Борисов нареди спешни мерки срещу рушветите на пътя
КАТ вече ще ни проверява само пред камера. Това нареди Бойко Борисов на последното заседание на кабинета. Премиерът се вбеси от клипа с корумпирания пътен полицай Сашо Тръпков, който стана хит във Фейсбук. "Няма по-неприятно усещане, когато служител на реда ти подмята: "Дай за кафе, дай за цигари или да почерпиш. Буквално да рекетира е точната дума", коментира Борисов. Той нареди на МВР шефа Веселин Вучков спирането на шофьори задължително да се заснема. Първоначално с видеокамери ще бъдат оборудвани 10 патрулки в София. Проверките ще се правят и пред стационарни апарати. В същото време стана ясно, че катаджии масово ползват фалшиви радари и дрегери, за да рекетират шофьорите. МВР започва хайки срещу тях.
3-минутният клип за столичния катаджия Сашо Тръпков, който е заснет как прибира по 20 лева от трима шофьори, разбуни държавата. Филмчето предизвика небивал интерес във Фейскбук и влезе в дневния ред на правителството.
Катаджии рекетират с фалшиви дрегери
8 сигнала за уреди менте са подадени само за три дни
Катаджии си заработват рушвети, като използват фалшиви дрегери и радари. Така шофьори на една бира се оказват с промили все едно са изпили бутилка ракия. Други пък уж са засечени да карат с 20-30 км в час над реалната скорост.
Скандалната схема за рекет съществува отдавна и нейни жертви са станали стотици водачи, научи "Стандарт". Номерът с уредите менте бе обсъден и на заседанието на правителството. Министърът на икономиката Божидар Лукарски съобщава на премиера, че в Агенцията по метрологичен и технически надзор са получени сигнали, че масово пътни полицаи използват несертифицирани, частни радари и дрегери при проверките. В отговор премиерът Борисов нарежда на Лукарски и Вучков да "вземат на ръчен контрол" проблема, защото "това тормози хората" и именно там са съсредоточени обществените очаквания.
"Само за 3 дни около скандала с подкупния катаджия получихме общо 8 сигнала за фалшиви дрегери за алкохол и радари за отчитане на скоростта", потвърди вчера пред "Стандарт" Стефан Цанков, председател на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
Сигналите били подадени на горещите телефони на агенцията. Експертите метролози ще излязат заедно с полицаи и хора от "Вътрешна сигурност" на МВР, за да ловят уредите менте.
Хората свидетелствали, че по време на полицейски проверки виждали втори дрегер. Други пък казвали, че скоростта им била засечена с ръчни радари, които се различавали от използваните от МВР.
"Сертифицирали сме лаборатория към вътрешно министерство, която проверява периодично уредите, използвани официално при проверките. Но сега за първи път ни сигнализират, че има и ментета, с които катаджиите на практика рекетират хората с неверни показания", казва Цветков.
Поисканите от премиера Бойко Борисов задължителни видеозаписи на проверките на пътя трябва да ударят и катаджиите, които рекетират с фалшиви дрегери и радари.
Последната идея на КАТ в тази насока е от края на 2010 г., припомни си вчера тогавашният шеф на Пътна полиция-СДВР Ваньо Стоевски. Тогава той дори написал докладна, с която се иска промяна на униформата на катаджиите, така че те да се отличават от другите служители на МВР. Обсъждала се и идеята да се сложат камери зад предното стъкло на полицейските коли, а всички проверки да се правят пред патрулката. "Идеята беше с камерите да се документират действията на катаджиите, така че да им помогнат при съдебни дела срещу неправомерни техни действия в съда", заяви Стоевски. Според него идеята била взаимствана от щатската полиция, където проверките задължително се записват. "Камерите сами по себе си не са скъпи, първоначално се обмисляше записът да се прави в полицейската кола, след това се мина на вариант сигналът да се предава в реално време в КАТ", коментира още той. Идеята обаче никога не била дори написана, защото се появили съмнения, че трябва да се иска съгласието на проверяваните да бъдат записвани.
Единствената промяна била да се постави надпис "Пътна полиция" на униформите.
Междувременно стана ясно, че сниманият с рушвети катаджия Сашо Тръпков няма да може да прибере полагащите му се при напускане на службата 18 заплати.
От думите на вътрешния министър Веселин Вучков на заседанието на кабинета става ясно, че независимо че Тръпков е подал със задна дата рапорт за пенсиониране, той няма да бъде уважен. Така полицаят ще се раздели с полагащите му се 18 заплати, което прави около 14 500 лв. при месечно възнаграждение от 800 лв., изчислиха експерти.
Тръпков вече е писал показания по случая в рамките на дисциплинарната проверка, която столичната полиция започна онзи ден. В тях той казва, че не си спомня конкретния случай. Вчера обаче колегите му в КАТ го чакаха да се появи за нови разпити. Ключово за разследването на прокуратурата пък ще е поведението на свидетеля, направил записа. Ако той даде гласови показания в съдебна зала, то тогава записът ще има и процесуална стойност, коментираха юристи.
Борисов нареди да се заснемат проверките
Клипът с катаджията рушветчия докара до ярост премиера Бойко Борисов. Това стана ясно от стенограмата от последното заседание на кабинета. Борисов нареди спешно да се предприемат мерки, които да прекратят рекета от страна на пътни полицаи по улиците. "Няма по-неприятно усещане, когато служител на реда ти подмята: "Дай за кафе, дай за цигари или да почерпиш", и се държи по начин, по който се губи цялата увереност, че в държавата има система, която да пази. Буквално да рекетира е точната дума. Затова искам да възложа на министър Вучков и на министъра на финансите, макар че в цялост за това би трябвало да има пари в МВР. Г-н Вучков да съобрази със закона и да издаде една заповед (повтарям, внимателно я огледайте да е съобразена със закона) на улицата да имат правото да извършват проверка със съставяне на акт само квалифицирани хора и само под непрекъснатото заснемане с камера на цялата процедура", нарежда Борисов. От публикуваната стенограма става ясно, че първоначално ще бъдат оборудвани 10 автомобила в София, или проверката ще минава под стационарна камера, които в столицата вече са много. "Второ, понеже ще се опитат веднага да обиколят заповедта с полицейските операции. Ако се провеждат такива, защото те се провеждат заградителни, оперативни и т. н., много точно да се следи. Да се отвори една отворена линия или през Фейсбук, ако трябва. Всеки, който бива спиран с думите "Провежда се полицейска операция", да напише след това: "В еди колко си часа бях спрян за полицейска операция". Ще ангажираме цялото общество, след като обществото е подпалено. И с право! Не го ли пресечем това по този начин, каквото и да направите, колкото и пари да даваме, това обществото няма да го приеме", казва Борисов на министрите си.
Камерата на ревера струва от $40 до $200
"Решението за рушветите е mini police IP camera. Устройство, записващо аудио и видео с GPS и нощно виждане" - това е написал читател в интернет форум след скандала. Според него миниатюрната джаджа е лек срещу корупцията на дребно - например сред катаджиите. Мъжът твърди, че в различните си разновидности камерата струва от $40 до $200 на дребно.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com