Вижте всички актуални новини от Standartnews.com
Гривна на 7000 г. откриха край Русе
Археолози проучват селищна могила до село Бъзовец
Русе. 107 находки от керамика, кост, камък, мидени черупки, антропоморфни фигури, сечива за всекидневни нужди, накити и предмети с култово предназначение откриха археолози при разкопки на селищна могила до русенското село Бъзовец. Това лято там работи екип с научен ръководител Димитър Чернаков (Регионален исторически музей - Русе), доц. д-р Явор Бояджиев (НАИМ-БАН) - научен консултант, инж. Дончо Караколев - художник, студенти по археология от Нов български университет, Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий", Университет на гр. Дъръм, Англия и студенти по български език и история от Русенски университет "Ангел Кънчев".
Изследването обхвана откритите преди година части от две сгради и част от разрушена укрепителна система, обясниха историци. По думите им останките са датирани от първата половина на каменно-медната епоха (4800-4550 г. пр. Хр.). Първата сграда е имала колово-плетена конструкция, обмазана от двете страни с глина. Пред входа е имало преддверие - навес. Подът на постройката е обмазан и вторично опален върху предварително наредени камъни, между които има спойка от сиво-зелена глина. Археолозите се натъкнали на фрагменти от керамични съдове и животински кости, находки от кремък - ножове, стъргалки, чукалки, кост - длета, шила, две гривни от мида Spondylus, използвани както за разменно средство, така и за накити. Проучванията сочат, че сградата е била използвана за жилище.
Този сезон продължи и изследването на втора постройка, която се намира непосредствено северно до предходната. Тя е имала същата конструкция като първата, но е била двуетажна. Екипът счита, че тя била от типа "наколни къщи". Открити са останки от четири носещи дървени колони, но общият им брой вероятно е бил много по-голям. Пространството под тях е било използвано за съхранение на дърва за огрев. Върху колонадата е била изградена дървена скара от греди, обмазани от горната си част с глина и оформящи подовото ниво на постройката. Върху него са открити деструкции от керамична пещ с квадратна форма при основата. Постройката е имала и участък, който е бил двуетажен, но не се е разпростирал върху цялата й площ. Вероятно той е бил ползван за всекидневно обиталище, тъй като върху пода бяха открити фрагменти от натрошени съдове и находки от керамика - плочка и гривна, кост - шила, длета, накити, рог - копачки, кремък - ножове и стъргалки, бойни топки. Археолозите предполагат, че сградата е била унищожена от силен пожар. Те се натъкнали на множество мазилки и обмазки, оранжево-червени на цвят, с отпечатъци от колово-плетената конструкция, овъглена дървесина и петна от пепел. Резултатите от палеоботаничния анализ на проби от сградата показали наличие на семена в повишено количество от голозърнест ечемик. Долният етаж от къщата вероятно е бил използван за хамбар. При разкопките обаче не е открит нито един цял съд или значима находка в постройката, което е свидетелство, че нейните обитатели са имали време да изнесат най-ценната покъщнина и да избягат, преди пожарът да изпепели всичко.