Комисията по етика в печатните медии обсъди два казуса, свързани с начина на представяне на сцени на насилие в медиите. Причината - в последните месеци граждани и организации сезираха комисията с жалби във връзка с разпространената в медиите снимка на 14-годишната Нина Мирославова със забит в главата нож и публикациите, свързани с покойната банкова служителка Павлинка Йовчева, застреляна от кредитоискател. По този повод комисията по етика излезе със специално становище. "И двата случая привлякоха общественото внимание. И двата обаче дават основание да се поставят няколко въпроса. В какви случаи е резонно да се представят актове на насилие в медиите и с какви мотиви се прави това? Докъде се простира свободата на медиите, които функционират според законите на пазара, къде се къса връзката между професионализма и журналистическата етика, която задължително включва и отговорността? Какви са езикът и стилът на медийните послания? Как те се отразяват особено на детската психика и поведение?"
От комисията смятат, че в такива случаи, когато медиите си позволяват да публикуват снимки от подобни инциденти, първо трябва да се запитат как ще се почувстват близките на жертвите и цитира част от жалбата на г-н Йовчо Златев, съпруг на покойната банкерка: "Никоя майка, никое дете, никой съпруг, никой близък не бива да вижда подобна гледка." Масовото разпространение на снимките на Нина Мирославова пък оказва сериозно влияние върху децата, които в крехка възраст се опитват да подражават на публичните модели, често без да могат да преценят кое е правилно и кое не е. Прекалено е също и вниманието, отделено на убиеца на г-жа Йовчева - Любомир Симеонов. "Поради обстоятелството, че покойната не може да защити сама себе си, даването на възможност на убиеца чрез многобройни интервюта да отправя обвинения към жертвата не може да бъде прието за морално от нито една гледна точка", казват от комисията по етика. Те не отричат правото на медиите да разследват корупционни практики както в държавното управление, така и в банковата сфера. Точно обратното: този подход е много полезен и за обществото, и за засегнатите институции. Но да се използват твърдения на убиец, които да се представят като доказани факти, е подход, който понеже е неморален и противоречи на принципите на журналистическата етика (защото обективно я няма другата гледна точка), е вреден както за обществото, така и за практикуващите го медии в дългосрочен план.
Комисията за етика в печатните медии призовава всички журналисти да имат предвид, че ако искаме да говорим за средствата за масова комуникация като за "четвърта власт", трябва да се отчете, че тази "власт", както всяка друга е свързана и с отговорност. Отговорност за децата, отговорност за жертвите, отговорност за близките на жертвите, отговорност към фактите, здравия разум и способността за рационални анализи, съждения и изводи.
В заключение Комисията по етика в печатните медии се ангажира да организира поредица от дискусии в журналистическата гилдия, посветени на проблемите с отразяването на случаите на насилие. Крайно е належащо провеждането на сериозен дебат за ролята и функциите на медиите при формиране ценностната система и морал както на подрастващото поколение (случаят с Нина Мирославова), така и за нуждата от състрадание към жертвите на насилие (случаят с покойната Павлинка Йовчева) и недопускане насилниците да получават своите 15 минути медийна слава, защото те не заслужават това.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com