София. Българското разузнаване не сбърка никъде по случая със българските медици в Либия. Това каза бившият шеф на разузнаването ген. Кирчо Киров в предаването „Всяка неделя" по Нова телевизия. Той обясни още, че Националната разузнавателна служба първа е алармирала за зараждащата се криза с медиците още 2002 година, но тогава никой не обърнал достатъчно внимание.
Киров каза, че Сесилия Саркози е спомогнала за това трудът на българското разузнаване и много други да бъде увенчан с успех. Той обясни, че все още не е чел книгата й "Жажда за истината", в която тя разказва за българските медици. Генералът напомни, че Полша и други страни са изтеглили своите лекари още през 2002 година. Той изтъкна, че е започнал да се занимава със случая едва през 2005 година, но е имало възможност мъките на медиците ни да свършат много по-рано.
Бившият ръководител на разузнаването заяви, че Димо Гяуров, който е ръководел НРС преди него, явно не е успял да убеди политическото ръководство на страната с важността на проблема. „В началото винаги е по-лесно да се оправи положението", допълни Киров.
Кирчо Киров сподели, че е имал една среща с Кадафи през 2005 година. Тогава му е предал послание от тогавашния президент Георги Първанов. Имал е и четири срещи със Сейф ал Ислам.
„Британското разузнаване изигра главната роля за връзката ни с двете либийски разузнавания - военното и цивилното на Либия, продължи Киров по случая с българските медици. „Ролята на нашите приятели от МИ 6 имаха основна, както и още други приятелски служби", каза още той.
Генерал Киро Киров бе категоричен, че е безпартиен. „Аз вярвам в обективността на българската съдебна система", каза той по повод делото срещу него. И посочи, че може да напише книга, която да се казва „Истината". В тази връзка той обясни завоалирано, че при съобщаване на истината може да пострадат много хора както от вътрешен, така и от международен характер.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com