Хоро и залп в преспите на Шипка

Черпят с чай от самовари в Търново, разпалват ги с армейски ботуш

Хоро и залп в преспите на Шипка    | StandartNews.com

С хоро и залп Шипка ще чества 3 март. Тържественият митинг на площада под епичния връх ще започне в 11,30 часа, а официалното поднасяне на венци и цветя пред Паметника на свободата ще е час по-късно. Честванията за 135-годишнината от Освобождението на България ще преминат без "О, Шипка", но с други изненади. "Въпреки еднометровия сняг подходите към връх Св. Никола са почистени и всеки, който реши, ще може да се изкачи дотам", казаха от общината.

На Шипка всичко е спокойно и дори няма да пристигнат министрите и президентът Плевнелиев. На върха ще се качат почти всички посланици, кметовете и великотърновският митропилит Григорий. Единствен от министрите в оставка се очаква да се появи Томислав Дончев, който е родом от Габрово. За разлика от големите възстановки през лятото на 2012 г. от клуб "Традиция" сега "битки" няма да има. Представители на клуба от старата столица и от Казанлък, около 25 души, ще се изкачат в пълно бойно снаряжение до Шипка. Войската на "Традиция" ще се представи с почетна рота, която ще отбележи празника с мощен залп от оригинални пушки от Руско-турската освободителна война. Очаква се в подножието на паметника народът да извие хоро.

Музей на открито и чай за гостите от оригинални руски самовари организират навръх националния ни празник клуб "Традиция" в парк "Майка България", Велико Търново. Ще бъде показана изложба, както и демонстрация на въоръжения от Освободителната война 1878 г., уточни Нелина Църова, директор на Дирекция "Култура" в Община Велико Търново. В 9,30 около паметника "Майка България" великотърновци и гостите на града ще бъдат посрещнати с руски чай. Три оригинални самовара е подготвил председателят на "Традиция" в старата столица Върбан Минев. Те ще се разпалват с армейски ботуш. Идеята за тази инициатива е от посещението на Барак Обама в Кремъл, където е бил посрещнат от Владимир Путин по този традиционен за руската армия обичай. Чаят е пристигнал със специална поръчка от Минск. "Той е истински черен чай, какъвто са пиели войниците от руската армия", поясни Минев. Тържествата по случай националния празник ще започнат с панихида за загиналите в битките на Братската могила до църквата "Успение на Пресвета Богородица". Тази година общината в града на хумора и сатирата организира честванията.

Българите преодолявате с чест прегради

Юрий Исаков, посланик на Русия

Поздравявам читателите на  "Стандарт", а в тяхно лице и целия български народ със 135-годишнина от Освобождението от османско иго! Определящи за руско-българските отношения винаги са били и си остават дълбочината и наситеността на многообразните връзки между народите на нашите страни, общността на тяхната историческа съдба. В наследство сме получили кръвното братство на нашите предци, които рамо до рамо са се сражавали за Свищов и Плевен, Шипка и Пловдив. От векове ни обединява православната вяра, дошлата от България в Русия писменост, а значи и просвета, преплитащите се традиции, културните корени и даже манталитетът.

Достатъчно е да си спомним, че първият Московски патриарх е бил българинът Киприян. А великият руски писател Лев Толстой самостоятелно е изучавал български език в Красна Поляна. Когато в края на живота си писателят тайно напуснал своето имение и тръгнал на път, който се оказал за него последен, крайната цел, към която се е стремял, е била България. Не случайно именно българинът Инсаров, герой от романа на Тургенев "В навечерието", е станал за руските разночинци-народници символ на любовта към Русия, идеал на борбата за правда и справедливост.

Ярък пример за близостта, приятелството и благоразположеността на нашите народи е приемането в България на ветерани от Руско-турската война през 1877-1878 г., които попаднали на територията й в състава на армията на Врангел, и в пълния смисъл на думата роднинската грижа за тях. В трудното време между двете световни войни България осигури на руските герои освободители достойна пенсия.

В България грижливо се пазят стотици паметници на руски воини, десетки улици и площади са назовани на имената на герои от Освободителната война, включително на легендарните генерали Скобелев, Гурко, капитан Калитин и много други.

Затова за руския народ 3 март 1878 г. е бил, е и ще бъде символ на възраждането на държавността на братския православен народ на България, наш общ празник. Русия никога не е ревизирала огромното значение на тази дата, независимо от това, каква е била политическата конюнктура. В историческия път на България е имало немалко прегради. Но българският народ с чест ги е преодолявал, ставайки все по-силен и по-мъдър. В този празничен ден пожелавам на читателите на в. "Стандарт" и на целия народ на прекрасната страна България, която аз искрено обикнах, успехи, щастие и разцвет.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Рени
Коментирай