Нуук. Нивото на Световния океан може да се повиши по-скоро от очакваното заради бързо топене на североизточната част на Гренландия. Досега ледената покривка там се смяташе за стабилна, но сателитни замервания показват, че не е така.
До момента тази част от Гренландия беше извън фокуса на компютърните модели, свързани с климатичните изменения и повишаването на водните нива на планетата, посочва Independent. Топенето на острова е започнало още през 2003 г. и от тогава 10 млрд. тона лед са се превърнали във вода, което изненадва изследователите.
„Ледената покривка на Гренландия е допринесла повече за покачването на водното ниво през последните две десетилетия от всеки друг източник и има потенциала, ако се разтопи изцяло, да повиши равнището със 7 метра", казва проф. Джеръми Бамбър от Бристолския университет, който е и съавтор на проучването, публикувано в списанието Nature Climate Change.
Досега това се е случвало основно с южната и северозападната част. Откритието, че Гренландия се топи на североизток, където студени течения запазват температурата, променя нещата. Само досега на практика половината от годишното повишаване на водното ниво се дължи именно на топенето в автономията.
„Североизточна Гренландия е много студена. Смяташе се, че това е най-стабилната част", допълва Майкъл Бейвис от Държавния университет на Охайо.
Той посочва, че откритията са изключително притеснителни.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com