г
Обединихме политици за 25 решения в енергетиката, здравеопазването, образованието
Може ли един вестник да направи министерство? Може, на само ако се казва "Стандарт".
Създаването на министерство на туризма бе най-важното решение на четирите предизборни SOS-дебата, които "Стандарт" и БАН организираха съвместно през септември 2014 г. Времето тогава беше разделно - на протести и контрапротести, на крайно отрицание и сриване на авторитети. Всяка идея на опорочаваше, всеки опит за съгласие се приемаше за съглашателство. Затова "Стандарт" и БАН направиха кампанията "Дневният ред на България". Нейната цел бе да се постигне консенсус по най-неотложните реформи в четири ключови сектора: енергетика, здравеопазване, туризъм и образование.
Във всеки от четирите SOS-дебата участваха взеха над 250 души - индустриалците, от които зависи брутния вътрешен продукт на икономиката, най-големите експерти в съответния бранш, академиците, които правят стратегическите анализи, представители на браншовите, съсловните и неправителствените организации, синдикатите, министри от няколко правителства и специалистите на 8-те партии, които влязоха в 43-тото Народно събрание: ГЕРБ, БСП, ДПС, Реформаторския блок, АБВ, Патриотичния фронт, "България без цензура", "Атака". В дебатите се чуха позициите и на още две политически партии - Движение 21 и Глас народен.
Четирите дискусии бяха единствените истински публични предизборни дебати, защото в тях участваха хората, от които зависеше опредялянето на политиките и които в последствие заеха министерски кресла и водещи позиции в Народното събрание.
Кампанията постигна общо 25 точки на обединение - 9 в сектор енергетика, 4 в сектор образование, 6 в сектор туризъм и 6 в сектор здравеопазване. Дебатите получиха максимално широк обществен отзвук - те се излъчваха пряко по Канал 3, бяха подробно отразени в печатните и електронни медии.
Решението, по което нямаше нито една забележка, бе създаване на министерство на туризма. Браншът винаги е настоявал за самостоятелно ведомство, но досега нито една власт не се е решавала на тази стъпка. Туристическата индустрия, която дава 14% от БВП винаги е била сираче, за което са отговаряли чиновници от агенция без право да се разпорежда с пари или от икономическото министерство, за които туризмът е бил последна грижа. Браншът бе стигнал дори до абсурда да не знае къде е вратата на ресорните чу чиновници, защото самите те не са наясно къде са бюрата им - в София или в Пловдив.
5 години "Стандарт" заедно с туристическия бранш убеждава чрез кампанията "Чудесата на България" властите у нас в необходимостта от превръщането на туристическата индустрия в стратегически отрасъл на икономиката. Като такъв той се нуждае от собствено министерство. Усилията ни се увенчаха с успех. Колко резултатно е управлението ведомството обаче, уви е друга тема. Ефективността зависи от министъра. А бъдещето му - от стратегическите държавни приоритети. По всичко личи, че те са свързани с развитието на културно-историческия туризъм, съчетан със СПА и балнео почивка. Ако шефът ведомството не отговори адекватно, ще се окаже, че онази част от бранша, която иска начело да е експерт, който ще работи в партньорство с културното министерство, има основание.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com