бил лекуван от най-добрите лекари, изпратени от папата, но не успял да се пребори за живота си.
Още италианският художник Джорджо Васари (1511-1574) разказва, че Рафаело прекалено често обикалял в студа, за да навестява своите любовници. Авантюрите му били легендарни. А през март по онова време римските нощи засенчвали сибирските. Най-вероятно геният се е разболял от пневмония, смята медицинският историк Микеле Аугусто Рива, стъпвайки на разказите на Васари. Според Рива болестта на ренесансовия майстор обаче много наподобява белодробното възпаление, което днес познаваме като следствие на заразата с новия коронавирус.
Художникът бил лекуван с "пускане на кръв", което според специалиста допълнително го изтощило. По онова време лекарите били наясно с рисковете, свързани с тази терапия, но я практикували, защото нямали нищо по-добро.
Кой е Рафаело Санцио да Урбино? Един от тримата велики ренесансови майстори, редом с Микеланджело и Леонардо, е роден в Урбино през 1483 г., както се казва - с четка в ръка. Син е на придворния художник Джовани Санти, който умира, когато Рафаело е само на 11 години. Макар и малък, той
вече е "заразен" с магията на цветовете и светлосенките
Останал без баща, Рафаело отива в Перуджа. Там учи занаят в ателието на Перуджино. Талантът му не остава скрит и той бързо се превръща в любимец на знатни местни фамилии като Бальони, Монтефелтро и Дела Ровере. През 1504 г. отива във Флоренция, където остава 4 години, а славата му на портретист бързо става равна с тази на именитите вече Леонардо и Микеланджело.
Трудно е да се каже чий ученик е Рафаело. Специалистите по история на изкуството са категорични, че по-скоро е взел по нещо от всеки художник, през чиито ателие е преминал. Учил се е и от Перуджино, и от Синьорели, и от Пинтурикио. За да отвори в Рим необичайно голямо ателие и да остави след себе си огромно живописно наследство. Върхът в кариерата на Рафаело са папските поръчки, които завинаги записват името му в пантеона на най-великите майстори. Той работи за двама папи - Юлий тт и Лъв Х - понтифекс от фамилията Медичи, втори син на Лоренцо Великолепни.
През 1508 г. Рафаело е поканен от папа Юлий II, който го назначава за координатор на дейността по изграждането на базиликата "Свети Петър". Рафаело работи и по папските апартаменти, където прави прочутите Стаи на Рафаело. Те са истинска революция в живопистта - на практика изображенията са 3D. Дълбочината в тях е толкова голяма, че човек все едно влиза през стената в друг свят. Преди коронакризата стаите се разглеждаха от над 4 милиона души годишно, но в началото на ХVI век те са били достъпни единствено за Светия отец и неговите гости, макар че първата от тях - Стаята на подписите, бързо получава огромна популярност. Украсена е със стенописи през 1508-1511 г. и е предназначена за личен кабинет на папа Юлий II (1503 - 1513). Наследникът му я използва като музикален салон, а по-късно с годините става мястото, в което се подписват най-важните документи на Светия престол. От тогава носи и името Стаята на подписите. Иконографската й концепция изобразява трите висши категории на човешкия дух - Истина, Добро и Красота. В нея е и най-голямата творба на Рафаело "Атинската школа".
Следващото изрисувано помещение е Стаята на Хелиодор. Направена е в периода 1512 г. - 1514 г., отново по поръчка на Юлий II. Първоначално била предназначена за лични нужди, но след смъртта на Юлий тт е ползвана за частни папски аудиенции. Нейната живописна тема е божествената закрила. Библейската история за Хелиодор, който открадва съкровището на юдейския храм в Ерусалим, но е застигнат и заловен от божи пратеници, е символ на свещеността на църковната собственост.
Казват, че Рафаело не е работил с огромен ентусиазъм по третата стая - Пожарът в Борго. От една страна е бил много зает с ангажиментите си на главен интендант на античното римско наследство и с архитектурния проект на Св. Петър. От друга повече
го мъчил властният характер на папата Медичи
който определял кои събития от Книга на папите следва да бъдат изобразени и кои - не.
Стаята, предназначена за папска трапезария, представя пожара в Борго, който избухнал през 847 г. и угаснал по чудо след тържествената благословия на папа Лъв IV. Този стенопис както и тези в последната стая на Рафаело - Стаята на Константин, са изризувани главно от Джулио Романо по шаблони на Рафаело. Голяма част от стенописите са завършени след внезапната смърт на гения през 1520 г. Точно тази стоя обаче се оказа, че крие най-голямата тайна на Рафаело. В началото на годината при реставрация бяха открити две негори непознати досега фрески. Те изобразяват две женски фигури. Едната представлява Правосъдието, а другата - Приятелството. Изследователите са категорични, че това са последните му рисунки. Дълго време те бяха убедени, че Рафаело е използвал иновативна за времето си техника - с маслени бои, вместо традиционната за фреските техника с мокра вар. Правосъдието и Приятелството го доказват. Те са свидетелство и за още нещо - геният никога не е скицирал предварително фреските си. Направо е рисувал.
Изследователите още спорят с какво Рафаело е бил по-известен за времето си - с картините или с любовните си авантюри. Истината е, че двете се преплитат. Едва ли има значение дали голямата му любов, изобразена във "Форнарина" е била видна куртизанка или дъщеря на пекар. Важното е, че чертите й се срещат много от женските образи на Рафаело. Включително в прочутата му Сикстинска мадона. Огромното платно с размери 265 х 196 см. е създадено от Рафаел за олтара на църквата на манастира свети Сикст II в Пиаченца по поръчка на папа Юлий II. Има предположение, че тя е нарисувана през 1512 до 1513 г. в чест на победата над французите по време на италианските войни.
Картината била слабо известна до средата на XVIII век. След продължителни преговори е закупена от саксонския курфюрст Август III, който и получава разрешение от Бенедикт XIV да я отнесе в Дрезден. Там тя става основната творба в колекцията на Август III и получава широка известност в Европа. В края на Втората световна война през януари 1945 г. Сикстинската мадона, както и други картини на дрезденската галерия са
скрити в товарен вагон в тунел
на каменоломна на 30 км. от Дрезден. Благодарение на това те оцеляват при бомбардировката на Дрезден през февруари. През май след завземането на Дрезден от Съветската армия, група военнослужещи под командването на младши лейтенант Леонид Рабинович откриват картините и ги отнасят в Москва, където са съхранявани в Пушкинския музей до 1955 г. Тогава се взема решение картините да се върнат в Дрезден и предадат на властите на ГДР.
През 2012 година в Дрезден е отбелязана със специална изложба 500-годишнината от създаването на творбата.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com