Всеки любител на киното има своя представа за Холивуд. Преди да го види, фантазията му рисува блясък, лъскави сгради и улици, купон и безкраен празник. Колко ли хора, посетили Лос Анджелис и разходили се из това емблематично място, символ на седмото изкуство, са изживели тотално разочарование. Защото Холивуд съвсем не е това, което си очаквал.
Скромна табела с надпис Холивуд подсказва, че влизаш в тъй бленуваната Мека на киното. Улици с напукан асфалт, клюмнали прашни палми, безлични къщи, мексиканци... Оказва се, че това е един от най-бедните и с криминално ежедневие район на мегаполиса и е разбираемо, че нашенци, живеещи в Ел Ей, препоръчват да се избягва.
Символът на американската мечта в края на XIX век е скромно селище, но от 1910 г. тук започват да се снимат филми. Калифорнийският климат е благоприятен, природата - красива, и през всеки сезон може да се произвежда най-доброто, както и най-лошото, което и днес бълва в огромно количество Холивуд. Златната му ера е в периода 1930-1950 г., когато се налага като световна столица на киноиндустрията. Днес голяма част от нея се е изнесла (само 1-2 студия са тук), но са останали монтажите, ефектите, реквизитите...
Естествено, всички туристи се стичат на бул. "Холивуд", най-известната сграда на който е "Долби Тиътър" - по-рано известен като "Кодак Тиътър", но сменил името след фалита на компанията "Кодак". От 2001 г. в залата му за 3332 зрители ежегодно се връчват наградите "Оскар". Срещу 15 долара тя може да бъде разгледана, но не и в деня на събитието, разбира се. До "Долби" са 6-те кинозали на легендарния Китайски театър, където пък се правят премиерите на филми, току-що излезли на екран. На площадката до входа на знаменития театър са вдълбани отпечатъци от ръцете и краката на мегазвезди от миналото и настоящето - Чарли Чаплин, Мерилин Монро, Джак Никълсън, Робърт де Ниро... Прочутата "Алея на славата" всъщност са тротоарите от двете страни на бул. "Холивуд". Според туристическите справочници досега тя е побрала повече от 2600 имена. Една не малка част от тях обаче никой не е чувал, а пък за други може да се чудиш защо са тук - като Доналд Тръмп например. По 15 000 долара струва кандидатстването за звездната алея. Най-често инициатори са самите студия или обществени организации. За жалост тя изобщо не е в безупречно състояние - там, където се тълпят туристите, е лъскаво, а отдалечената част на булеварда явно не се мие и мирише лошо. Не е пресилено, ако се каже, че бездомниците, а не звездите правят впечатление в Холивуд, а и въобще в Лос Анджелис. Броят им е почти колкото този на туристите. Говори се, че част от тях са хора, пуснати от държавните психиатрични клиники след някаква реформа, опитваща се да намали пренаселеността им. На други пък въобще не им се работело.
По бул. "Холивуд" е пълно с магазини, предлагащи най-вече перуки, многобройни са бутиците за гейове, а статуетки "Оскар" може да накупиш за цялата рода. Тук всичко крещи, вика, за да му обърнеш внимание и да си дадеш парите. С една дума - шумно и уморително! Не се впечатлявайте, ако видите изперкал фен, легнал върху някоя звезда и не отлепящ устни от нея. Трябва да се внимава и с разните човеци-паяци, дартвейдеровци, мики-мауси, карибски пирати, рамбовци, двойници на Майкъл Джексън или Мерилин Монро, разхождащи се по булеварда. Доста са агресивни и си искат "таксата", ако си ги щракнал.
А над цялата тази гмеж се извисява безспорният символ на Холивуд - Маунт Лий, легендарният хълм, на който с гигантски букви е изписано HOLLYWOOD.
Бевърли Хилс - милионерското "гето"
Не може да си в столицата на американския кино- и шоубизнес и да не се завъртиш около Бевърли Хилс, синоним на слава и разкош, сънуван от милиони мечтатели и наивници от цял свят. Филмови звезди, знаменитости от телевизията и музиката са се заселили тук и за да видят многомилионните им имения, за най-любопитните се устройват специални турове. Не си въобразявайте обаче, че като посочи гидът тузарската къща на еди-кой си, закътана сред палми, кактуси и цъфнали храсти, ще е светата истина.
На "Сънсет булевард" е легендарният 5-звезден "Бевърли Хилс хотел", отворил врати на 12 май 1912 г. Той става място, където още от създаването му се срещат богатите и известните. Кукленският му вид, розовият цвят, обгърнатото му в мистика минало го правят сякаш изваден от приказките. На това знаково място само преди два месеца бяха раздадени 71-ите (и по-справедливи от оскарите) награди "Златен глобус".
Бевърли Хилс, както Сентръл парк и Манхатън в Ню Йорк, е силно фетишизиран от майсторите на розови сънища - тук беше заснет например сериалът "Бевърли Хилс" 90210 (цифрите са пощенският код на района) за "златната младеж" на Америка. Заобиколен от Лос Анджелис, Бевърли Хилс се смята за отделно градче и не иска да се присъедини към "главния град", както Санта Моника, Пасадена и други "членове" на агломерацията. Най-шашващото обаче е, че с десетките домове на паралии, със скъпите хотели и магазини "звездният рай" няма болница - факт, дал повод за черен хумор: "В Бевърли Хилс никой не се ражда и никой не умира".
По "Родео Драйв" са луксозните бутици на всички големи марки и в цял свят тази шикарна улица я свързват с филма "Хубава жена", сниман през далечната вече 1990 г. И до днес събира зяпльовци магазинът "Badgley Mischka", в който героинята на Джулия Робъртс - проститутката Вивиан - си търсеше рокля (в името на истината, когато е сниман филмът, бутикът се е казвал "Boulmiche", по-късно се е нанесъл брандът "Бедгли Мишка"). Новите собственици, които са в топ 10 на американските дизайнери, са се възползвали от рекламата и поддържат жива легендата - навсякъде по стените са закачени грамадни снимки със сцени от филма. В центъра на Лос Анджелис пък е ресторантът "Palace Owiat", където се състоя романтичната среща на милионера и "леката" жена. Има и още един ресторант, свързан с прочут филм. Той е на знаменития кей на плажа на Санта Моника и се казва "Буба-Гъмп". Киноманите вече са се досетили - това е името на компанията, кръстена така от героя на Том Ханкс - Форест Гъмп, във филма шедьовър. Та той нарече така компанията си в памет на приятеля си Буба, мечтал и наяве, и насън да има корабче за лов на скариди, но загинал във Виетнам.
Приключението "Юнивърсъл Студиос"
В Лос Анджелис може и да няма велики музеи като европейските (с изключение на центъра "Пол Гети"), но пък атракции, свързани с киното - колкото искаш. За любителите на развлечения е "Юнивърсъл Студиос" - истински хибрид между увеселителен парк и киностудия. Входът за цял ден е 84 долара, може също да се купи Pass VIP, който е по-скъп, но пък спестява чакането по опашки и гарантира добри места при гледането на атракциите. Още с влизането впечатлява фонтанът с изработеното от стомана земно кълбо, "прегърнато" от гигантските букви на надписа Universal Studios. Коментарът е излишен.
Тук може да се мотаеш часове наред и да се изкривиш от ходене, а през това време да чуеш знаменити джаз парчета, изпълнявани от чернокожи виртуози, може да срещнеш Мерилин Монро, Чарли Чаплин, Франкенщайн... и да се отдадеш на приключението. Обиколката на парка, който е на две нива, става с влакче и с открити бусове. Препоръчително е, защото може да се видят любопитни неща, свързани с правенето на прочути филми и телевизионни сериали Made in Universal (например мястото, където се снима "Отчаяни съпруги"), да се открие цял град с декори от всякакви епохи и за всеки вкус - като се започне с фасади на къщи и площади от Дивия Запад, присъстващи впрочем в легендарни уестърни, та се стигне до древния Рим, може да ти изкара акъла гигантската маймуна от "Кинг Конг", от чиито ноздри излизат пламъци, специални ефекти те карат да подскачаш. Паркът предлага огнено шоу, атракции и спектакли, а сред тях изключително впечатляващи са "Воден свят", "Джурасик парк", "Трансформърс", "Мумията", "Семейство Симпсън", "Терминатор"... Тъмнина, ужасени викове, падащи от тавана скелети, изскачащи сред водна пара пластмасови динозаври, които бълват вода на всички страни, шеметна скорост и неприятно гадене са част от преживяванията. На територията има няколко павилиона, в които вървят снимки, но са затворени за широката публика (тук впрочем са снимани не малка част от блокбастърите на студията). Между другото може да се научи една история, която просто не е за вярване: за снимките на "Война на световете" с Том Круз "Юнивърсъл" купува истински самолет, който го разрязват на части и ги разпиляват на площадката. Пилот от American Airlines ги забелязва от въздуха и съобщава за самолетна катастрофа. За минути се струпват десетки пожарни и коли на Бърза помощ. Но "Юнивърсъл Студиос" е примамлив за кинаджиите с невероятните си складове, в чиито претъпкани пространства има от пиле мляко. Тук реквизиторите могат да намерят всеки детайл от интериора на всяка епоха и с всякаква форма. Те просто идват и поръчват мебели, съдове, чаши, бутилки, часовници, телефони, коли... - всичко, което е необходимо за замисъла на филма.
Основателят на "Юнивърсъл" е американският продуцент от немски произход Карл Лаемле, който изгражда студията върху закупената от него земеделска земя. Тя отваря врати за производство на филми на 14 март 1915 г., а с името на немеца са свързани първите филми на ужасите от епохата на нямото кино. Хитовите заглавия на "Юнивърсъл" - "Птиците", "Дракула", "Извънземното", "Челюсти", "Списъкът на Шиндлер", "Извън Африка", "Да убиеш присмехулник" и др. са част от историята на киното. Вече 100 години "Юнивърсъл", която е сред най-старите студия на Холивуд, не е преставала да посреща поклонници от цял свят.
Истини за филмовия бизнес
Чарли Чаплин: "Темата на повечето от тези зрелища (става дума за суперпродукциите) е свръхчовекът. Главният герой скача, катери се, стреля, бие се и се люби по-добре от всички останали герои във филма. Всъщност всички човешки проблеми се разрешават с тези методи... освен един: способността му да мисли".
Марлон Брандо: "В Холивуд те поздравяват за способността да източваш пари от джобовете на публиката в техните собствени и това е единствената мярка за успех. Всеки филм, който носи пари, без значение колко е глупав, вулгарен, детински или безмозъчен, се смята за триумф".
Хеда Хопър, актриса и светска хроникьорка от средата на миналия век: "Две от най-жестоките, най-примитивните наказания, които нашият град (Холивуд) прилага към тези, които са изпаднали в немилост, са празната пощенска кутия и мълчащият телефон".
Андрей Кончаловски: "Отвън цивилизовано лустро, фракове и смокинги, отвътре - джунгла, в която всеки дебне да изяде другия. В Холивуд това личи най-ясно. Защото там са гигантските пари, които може да спечелиш и да загубиш само за броени часове - и войната за тях е титанична".
Емир Кустурица: "Ако бях продължил да работя там (има предвид Холивуд), щях да умра".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com