Участва в комедиен сериал, единственият герой в "Стар Трек", който играе сам себе си
Ражда се на датата, на която издъхва Галилей, умира под знака на числото пи, погребват го до Нютон и Дарвин
"Опитвам се да живея колкото се може по-нормално и не мисля за състоянието си, не съжалявам за нещата, които то ми пречи да правя и които не са чак толкова много", казваше великият Хокинг.
"Гледам на мозъка като на компютър, който спира да работи, когато компонентите му се повредят. Няма рай или живот след смъртта за повредените компютри, това е вълшебна приказка за хора, които се страхуват от тъмното", допълва ученият.
На 14 март 2018 г. си отиде Стивън Хокинг, един от най-великите учени на нашето време след Алберт Айнщайн. И въпреки че мечтата му да полети в Космоса не се сбъдна, той направи за човечеството много повече, отколкото който и да е друг на негово място. Стивън Хокинг доказа, че в живота няма такива нещастия, които не биха могли да бъдат преодолени с разум и воля. Може би от времето на Айнщайн никой учен не е бил почитан с такова внимание от широката общественост. Неговото име често се споменава в игри, телевизионни предавания, на страници на фантастични книги и комикси. И това може би е не по-малко убедително доказателство за неговите заслуги към човечеството, отколкото многобройните му награди.
Най-ценното качество обаче на този мъж, тежащ само петдесет килограма, прикован към огромна инвалидна количка и за когото оплакването е загуба на време, е позитивността му, чувството му за хумор и посланието му за щастие. С което и ще бъде запомнен.
Стивън Хокинг e роден на 8 януари 1942 г. в Оксфорд - на същата дата 300 години по-рано умира Галилео Галилей и
момчето вярва, че съдбата му като учен е предопределена
Бащата на Хокинг бил биолог, майка му имала икономическо образование (и двамата са завършили Оксфордския университет).
"Защо сме тук? Откъде идваме? По принцип това са въпроси за философията, но философията е мъртва", казва Хокинг. Може би и заради това той се насочва още като момче към точните науки, а именно математиката и физиката. През 1962 г. завършва Физическия факултет на Оксфорд, след което постъпва в университета в Кеймбридж, където следва космология и през 1966 получава докторска степен. Тогава Хокинг е само на 24 години. Първите симптоми на болестта му се появяват след постъпването му в Кеймбридж. На двайсет години той е младеж от средната класа с изключителни математически способности, много добър студент, макар и не най-добрият от випуска. Не е типичното дете чудо и нищо не подсказва, че по-късно ще стане един от най-големите учени на XX век. В университета е известен повече с привързаността си към черната бира, но въпреки лудориите и студентските купони Хокинг взима и последния си изпит.
Заболяването, което превръща живота му в тест с повишена трудност
е открито, когато той е на 21 години. Лекарите предричат, че едва ли ще живее повече от 1-2 години, което за пореден път потвърждава, че той е не само един от най-великите физици след Айнщайн, но и истинско медицинско чудо...
През 1963 г. Хокинг е диагностициран с амиотрофична латерална склероза - хронично заболяване на централната нервна система, което впоследствие довежда до пълна парализа. А през 1985 г., след пневмония, физикът претърпява трахеостомия, в резултат на което губи и способността си да говори - започва да използва синтезатор на реч.
Двадесетгодишният Стивън е шокиран от новината. Слуша Вагнер, загубва желание да учи. Но мракът не продължава дълго. Когато Стивън лежи в болницата, на съседното легло умира момче, болно от левкемия. По-късно ученият ще напише, че щом желанието да се самосъжалява се събужда у него, той си спомня за това момче.
Въпреки тежкото си заболяване обаче той не спира активната си научноизследователска дейност и продължава да се бори: "Очевидно е, че заради моето увреждане имам нужда от помощ. Но винаги съм се стремял да преодолея ограниченията на състоянието ми и да водя колкото се може по-пълноценен живот. Обиколил съм света от Антарктика до нулева гравитация." Много години по-късно самият той обяснява, че по време на емоционалното си възстановяване си изгражда своя лична философия: "Самосъжалението е безполезно и е загуба на време. Дори когато се парализирам напълно, ще мога да се занимавам с прекрасни неща. Например да изследвам Космоса", казва професорът.
Компютърен експерт от Калифорния на име Уолт Уолтож му изпраща своя програма, с чиято помощ професорът избира думи от меню на екран, управляван от бутон в ръката му. Това, съчетано със синтезатора на речта, се превръща в гласа - запазена марка на Хокинг. Компютърът, инсталиран в инвалидната му количка, му позволява да говори, да пише и да използва интернет. Управлението се извършва чрез движение на единствения мускул, който Хокинг може да контролира - един от лицевите на бузата под окото.
Основната област на изследване на Хокинг е космологията и квантовата гравитация. Ученият е посветил огромно количество време за изучаване на черните дупки. По-специално той е автор на теорията за "изпаряването" на черни дупки поради радиация (този феномен се нарича "лъчение на Хокинг") и е първото явление, за чието описание се комбинират законите на гравитацията (общата относителност), квантовата механика и термодинамиката. През 2016 г. Стивън излага хипотезата, че микроскопичните черни дупки с огромна маса са източник на практически неограничена енергия. Изчислява максималното количество енергия, което две черни дупки могат да отделят при сблъсъка си, както и че една черна дупка не може да се раздели на две по-малки. През 1974 г. година той става един от инициаторите на проекта за изпращане на миниустройства към звездната система Алфа Кентавър. Негово е предположението, че въпреки че
Вселената няма граница, тя има краен размер в пространство-времето
математическо доказателство за което е дадено през 1983-а. С други думи, според него Вселената е "крайна", но "неограничена", така както е крайна и неограничена земната повърхност.
Изследванията си Стивън Хокинг прави още по време на обучението си в Кеймбридж. По-късно става асистент: преподава теорията на гравитацията и гравитационната физика. До 1973 г. работи в Института по астрономия на университета, след което се премества в катедрата по приложна математика и теоретична физика в Кеймбридж.
През 1974 г. Хокинг е поканен да работи в Калифорнийския технологичен институт (САЩ), където се занимава с проблемите на общата теория на относителността, но след известно време се връща в Кеймбридж. Легендарният учен бил известен с изключителната си способност да визуализира научните си решения, без да смята или експериментира.
През 2007 г. Хокинг става първият в света парализиран човек, летял при нулева гравитация над Атлантическия океан на специален самолет Boeing-727, като по време на полета
преживял състояние на безтегловност осем пъти
Стивън Хокинг е и един от най-известните популяризатори на науката в света. "Кратки отговори на сложни въпроси" - така се казва последната книга на астрофизика Хокинг, издадена посмъртно. В нея са представени последните му размишления за Вселената и човешкия живот.
Стивън Хокинг е автор на няколко документални филми за Вселената. През 2015 година излиза филмът "Теория на всичко", разказващ за живота на забележителния учен. В образа му влиза младият актьор Еди Редмейн, който получава "Оскар" за ролята. Книгата "Теория на всичко" е сборник от лекции на Стивън Хокинг, за издаването на който авторът не е давал разрешението си. Стивън Хокинг пише в съавторство с дъщеря си Луси Хокинг три детски романа: "Тайният ключ на Джордж за Вселената" и две нейни продължения. Целта на автора е приключенията на Джордж да бъдат представени по достъпен и забавен начин за младите читатели, които да надникнат в тайните на физиката, времето и вселената.
В едно от многото си превъплъщения, този път като актьор, Хокинг се появява в комедийния сериал на Би Би Си "Red Dwarf". Той е единственият герой в "Стар Трек: Следващото поколение", който играе сам себе си. Има и епизодични участия в сериалите "Космо и Уанда", "Теория за Големия взрив", "Дилбърт", "Семейство Симпсън", "Футурама". Заради многото си появявания в анимационния сериал "Семейство Симпсън" много
хора смятат, че той е само анимационен герой
А рок групата Pink Floyd използва синтезирания му глас при композицията на Keep Talking в албума от 1994 г. The Division Bell.
Ученият взима активно участие и в създаването на образователни филми. Сред най-известните са шестсерийният "Вселената на Стивън Хокинг" (1997), трисерийният "Към Вселената със Стивън Хокинг" (2010) и "Великият замисъл по Стивън Хокинг" (2012).
Самият Хокинг е признавал, че не обича много сложните математически формули и му е по-удобно да работи с визуални образи. Именно в тази форма той решава да доведе теориите си за космоса до обикновените хора. Почти всички от тях са изложени на страниците на "Кратка история на времето" с помощта на илюстрации - в книгата има само едно уравнение, прочутото E = mc?. И, разбира се, Хокинг не е и очаквал , че тя ще има такъв изключителен успех - - тиражът й надхвърля десет милиона.
"През целия си живот бях изумен от основните проблеми, с които се сблъскваме, и се опитах да намеря научен отговор за тях. Може би затова
продадох повече книги за физиката, отколкото Мадона за секса
Това доказва, че никой не трябва да губи надежда", казва с присъщия си хумор той. Стивън обича да се шегува, включително и със себе си, което му позволява смело да издържи всички удари на съдбата и да излезе победител. Въпреки тежкото си физическо състояние Стивън Хокинг води активен начин на живот, пътува много, говори с пресата, привърженик е на лейбъристите. През март 1968 г. участва в протести срещу войната във Виетнам и нарича войната в Ирак през 2003 г. "престъпление". Подкрепя ядреното разоръжаване и борбата срещу изменението на климата.
Ученият тръгва по стъпките на Исак Нютон, ставайки Лукасов професор по математика в Кеймбриджския университет. За постиженията си в областта на физиката получава множество награди, сред които - Едингтонов медал, награда Хюгс, награда Волф, златен медал на английското кралско астрономическо общество. Удостоен е с премия на името на Айнщайн. Стивън Хокинг е награден също така и с Орден на Британската империя през 1982 г., ордена на честта на рицарите през 1989 г. (награда за изключителни постижения в различни области - изкуство, литература, музика и наука), както и с много други ордени и медали от различни страни. Ученият е член на Кралското общество в Лондон, Американската национална академия на науките, има няколко почетни степени. През 2007 г. основава Център за теоретична космология в Университета в Кеймбридж. С ум като бръснач и
неподражаемо чувство за хумор
той пише, че амиотрофичната латерална склероза, от която той страда почти през целия си съзнателен живот, не му пречи да създаде прекрасно семейство и да постигне успех в работата. "Хората няма да имат време за вас, ако непрекъснато сте ядосани или се оплаквате", казва той.
Хокинг е бил женен два пъти. През 1965 г. за Джейн Уайлд, студентка във факултета по лингвистика в университета в Кеймбридж. Семейството има двама синове - Робърт (1967) и Тимоти (1979), както и дъщеря Луси, родена през 1970 г. След повече от 20 години брак двойката се развежда, а през 1995 г. Хокинг се жени за медицинската си сестра, Илейн Мейсън. Този брак е продължил 11 години и също завършва с развод през 2006 г.
За човечеството Хокинг има тъжна новина: той предвижда екологични бедствия и заплаха от унищожаване на Земята от обекти от космоса и смърт в резултат на ядрена война. Ученият призовава за разработване на програми за завладяване на Вселената, за да може в крайна сметка да намерим нов "дом". Стивън Хокинг пророкува:
Земята ще се превърне в огнен ад!
По думите му климатичните промени ще доведат човечеството до гибел и ако не се съкратят емисиите на парникови газове, то температурата ще достигне до 460 градуса. Ученият обвинява и президента Доналд Тръмп за подписването на "смъртната присъда на планетата" след оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение за климата.
Ако искат да оцелеят, хората трябва да напуснат Земята следващите 200 години - това е едно от последните му послания. "Мисля, че животът на Земята е постоянно под заплаха от унищожение, например в резултат на ядрена война, генетичен вирус или други трагедии. Мисля, че човечеството няма бъдеще, ако не отиде в Космоса", "Ние сме в опасност от самоунищожение от нашата собствена алчност и глупост. Не може да продължаваме да гледаме само себе си в една замърсена и пренаселена планета", предупреждава Хокинг.
Ученият умира на 14 март 2018 г., след като живее половин век по-дълго, отколкото му предрича медицината - почива в съня си в дома си в Кеймбридж на 76-годишна възраст. По ирония на съдбата един от най-известните учени след Алберт Айнщайн завършва земния си път не само точно на 139-ия рожден ден на създателя на Теорията на относителността, но и в деня на числото пи (в американската система за отбелязване на дата 14 март се записва като 3/14). Или както винаги е казвал:
"Животът щеше да е трагичен, ако не беше смешен."
В памет на Стивън Хокинг специален словесно-музикален радиосигнал бе изпратен в Космоса с "послание за мир и надежда" под формата на негови думи, които звучат на фона на музиката на гръцкия композитор Вангелис (Evangelos Odysseas Papatnasyu). Този сигнал е бил разпространен от сателита на Европейската космическа агенция (ESA) в испанския град Себрерос на запад от Мадрид, насочвайки го към черната дупка 1А 0620-00, най-близката до нашата планета. Изследванията на Стивън Хокинг върху черните дупки бяха почетени и върху английска монета от 50 пенса. "Исках да събера голяма черна дупка на малка монета и ми се ще той все още да бе тук, за да се посмее над идеята", казва дизайнерката й Едуина Елис.
Неписан закон е, че когато напред излезе личността, работата й остава в сянка. Стивън Хокинг - най-известният учен на нашето време, имаше мистериозната способност да измества собствените си постижения, пише в. "Гардиън" по повод неговата кончина. Но интуитивните скокове на мисълта му ще създават доста работа на учените десетилетия напред в бъдещето. Стивън Хокинг е погребан на 31 март 2018 г. в Уестминстърското абатство в Лондон близо до гробовете на Исак Нютон и Чарлз Дарвин . А камбаната на църквата, където се е състояла траурната церемония, е ударила 76 пъти, по веднъж за всяка година от живота на професора.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com