Нека разгледаме различните видове кухненски ножове, техните характеристики, как да ги съхраняваме правилно. Това ще ни улесни в избора на най-добрия нож за нашите нужди по време на готвене.
Несъмнено изборът не трябва да се прави на случаен принцип или визуално, на външен вид. Ето какво трябва да вземем предвид.
1. Баланс: За по-добър контрол и избягване на умората при продължителна употреба, добрият нож трябва да има отличен баланс между дръжката и острието. Така се намалява нуждата от прекалено стискане на дръжката и се работи по-леко.
2. Острието трябва да е достатъчно остро и тънко сведено, а стоманата трябва да е подходяща. В миналото се е използвала основно въглеродна стомана, но съвременните неръждаеми стомани постигат същите режещи качества и изискват по-малко поддръжка.
3. Ергономичност: Степента на комфорт и контрол, предлагана от различните материали, варира. Това зависи основно от дръжката – какъв хват предлага. Лесното впиване в материала и гладкия срез зависят основно от скоса на ножа и доколко е подбран подходящия нож за съответната задача.
4. Дължината на типичния готварски нож варира между 12-25 сантиметра. По-дългите ножове са по-универсални, докато по-късите предлагат по-голяма прецизност при финни задачи.
Основни видове кухненски ножове и тяхното предназначение
Различните кухненски задачи изискват различни видове ножове.
1. Готварски нож: за филетиране, кълцане и рязане. Дължината му варира от 15 до 25 см., като типично е 20-21 см
2. Ножът Santoku е японски нож с плоско острие, използван за нарязване на зеленчуци, месо и риба с дължина на острието 15-17 см. Това е най-ползвания нож в домашните кухни.
3. Ножът Nakiri е с дължина около 15 см, с формата на сатърче, но скосен като нож – идеален за бърза обработка на зеленчуци.
4. За да нарежете тестени изделия, без да ги смачквате, използвайте нож за хляб.
5. Тънкият, гъвкав нож за обезкостяване улеснява изрязването на кости от месо и риба. За филетиране на риба японците използват нож Deba с острие от 13 до 25 см.
6. Ножът Petty с дължина около 10 до 15 см е подходящ за по-прецизни задачи като нарязване или белене на плодове и зеленчуци.
7. Ножовете за белене са перфектни за картофи, ябълки и други малки предмети поради малкия си размер и късото си острие.
8. Т.нар. Китайски сатър - особено подходящ е за кълцане на ситно на магданоз и други подправки.
Как да съхраняваме кухненските си ножове безопасно и правилно?
Правилното съхранение на ножовете е от ключово значение за тяхната дълготрайност и нашата безопасност. Препоръчваме да използвате:
-
Магнитни ленти - магнитните ленти са чудесен начин да съхранявате ножовете си, като ги държите далеч от влага и същевременно лесно достъпни.
-
Дървен ножблок - това е класически и безопасен метод за съхранение, който защитава остриетата от повреда.
-
Предпазители за острието - ако съхранявате ножовете си в чекмедже, използването на предпазители за острието предотвратява затъпяване и наранявания.
-
Чекмеджета със специални отделения - някои кухни разполагат със специални чекмеджета с разделители за ножове, които предпазват остриетата от контакт едно с друго.
Поддръжка и заточване на готварските ножове
По правило, ножовете не трябва да се мият в миялна машина – абразивът уврежда дръжките и деградира добре наточен режещ ръб. Също така ножовете трябва да се точат често, за да изпълняват перфектно задачите, за които са предназначени. Поддръжката на остротата е много по-лесна, отколкото сериозно заточване на изтъпен нож не забравяйте това. Дървената дъска за рязане затъпява острието по-малко, но дъските обикновено избираме според продуктите, които режем върху тях.
Правилното съхранение и грижа ще гарантират, че Вашите кухненски ножове ще бъдат остри и безопасни за употреба в продължение на години. Така ще можете да се насладите на кулинарните дейности с удоволствие и удобство!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com