Китайците настъпват. Нова политика за брак и деца

Падат редица ограничения

Китайците настъпват. Нова политика за брак и деца | StandartNews.com

След като през 2016 г. Китай отмени забраната за повече от едно дете в семейството, а през 2021 г. разреши на двойките да имат до три бебета, сега Пекин свали и възрастта за брак. Целта е повече млади хора да имат деца, защото Поднебесната империя е притеснена, че влиза в демографска криза.

Национален политически съветник призова Китай да намали възрастта за сключване на брак, за да стимулира намаляващата раждаемост, но анализатори твърдят, че подобна стъпка едва ли ще повлияе на младите китайци.

Защо това е важно

Китайците сключват брак по-късно и в по-малък брой от всякога. Миналата година в страната са регистрирани едва 6,1 млн. брака, което е с над 20% по-малко на годишна база.

Младите двойки отлагат раждането на деца или се отказват от тях, като се позовават на дългия работен ден, продължаващата от години криза с недвижимите имоти, нарастващите разходи за живот и промяната в ценностите. Политиците се опасяват, че тази тенденция, съчетана с нарастващия брой пенсионери, ще застраши дългосрочния икономически растеж, предава vesti.bg.

Строгите мерки падат

Понастоящем в Китай са въведени едни от най-високите изисквания за брачна възраст в света - 20 години за жените и 22 години за мъжете.

Чен Сонгси, статистик и член на Националния комитет на Китайската народна политическа консултативна конференция, предложи да се намали брачната възраст на 18 години, което е стандартът в повечето развити страни, съобщи китайският държавен вестник Global Times.

Той подчерта, че промяната няма да бъде задължителна, а само ще има за цел да разшири възможностите на младите хора, да се възползва от репродуктивния потенциал и да се приведе в съответствие със световните норми.

Това е една от няколкото промени в политиката, които Чен предлага.

Друга е да се премахнат напълно ограниченията за броя на децата в една двойка. Той също така призовава за приемане в цялата страна на специални политики, които вече са въведени в някои местни райони, като например месечни парични субсидии за дете.

Той предлага Китай да разполага с 10 години, за да въведе такива стимули с най-голям ефект, като се позовава на статистически данни, според които броят на жените в детеродна възраст ще се стабилизира на около 300 милиона през този период.

През 2016 г. Пекин прекрати продължилата десетилетия политика на едно дете, като първо разреши две деца, а след това увеличи ограничението на три през 2021 г.

Това обаче има малък ефект върху семейното планиране на младите двойки. Няма доказателства, че това ще се случи и с намаляването на възрастта за сключване на брак, казва Сюджиан Пенг, старши научен сътрудник в Центъра за политически изследвания към университета „Виктория“ в Мелбърн, Австралия.

„В много страни раждаемостта продължава да намалява въпреки облекчените политики за сключване на брак или раждане на деца. Например в Япония и Южна Корея и двете страни се сблъскват с намаляваща раждаемост, въпреки че законната възраст за сключване на брак е 18 години или по-ниска. Намаляването на законната брачна възраст може леко да увеличи броя на женените млади двойки, но то не решава основните причини, поради които китайските младежи отлагат или избягват брака и раждането на деца“, казва тя пред Newsweek.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай