Близо 34 милиона автомобила ще бъдат изтеглени от американския пазар заради дефектни въздушни възглавници, произведени от японската компания "Таката".
Най-масовото изтегляне на коли в страната се дължи на дефектните въздушни възглавници, които са причинили смъртта на 6 души и са ранили други 100, пише New York Times.
Японската компания е един от най-големите доставчици на въздушни възглавници. Тя отричаше в продължение на десетки години за дефекта на своите продукти.
Но във вторник обаче компанията направи обратен завой и призна, че въздушните им възглавници са дефектни и се съгласи да бъдат изтеглени 34 млн. автомобила, което е всяка седма кола по американските пътища.
Оказва се, че въздушните възглавници експлодирали прекалено силно, подобно на мощтта на шрапнели само че в купето на автомобила.
Произведени през първото десетилетие на настоящия век, дефектните въздушни възглавници могат да експлодират дори в случай на най-малката катастрофа и да изхвърлят парчета метал и пластмаса върху пасажерите.
При излагане на прекомерна влага агентът, който раздува възглавниците - амониев нитрат може да дефектира.
Автомобилитие, които са засегнати са: "Фиат Крайслер", "Дженерал Мотърс", "Форд", "Мазда", "Мицубиши", "Нисан", "Субару", "Тойота", БМВ, "Хонда.
Само "Хонда" изтегли 19,6 милиона автомобила от пазара по света, от които само 5 милиона бяха изтеглени миналия четвъртък. "Тойота" изтегли 8 милиона автомобила по света, а "Нисан" - 4 милиона.
"Таката" е обект на съдебно разследване от американското министерство на правосъдието. Изтеглянето на автомобилите ще струва на "Таката" и на автомобилоконструкторите между 4 и 5 милиарда долара, смятат експерти.
През 1982 г. компанията "Джонсън енд Джонсън" изтегли през 31 милиона кутии хапчета Тиленол заради наличието на цианид в тях.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com