Коледа в Маями

Плажовете са пълни със западноевропейци и руснаци

Коледа в Маями | StandartNews.com

"Добре дошли в Маями", както пее Уил Смит в своя хит. Посрещат ви слънцето, пясъкът и сърфистите - както може да се очаква от толкова прочут тропически остров. Но изкуството, храната, нощният живот и разнообразието в емоциите са от класата на най-елитните мегаполиси. Арт деко районът зашеметява с невероятна архитектура, която надали има аналог в света. Около 1200 сгради в духа на 30-те се редят по улиците на Оушънс драйв и Колинс авеню. Маями може да се похвали с едни от най-прекрасните плажове в САЩ - бели дюни и тюркоазени води. Те са неофициално зонирани според техните характеристики, така че всеки може да си избира местенце според собствения си вкус - в спортен, изискан парти или семеен стил. Най-известен е "Собе" - Саут Бийч, на който могат да се наблюдават какви ли не хора. В центъра, далеч от "Собе, в Кайе Очо и Малката Хавана се намира кубинският район. Виернес Културалес през последния петък на месеца е синоним за парад - латиносите излизат на улицата да купонясват с пури, "маргарити" и силна музика. Тук всеки на възраст от 1 до 99 танцува в ритъма на салса. Алкохолът обаче се отпива от бутилка за кока кола, защото консумацията по улиците на САЩ е забранена. Слънчевото небе, нощният живот и ритъмът на кубинската култура електрифицират този страстен град на брега на Атлантическия океан. Претъпканият от знаменитости Саут Бийч привлича хората, но отвъд блясъка арт деко сградите осигуряват поглед към миналото на Маями .

Новата американска мечта

Гледайки третите в US класацията най-високи небостъргачи, трудно е да се повярва, че само преди 140 години на територията на Маями е имало единствено портокалови ферми. Джулия Тътъл е легендарната дама, която убеждава мултимилионера Хенри M. Флагер да продължи неговата железопътна линия до района и така да положи основите на града от двете страни на река Маями. Годината е 1896. Преди двете световни войни Маями бързо се превръща в един от най-значимите арт деко центрове в света благодарение на процъфтяващия туризъм и мощния бизнес с недвижими имоти. Маями е сред най-веселите места по време на сухия режим, тъй като контрабандисти носят алкохол от близките Бахамски острови.
Няма и век по-късно Маями вече е новата американска мечта. Въздигайки се от своето нарко- и криминално минало, през 70-те и 80-те на миналото столетие градът става сърцето на Латинска Америка - при това на територията на САЩ. Съвсем логично бразилски, аржентински и мексикански милиардери, звезди и гангстери предпочитат да живеят в подредения тропически рай на Маями. И най-важното за САЩ - те идват с парите си. Руските милиардери пък направо окупираха района на север от Маями към Форт Лаудердале. Мария Шарапова , Енрике Иглесиас, Глория Естефан, Дженифър Лопес, Мадона, Лени Кравиц, Филип Киркоров и още десетки знаменитости имат собствен адрес в този прекрасен град. Балонът на недвижимите имоти се спука в началото на финансовата криза, но сега цените отново тръгват нагоре благодарение на инвеститори от Южна Америка, Русия и Азия. Най-скъпата сделка в историята на Маями се сключи миналата година, независимо от кризата - 47 милиона щатски долара за къща с 30 000 квадратни метра, 10 спални и 14 бани. Маями има много причини да празнува и тази Коледа: освен с туризма и с недвижимите имоти може да се похвали и с най-голямото круиз пристанище в света, което допълнително осигурява обещаващо бъдеще .

Елха до океана и пуйка на винени инжекции

Само три седмици след възстановяването от кулинарната вакханалия след пуйката за Деня на благодарността, която се пече във фурна за 6 часа с винени инжекции, за да се предпази месото от изсъхване, американците се подготвят за ново празнично меню. Отново с пуйка! На традиционната коледна трапеза на местните в Маями има и говеждо месо, шунка, свинско, плънка, дресинг, картофено пюре и сос. Празнуването на Коледата тук е доста абсурдно изживяване за европейците. Ниски латиноамериканци се разхождат с шапки на Дядо Коледа в 28 градуса, а официалната елха е на брега на Атлантическия океан и се открива със съвременна хаус музика вместо с класиките. В крайна сметка всичко се върти около купоните. Тези, които имат семейство в по-северните градове, където всъщност е истинската зима с истинската Коледа, вече отдавна са резервирали билетите за дома, за да избягат от Маями за празниците. Така феновете на автентичната Коледа освобождават пространство за другия отбор - oт тези, които се опитват да избягат от градската лудост и предпочитат ваканция в тропическия рай, който се къпе в жега и влага. Карибската атмосфера е тотална. Повече от 60 на сто от населението говори испански и кубинската култура влияе на всичко - от политиката до коктейлите. Маями чества Коледа по-скоро с Feliz Navidad, oтколкото с Marry Christmas.

Препечено прасе и нощен петел в Куба

От нощта преди Коледа из задните дворове на големи и малки къщи из махалите от Хайалеа до Уестчестър кубинците се готвят за най-старата и най-ценната традиция в родината си - Бъдни вечер, наречена Ноче Буена. Повечето я празнуват с цялото голямо семейство, с десетки приятели, а главната атракция е цяло препечено прасе. Жените се готвят дни наред - обикалят местните пазари за специалитети и прекарват часове в кухнята в подготовката на десерти с портокал, гуава, грейпфрут, черупки в сладък сироп, кошници с bunuelos (пържено сладко тесто), които са задължителните аксесоари на кубинската Коледа. Задачата на мъжете от семейството през седмицата преди празника е просто да не се пречкат на жените. Hо всичко това се променя ден или два преди големия купон: тогава мачовците трябва да се преборят с огромното прасе и да го изпекат. Мъжът с най-много опит в къщата - дядото или бащата - използва чук и мачете, за да види сметката на животното. Представителите на силния пол готвят за първи и последен път през този ден на годината - и затова се събуждат рано. Събират се в задния двор, палят въглен и си попийват, за да съберат сили за свещенодействието. За разлика от хавайските луау в Маями, кубинците не копаят яма в земята и не покриват прасето с мокри бананови листа и горещи камъни. Те го пекат над земята върху въртящ се шиш или още по-традиционно - на скара от бетонни блокове. Докато месото се пече, мъжете наоколо си попийват бира или някаква сидра (твърд ябълков сайдер от Испания), слушат музика, разказват вицове, наслаждавайки се на слънцето и от време на време проверяват прасето. Късно следобед повечето квартали в Маями ухаят на пържено свинско от кубинските дворове, докато в ултра модерните кухни на американците се пекат пуйки. Истинският празник на острова започва още в ранна вечер - с пристигането на първите гости. Традиционното парти за Noche Buena продължава до ранните часове на сутринта с едно прекъсване - Misa del Galo или "маса на петела" в полунощ.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай