Хасковското лоби по високите етажи на властта става все по-силно. След Делян Добрев Асен Василев е вторият възпитаник на ГПЧЕ "Асен Златаров", който ще дирижира икономиката ни. Асен е роден през 1977 г., на емблематичната дата 9 септември. Заради шумно афишираната му в медийното пространство харвардска диплома форумите на местните медии в родното Хасково веднага се напълниха със съмнителни възгласи: "Дали не е следващата "калинка"?" Набори и учители на 36-годишния министър обаче пламенно разсеяха съмненията. Класната му Маргарита Добрева, която е сред легендите на хасковската гимназия, разкри, че Василев е заминал за Меката на университетите с пълна стипендия от 36 000.
"Той е умен и заслужава поста. Винаги е държал на знанията и е бил последователен", пише в един от форумите.
Ненатрапчив, услужлив, кротък
и много умерен в поведението си. Такъв, какъвто би трябвало да бъде всеки сериозен мъж", казва в коментар и негов съученик. Подкрепа към екскадъра на хасковската езикова гимназия оказа в интернет и Красимира Дамянова, тогавашната психоложка на школото: "Познавам Асен от времето в училище. Безспорно, безапелационно интелигентно момче!"
Още като ученик в гимназия "Проф. д-р Ас. Златаров" в Хасково Асен е "изключителен ученик", спомня си пък класната Добрева. Тя е човекът, който му дава и първите по-сериозни уроци по английски. "Радвам се на израстването на Асен до поста на министър на икономиката. Това се случва съвсем закономерно", коментира тя. Нейната последна среща с Асен била преди 3-4 години по време на честване на юбилея на училището. Според нея възпитаникът й не се бил променил кой знае колко много за последните 15 години. "Стори ми се само малко по-сериозен отпреди. Иначе си е все така лъчезарен и ненатрапчив в отношенията", споделя Добрева. Още в училище той спечелил Златаровската стипендия за най-висок успех заедно със свой съученик. Василев дарил своята част за закупуване книги за училището. Той е първият ученик, дал стипендията си за благотворителност, с гордост разказва класната му. Госпожа Добрева си спомня, че като гимназист Асен обирал всички награди от международни и родни ученически конкурси по английски език. Участвал активно и в академичния живот на училището си на всички нива. Бил и един от най-сериозните певци в училищния хор "Лира". И до днес остава
приятел с диригента Стефка Младенова
Като дете Асен учил известно време виолончело, а като по-голям и пиано. Не бил твърде влюбчив. Толкова, колкото да поддържа пламъка на тийнейджърската тръпка, разказват и малцината му съученици, останали в Хасково. Като ученик той за малко бил и ко-водещ на популярното за времето си младежко предаване по радио "Хасково" "Бумеранг". Радиото отдавна не съществува, но тогавашният главен редактор в медията на направление "Развлекателни програми" Нели Вълканова е запазила само "симпатични спомени" от изявите на момчето Асен, днес министър.
Беше лидер още като тийнейджър
Вели Вълканова, журналист
- Г-жо Вълканова, като ученик Асен Василев е бил ко-водещ в радиото, какво помните?
- Асен Василев беше част от една група ученици от езиковата гимназия. Амбициозни и много нахъсани млади хора, които идваха в радиото без комерсиална цел. Работеха повече от любопитство и заради тръпката да общуват с възможно повече хора от различни възрасти. Водещите на "Бумеранг" бяха двама. Когато единият титуляр стана студент и си тръгна, Асен беше този, който съвсем естествено пое щафетата. Беше се утвърдил като един от лидерите на групата.
- Хората, които го познават добре, казват, че непринудеността е сред най-силните му качества. Ще се съгласите ли?
- Така е, при него нямаше притеснение от т.нар. живи връзки в ефира с напълно непознати хора. Освен това силно впечатление правеше богатата му обща култура за годините, на които беше тогава.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com