Българи и имигранти борят различията, готвейки заедно
"Любовта на мъжа минава през стомаха", гласи една стара поговорка. Оказва се обаче, че тя е валидна не само в брака. Ентусиазиран екип от доброволци се е обединил, за да докаже, че кулинарията е най-ефективният начин за опознаване и приемане на различните. Какво е "Мулти култи китчън" и как помага за интеграцията на бежанци и имигранти у нас? "Стандарт" попита Бистра Иванова, доброволец в организацията.
Ако потърсите в интернет инфо за "Мулти култи китчън", ще попаднете на следното изречение: "Това е мястото, където българските вкусови рецептори се срещат с гастрономически удоволствия от целия свят". Идеята на цялата инициатива е чрез събирания с цел похапване хората да преодолеят предразсъдъците си към различните. Първото събитие на платформата е организирано през февруари 2011 г., на което иракчани, живеещи у нас, запознават българите със своята култура, музика, традиции, занаяти и най-вече - с рецептите, които са взели със себе си, когато са напуснали родната страна.
"Безспорно постигнахме голям успех и вече сме сигурни, че храната е най-сигурното средство за сближаване между българите и чужденците, избрали да живеят в нашата страна", споделя Бистра. 3 г. след този успешен старт "Мулти култи китчън" може да се похвали с организирането на подобни събития за Холандия, Перу, Афганистан, Сирия и много други страни. "Най-хубавото е, че ние даваме пълна свобода на нашите домакини да направят презентация на своята култура и сами да изберат с какво да ни запознаят", подчертава доброволката. Освен тези събирания "Мулти култи китчън" организират и кулинарни курсове, по време на които готвачи от различни етноси демонстрират тънкостите в приготвянето на различни гозби пред българи. "Най-ценното на тези курсове е, че докато готвят заедно, хората се сближават, говорят си и се опознават. Не са единични случаите, в които след самия курс те сe намират във Фейсбук и продължават да се срещат и да си общуват", споделя Бистра.
Като продължение на цялата инициатива организацията се захваща с изработването на "Мулти култи карта" на София, която показва къде в столицата можете да намерите сирийски, холандски, индийски или френски ресторант. "Идеята е както да ориентираме хората, желаещи да се докоснат до кухнята на тези националности, така и да помогнем на чужденците, захванали се с кулинария у нас, да популяризират своите местенца", казва Бистра.
Освен с тези събития жизненият екип на "Мулти култи колектив" се е захванал с много други инициативи, които имат за цел да помогнат на новодошлите у нас да почувстват България като свой дом.
Една от тях е т. нар. обиколка на София за бежанци. Съвместно със Sofia free tour и Държавна агенция за бежанците (ДАБ) организацията развежда търсещите закрила у нас из столицата, показва им ключови места и сгради, запознава ги с различните институции и тяхната функция. "Комбинацията между неразбирането на езика ни и непознаването на града прави приобщаването на тези хора още по-трудно. Ето защо всеки месец ние организираме безплатна пешеходна обиколка на София на арабски, английски или френски език", разказва Бистра Иванова.
Друга важна задача, с която от "Мулти култи колектив" са се захванали от миналата година, е мониторинг на изпълнението на Националната програма за интеграция на бежанците в България. По време на наблюдението екипът интервюира бегълци и имигранти с цел да анализира изпълнението на програмата и да открие от какво още се нуждаят чужденците в България.
Екипът на "Мулти култи колектив" в момента се състои от около 15 души, повечето от които доброволци. Въпреки че нямат амбициите да променят света и мисленето на всички, те са много щастливи от това, че виждат резултат от своята работа. Самата Бистра дава пример с брат си, който не гледал с добро око на бежанците и имигрантите. След няколко събития на "Мулти култи китчън", които посетил, вече дори има приятели от Пакистан и Афганистан.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com