София. Вино light е новата световна мода, която пробива и у нас. Много изби вече залагат на гроздови напитки с по-нисък градус, които са предпочитани за лятото. Подходящи са и за бизнес обяди, защото не замайват главата, обясниха експерти. "Забравете за тежките отлежали в дъбови бъчви вина с 12-14 процента алкохол. Сега от Калифорния до Лондон е модерно да се пият леки, 8-9-градусови напитки. Толкова слаби ги харесват дори в Азия", твърдят енолози.
За леките вина не се изисква грозде с висока захарност, обясни шефът на "Вини" АД Пламен Ангелов. Затова кампанията по прибиране на реколтата ще подрани на някои места.
Още на 15 август ще започне брането на белите сортове совиньон блан и шардоне.
Тазгодишната реколта е уникална и като количество, и като качество, похвалиха се от бранша.
Тазгодишната реколта от грозде ще е рекордна, категорични са специалистите. Заради меката зима, дъждовната пролет и лято и горещия август, очакваме много добри добиви и като количество, и като качество. Това се отнася както за белите, така и за червените сортове, съобщи шефът на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев.
Тази година гроздоберът ще подрани. В някои лозя на юг кампанията стартира още на Голяма Богородица, съобщиха производители.
Лозите са в добро състояние и очакваме прибирането на гроздето да започне по-рано - около 15 август, защото чепките вече имат достатъчно висока захарност, съобщи шефът на "Вини" АД Пламен Ангелов. Модата във виното в момента е да се пият по-леки плодови вина, а за тях не се изисква гроздето да е с много високо съдържание на захари, обясни той.
В четвъртък берачите ще влязат и в лозята на "Кастра Руба" край харманлийското село Коларово за прибирането на совиньон блан, шардоне, совиньон гри и енгри. Там очакват средно по 600 кг от декар.
Годината е много добра както за десертните, така и за винените сортове, доволни са производителите от Пловдивско. Там също се готвят да изтеглят кампанията със 7-10 дни. Нямахме много валежи, градушките бяха единични, а слънцето беше достатъчно, обясниха от избите.
В масивите с бели сортове шардоне, траминер и совиньон блан се готвят за гроздобер около 20 август, а при червените стартът ще е в края на месеца или началото на септември. Плодът тази година е по-добър в сравнение с миналата, когато имаше много градушки. В такива случаи реколтата се спасява с допълнително пръскане, което могат да си позволят само някои лозари. По-малките производители няма как да издържат при държавна субсидия от 22 лева на декар, коментираха стопаните. От години лозарите се борят безуспешно за доплащане, както имат зърнопроизводителите, припомниха още те.
И в северна България гроздоберът ще подрани. Влизаме в масивите край Оряхово още през август, съобщи производственият директор на шато "Бургозоне" Владимир Ковачев. Избата, която носи името на римската крепост, защитавала империята от север, стопанисва 100 хектара лозя край остров Есперанто. За втора година гроздето зрее по-рано заради топлото време. Баирът е на припек и най-ранните сортове от всичките 11 ще се берат между 20 и 25-и. През септември в бъчвите ще влязат и останалите.
Тази година съдържанието на захар в гроздето е високо - между 22 и 25 процента както за белите, така и за червените сортове. Очакваният добив ще е добър - над 500-600 килограма от декар.
Чакат до левче за шардонето
Изкупните цени ще бъдат близки до миналогодишните, прогнозират лозари.
Тогава най-скъпо са се търгували ароматните бели сортове като шардоне - по 0,90-1 лв. килото. Обикновените бели сортове като димят обаче не са надхвърлили 50-60 ст., а червените като мерло, памид - 60-70 ст. за килограм.
"Ние, лозари и винари, сме свързани като алпинистите с едно въже и всяка рязко движение влияе зле на стабилността на целия отрасъл", казва потомственият лозар Георги Сяров, който отглежда под аренда лозови масиви в землището на с. Яворово. Има и малка буткова изба. През уикенда той откъснал първите гроздове от трапезен сорт за ядене и останал много доволен. "Добре оформен, тежък грозд, а и вкусен", хвали си стоката Сяров. Според него сушата едва ли ще повлияе на качеството и добива на винените сортове, които зреят по-късно, наесен. Кореновата система на лозовите пръчки по принцип достигала до 2-3 м, където все още влага има.
Стопани се надяват на 1000 кг от декар
През тази година в общините Ново село и Видин, където се отглеждат най-големите масиви с грозде от сорта "Каберне совиньон", се очаква много добра реколта, съобщиха стопани от община Ново село. Докато през миналата година лозарите прибирали по 300-500 килограма от декар, то през тази се очакват 700-800. В най-добре гледаните лозя ще прибират и по 1000 килограма, прогнозираха от общината.
Всички големи лозови масиви във Видин и Ново село се охраняват. Очаква се след 15 септември да започне гроздобер, като всеки стопанин ще информира общината да свали охраната му, след като е прибрал реколтата. Физическата охрана е единственият начин да се опази гроздето от набезите на ромите, които вадят лозите с корените, ако няма човек наблизо, обясниха стопани. Очаква се и през тази година гроздето да е с висока захарност и да стане добро вино. През мината година захарността също бе добра, но количеството на гроздето бе малко, обявиха лозарите от Видинско.
Притесняват се за градуса
По-големите производители на винените сортове в Пазарджишко очакват добра година, но поради многото плод се опасяват дали гроздето ще има захарност за градусите. Това се отнася за памида и мерлото. В Калугерово се очаква рекордна реколта от грозде, каза кметът Сергей Вачев, който е и лозар. Много добре се запазиха лозята, много пъшки имат, единственото опасение на лозарите дали гроздето ще успее да узрее и да качи градус.
Според Вачев на реколтата се е отразило многократното пръскане, както и валежите през юли. Сега се очаква да започне сериозно да налива гроздето. Притесненията са само, че ако се задържи сушата, многото плод няма да може да бъде сочен и да узрее както трябва. Защото в предишни години имаше такива случаи - много грозде, но като няма дъждове, плодът остава дребен и става като стафида, коментира кметът. Той добави, че някои от лозарите в района са се постарали последните години да си направят места за поливане, но повечето лозови насаждения са неполивни, защото са по баирите. Канализационните системи бяха изоставени и разграбени, а от дружеството "Напоителни системи" не подават вода вече по тях, защото всичко е разбито.
Oтелът излиза на 2 лева
Изключително богата е реколтата от десертни сортове грозде не само в Септемврийската община, но и в по-малките стопанства на Пазарджишко, показа репортерска проверка. Хората очакват до дни старта на беритбата на бял отел, който е предназначен директно за пазара и на дребно вече се появи за 2 лева за килограм, казаха земеделски стопани от Септември. Другият сорт , който не дава градуси, но е ранен и е за директна консумация, също е в изобилие. Местните го наричат "Червен септември", въпреки че става през август.
Всяка бутилка с шифър
Шифър да пази бутилките с качествено българско вино от фалшификация. Това е едно от условията за устойчиво развитие на сектора до 2020 г. Изискването е разписано в Националната стратегия за земеделието, но имаше идея да влезе в сила още с Правилника за прилагане на новия Закон за виното, обясни шефът на Националната лозаро-винарска камара Пламен Моллов.
Идеята е всички бутилки с качествени вина и напитки със защитени географски наименования да имат нещо като баркод, уточни той. При разчитането му ще може да се проследи целият процес на производството от лозето до щанда в магазина. Така потребителите ще са сигурни какво получават срещу парите си. Това е пътят, по който върви цяла Европа и ние също трябва да въведем тази допълнителна защита на продуктите си, коментира Моллов. Целта е да се ограничи сивият бизнес с вино. По данни на различни експерти търговията на черно с гроздови напитки варира между 50 и 70%.
Баркодът ще е полезен не само за българските потребители, но и за почитателите на родните напитки зад граница. Преди време заради влошено качество поради множество ментета вината ни загубиха голяма част от традиционните си пазари. В същото време в момента интересът към нашите продукти се възобновява не само в Европа, но и в САЩ, Китай и Япония. За да не повтаряме старите си грешки, всеки от производителите трябва да гарантира произхода и качеството на напитките си, коментираха представители на различни изби.
Пламен Моллов
Надяваме се на добра реколта, защото в последните години гроздето не достига и търсенето е по-голямо от предлагането, каза шефът на Националната лозаро-винарска камара Пламен Моллов. Заради ограниченото предлагане на грозде избите и винзаводите, които нямат собствени лозя, може да се наложи да наддават, за да си осигурят достатъчни количества. Италианци и гърци изкупуват чепките още на зелено и дават доста добри пари на производителите, съобщи Моллов. При някои дори се оказва, че е по-изгодно да продават грозде, вместо да чакат печалба от виното, което евентуално биха произвели.
Юлияна Узаничева
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com