Започна дигитализацията на природните и културно-исторически богатства на Тутракан. Екип от доброволци на Националния научен експедиционен клуб ЮНЕСКО пристигнаха в крайдунавския град, където ще заснемат и дигитализират забележителностите на региона.
Инициативата е част от проекта "Приятели на българските съкровища 2016-2020", която се финансира от родолюбиви дарители, обясни председателят на клуба Кристиян Калчев, който е роден в Тутракан. Целта на акцията е да се дигитализират интересните обекти в малките общини в България, които не могат да отделят средства за подобна реклама на туристическите си забележителности.
Проектът предвижда в края на 2020 година каталогът с Чудеса на 16 български общини да бъде качен на четири езика в платформата www. friends-bulgaria.eu. Тутракан е първата община, чиито Чудеса ще бъдат дигитализирани. Около 60 обекта от древното минало до днешните забележителности ще намерят място в цифровия каталог. В първия ден на акцията ученици от училище "Христо Ботев" в Тутракан представиха драматизация на местна легенда, свързана с битката на римския император Диоклециан с варварите край крепостта Трансмариска. Древният кастел, построен тук в началото на новото хилядолетие, бе реставриран преди две години и днес е част от атракционния комплекс "Звук и светлина", с който Тутракан посреща нощем корабите, които плават по Дунава.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com