И 8-годишни са бели робини

И 8-годишни са бели робини | StandartNews.com

Продадена от семейството си проститутка ражда на 12, изнасилена е 1000 пъти

Набират жертви чрез "лъскави" обяви за работа в интернет

19-годишно момиче, живяло на село, получава покана от добра приятелка за работа в чужбина. В момента, в който пристига в страната, девойката е заставена да се омъжи, заключена е в апартамент и е принудена да проституира. На ден й се налагало да обслужва до 20 мъже. Благодарение на съсед е спасена. Връща се у нас обаче тежко болна. Страхува се за живота си и за живота на близките си, защото е получила заплаха от трафикантите. Случаят бе разказан от антитрафик координаторът за ЕС д-р Мирия Василиаду на национална среща за противодействие на трафика на хора и закрила на жертвите, проведена в столичния хотел "Хилтън" вчера. Предстои подготовка за осъществяване на стратегия за борба с трафика на хора, която ще бъде разработена у нас през 2016 г. "Тя трябва да има дългосрочна визия и не трябва да бъде поредният добре написан документ, а да бъде добре приложен", каза вицепремиерът Меглена Кунева.

"Не разбирате ли, аз съм мъртва?!". Думите са на 14-годишно момиче, което е продадено няколко пъти от собственото си семейство. Изплакани са пред евроординаторката д-р Мирия Василиаду, след като девойката била спасена и попитана как вижда живота си оттук нататък. От разказа на момичето станало ясно, че било изнасилено 1000 пъти и забременяло на 12 г. Д-р Василиаду сподели с болка, че децата стават обект на престъпна дейност в много крехка възраст - едва на 8-9 г. "Децата, жертва на трафик, се превръщат и във възрастни, жертва на трафик. Такива хора е невъзможно или много трудно да се интегрират като пълноценни граждани на обществата си", подчерта д-р Василиаду. По думите й основна цел на трафика на хора е с цел сексуална експлоатация. Освен личната трагедия на тези хора на самото общество идват твърде скъпо разходите по интеграцията им като нормални негови граждани след преживените страдания, твърди д-р Василиаду. Трафикът на хора

е по-печеливш от този на оръжия и наркотици

признава евродепутатът Мария Габриел. Според нея все повече се използва интернет за привличане на младите хора. "Затова е много важно да се работи със студенти и в училище, за да се разяснят опасностите и начините за разпознаване на трафикантите в мрежата. Особено да се внимава с "лъскавите" обяви за работа, зад които често се крие именно този вид престъпност", предупреди Габриел.

По данни на ООН и Интерпол за 2012 г., 80 на сто от жертвите са жени и деца, трафикирани с цел сексуална експлоатация. Когато говорим за трудова експлоатация, жертвите са предимно мъже, децата са 16 на сто в тази категория. Отново, според Интерпол, те са най-често между 11 и 14 г., а през последните години нараства тенденцията да се набират жертви чрез интернет.

Според проучвания 21 млн. лица по света са обект на трафик на хора. Според д-р Василиаду много голям процент от жертвите в ЕС са българи. "2/3 са европейски граждани, които са мишени на престъпни мрежи от Стария континент. Нека не си мислим, че трафикът на хора е явление някъде там в далечни страни. Този проблем засяга нас, европейските граждани", категорична бе тя. Д-р Василиаду подчерта, че 2/3 от населението на света живеят в бедност и е уязвимо. Според нея трябва да бъдат пресечени потоците от финансови средства, защото печалбите на трафикантите са огромни. "Ние не можем да спрем трафика

ако не прекъснем парите им, не им спрем кранчето

отбеляза тя. "За всяка една жертва на трафика има купувач и клиент", каза антитрафик координаторът за ЕС. Тя бе категорична, че ако не се насочим към тях и не си дадем сметка, че това явление съществува, няма да успеем да го изкореним.

По думите на евродепутата Мария Габриел трябва да работим с трети страни за сътрудничество заради мигрантския поток, отбеляза още тя. Информационните кампании и доверието в институциите са едни от начините да се накара жертвата на трафика да проговори, смята Габриел.

До момента има две оправдателни присъди за трафик на хора, изрази недоволството си вицепремиерът Меглена Кунева, която е и шеф на националната комисия за борба с трафика на хора. Фактът, че не членуваме в Шенген, допълнително ни затруднява в борбата с трафика на хора, защото ние дори сме възпрепятствани да разменяме ДНК данни, което е позволено на останалите от шенгенското пространство, смята Кунева. Вицепремиерът предупреди, че трафикът на хора няма да спре в следващите години.

Д-р Василиаду пък похвали страната ни за предприетите мерки, в това число и за създаването на регионалните антитрафик комисии. Това се случи, когато вътрешен министър беше Цветан Цветанов.

23 мъже паднали в капана на мафията

309 българи са станали жертва на трафика на хора за първите 6 месеца на 2015 г. От тях 286 са жени и 23 - мъже, сочат данните на прокуратурата. Притеснителна е информацията, че сред пострадалите има хора на възраст между 16 и 18 г., както и момичета на 14 г. Може да се каже, че посегателствата от този тип са намалели, защото за същия период през 2014 г. жертвите са били 491 души.
Иначе водещ остава трафикът на хора с цел сексуална експлоатация, отчитат още от прокуратурата. За това престъпление през миналата година са образувани 43 досъдебни производства.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай