Прости промени в диетата и начина на живот, включително подобряване на режима на сън, прием на пробиотици и упражнения, могат да намалят признаците на биологично стареене с три години само за осем седмици. Това показва ново проучване, пише Лента ру.
Генетиците са доказали, че е намерен начин за обръщане на биологичната възраст, както е измерено чрез ДНК Horvath 2013 часа (комбинация от епигенетични ДНК маркери за определяне на биологичната възраст на тъкани, клетки или органи) Часовникът на стареенето може да се спре за , повече от три години само за осем седмици диета и нов начин на живот.
Учените проведоха клинично проучване сред 43 здрави мъже на възраст от 50 до 72 години. Осемседмичната програма включваше диета, сън, упражнения и почивка, както и пробиотици и фитонутриенти. Според резултатите от наблюдението, този режим е довел до значително намаляване на маркерите за биологична възраст - повече от три години в сравнение с контролната група, без никакви промени в диетата и живота.
Какво кара тялото да остарява и как да отложим смъртта?
Както обясни водещият автор на изследването Кара Фицджералд, комбинираната програма е предназначена да насочи към специфичен биологичен механизъм, наречен ДНК метилиране (контролиран трансфер на метилова група (СН3) от едно вещество в друго: протеини, аминокиселини, ензими и ДНК) и модели, които са идентифицирани като максимално отразяващи биологичната възраст.
„Това, което е изключително интересно, е, че храната и начинът на живот, включително специфични хранителни вещества и диетични съединения, за които е известно, че селективно променят метилирането на ДНК, могат да окажат такова влияние върху тези модели на метилиране на ДНК, които показват стареене и свързани с възрастта заболявания.“
Водещият епигенетик Моше Шиф, доктор по медицина от университета Макгил и съавтор на изследването, добави, че подходът на д-р Фицджералд е уникален, тъй като показва естествена, но контролирана стратегия, насочена към системата за метилиране на нашето тяло. „Това откритие дава първата представа за възможността за използване на естествени промени за въздействие върху епигенетичните процеси и подобряване на нашето благосъстояние и, вероятно, продължителността на живота“, каза ученият.
Първото подобно рецензирано наблюдение е направено от учени от изследователския институт Helfgott с лабораторна подкрепа от Центъра за анализ на генома на Йейлския университет. Резултатите са анализирани в университета Макгил и Националния университет по естествена медицина.
По-рано учени от Сингапур, Русия и САЩ под ръководството на Петър Федичев от Московския физико-технологичен институт (MIPT) разработиха нов метод за определяне на биологичната възраст чрез анализ на кръвта и предложиха да се използва универсалният комплексен индикатор DOSI (динамичен индикатор за състоянието на организма) за оценка на биологичното стареене. Това даде възможност да се изчисли максимално възможната продължителност на живота на човек.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com