Брегът на морето, заключен между Несебър и Синеморец, е мястото, което пази най-мистичните тайни на древността. Руините на антични крепости, неразгадани мегалити и подводни градове още пазят магията на отминалите хилядолетия. Южното Черноморие е мястото, на което оживяват "Чудесата на България". На брега на морето си дават среща мощи на светци и останки от вампири, обвити в древни легенди за кървави пиратски нападения и несметните им съкровища. Пътуването във времето отвежда до гробници на тракийски владетели, пълни със злато, и до антични крепости на римските аристократи. Ако искате да видите всички чудеса край Бургас, трябва да предвидите дълга ваканция на море.
Тайнствен кладенец пази Св. Анастасия
Остров Света Анастасия е мястото, от което си заслужава да стартирате туристическия маршрут, ако искате да се превърнете в съвременен Робинзон. До острова се стига с два кораба, които извършват по пет курса на ден в двете посоки. Цената на билета е само 9 лв. Най-новата атракция в региона ще ви изненада с романтична атмосфера и нотки на отшелническия живот, кипял някога насред морето. На острова има старинен ресторант, лекарна и музей, а някогашните монашески килии са превърнати в уютни спални за туристите.
Малкото късче земя сред вълните е обвито в тайнствени легенди, които обещават истинско пътешествие във времето. Една от тях разказва, че пирати са нападали и опожарявали няколко пъти острова. Причина за кървавите пиратски набези е старинно предание, според което на острова е заровено несметно златно съкровище. Ако има такова, досега никой не го е открил. Според друга история пък, навремето до острова са достигали викинги. Документирани сведения за това няма, но има следи от две опожарявания. Някои вярват, че под самата Св. Анастасия е скрито имането на Вълчан войвода, а до него се стига през кладенеца в центъра на острова. През годините много смелчаци са отивали да го търсят, но досега никой не го е намерил.
Султани и императори на СПА в Аква Калиде
На връщане от острова не пропускайте да видите най-прочутите минерални бани в древността "Аква Калиде Терморолис". Внушителните разкопки на римския СПА център се намират край бургаския квартал Ветрен. Лечебните свойства на горещия извор били известни още в неолита, когато тук възникват три селища от VI-V хилядолетие пр. Хр. През I в. пр.Хр. траките превърнали извора в най-почитаното светилище на Трите нимфи, което векове наред привличало много поклонници. Те хвърляли във водата монети като дар. Първите бани тук са изградени от римските завоеватели в средата на I век. Опасността от варварските нападения накарало византийския император Юстиниян I /527-565г./ да защити за първи път с крепостна стена града Акве калиде и прочутите бани. В чудодейните извори през вековете се лекували императори, крале и султани. Тук дошла и императрица Анастасия, съпруга на императора Тиберий Мавриций, и аварския Хан Баян. След създаването на Българската държава градът на топлите извори вече носи името Термополис. Изградени били няколко басейна за топла и студена вода, които са запазени и до днес. Селището имало ключова роля по времето на великия българския владетел Тервел. През 708 г. по тези места се разиграла най-съкрушителната битка за византийците и техния император Юстиниян II.
Пагубни за древния СПА център се оказали нападенията на рицарите кръстоносци през 1204 г. Латинският императорът Хенри II заповядал да изгорят града, след като брат му Балдуин Фландърски бил пленен от българския цар Калоян. През 1562 г. тук пристигнал султан Сюлейман II. Като благодарност за излекуваната подагра той заповядал да бъде изградена нова баня върху опожарените римски басейни.
Изгубеният град под крепостта "Порос"
Древната крепост "Порос" се намира на полуостров Форос, точно на брега на морето. Тя е разположена на около километър от Бургас по пътя за Созопол. През 2008 г. археолозите направиха сензационни разкрития. Открити бяха останки от изгубения град, който е бил исторически предшественик и символ на град Бургас - античната и средновековна крепост и пристанище Бургос - Порос. Древните кули, наричани бурги по границите на римската колония Деултум са дали и името на града.
Историците са единодушни, че именно на оттока на Мандренското езеро е било разположено пристанището на големия център Деултум, което е било пазено от непристъпна крепост. Днес са запазени останки от късно антични укрепления от IV-VI в., свързани с фортификацията на най-важните зони на полуостров "Форос". Открит бе и каменен блок с част от посветителен надпис на гръцки език от Римската епоха, споменаващ името на император Гордиан III.
Опашки от миряни пред мощите на Кръстителя
Един от най-древните градове на Черно море - Созопол, пази безценна светиня за християнския свят - мощите на св. Йоан Кръстител. Реликвата се съхранява в малката църква "Св. Георги". Поклонници от цял свят се стичат всеки ден в Созопол, за да се помолят пред чудотворните мощи. Морският град се сдоби със световна слава през 2010 г., когато на близкия остров Свети Иван бе открит древен реликварий с мощи на Свети Йоан Кръстител. Лабораторен анализ, заснет от National Geographic, доказа тяхната автентичност. На остров Св. Иван са запазени руините на средновековен манастирски комплекс "Св. Йоан Предтеча", който е бил под юрисдикцията на патриарха на Константинопол и византийския император. До него морски транспорт няма, но можете да стигнете, ако успеете да наемете частна лодка от кея. В Созопол се пазят и мощите на св. Николай Чудотворец, които бяха открити преди две години в руините на средновековния храм "Св. Николай Чудотворец".
Акра - потъналият Помпей 2
Щом сте стигнали веднъж в Созопол, задължително трябва да посетите близкия нос Акин. През VI в. сл. Хр. край днешния град Черноморец изниква загадъчната крепост Акра. Първите архитекти и обитатели на някогашното морско селище са били византийците, разкриват руините. Днес един от античните квартали е потопен в морето край Черноморец. Приблизително 1/3 от сградите са потънали на дъното и са се превърнали в неповторима подводна атракция. Историци сравняват крепостта с древноримския Помпей. Градът е бил защитен от сушата с масивни крепостни стени и две бойни кули, разположени на 30 метра една от друга. Стените са с внушителна широчина от 2,60 см. Открити са мраморни колони от голям християнски храм. Според учените тези руини са от ранновизантийската крепост Кримна, която е била разположена на същото място. Твърдината е спомената в древните източници по повод срещата между българския владетел Михаил Шишман и византийския император Андроник II. Двамата се срещнали в крепостта Кримна, за да уточнят откъде ще минават границите между България и Византия. Стара легенда разказва, че в Акра са се заселили кръстоносци, след като арабите на султан Саладин превзели едноименната крепост в северния край на залива Хайфа в Израел.
Византийският град Хрисосотира бил само за богаташи
Златният спасител пази тайни за 27 века
Един липсващ в писмените сведения град започна бавно да разказва историята си. От две седмици останалият далеч от любопитните очи на туристи византийски град на полуостров Хрисосотира край Черноморец разказва една по една тайните си на доц. д-р Иван Христов. Зам.-шефът на НИМ започна мащабни разкопки, обещаващи големи открития.
Градът е огромен. Простира се на 67 декара. Той е шест пъти по-голям от съседната крепост "Акра". Най-вероятно непознатото селище също е носело името Хрисосотира - Златния спасител, смята доц. Христов. Той още не е намерил отговор на загадката защо едно толкова голямо и очевидно ключово укрепление не се споменава засега в писмените извори. А че от военна гледна точка мястото е било стратегическо от древността до днес, най-добре говори фактът, че полуостровът и в момента е част от активите на Министерство на отбрана. Доскоро е бил действащо военно поделение и складова база на армията. Разкопките започват преди 14 дни след специалното разрешение на министър Ангел Найденов.
Кой и защо е построил крепостта Хрисосотира, каква е била историческата й роля и съдба?
Вдигната е била отново, също като Акра, в края на V век. Най-вероятно по времето на император Анастасий, който предприема мащабна строителна дейност на Балканите, обяснява доц. Христов. Всъщност, най-ранните находки, на които той попада, са още от далечния VI век преди Христа - времето, когато гърците заселват Аполония. Много е вероятно Хрисосотира да е била укрепена още тогава.
Екипът на доц. Иван Христов вече е разкрил 100 метра от северозападната стена. И е успял да проучи две от кулите й - масивни, с 1,6-1,7 метра дебелина на стените.
По размери византийският град Хрисосотира може да се мери само с древна Аполония. Площта зад крепостните стени е плътно застроена със сгради. Къщите са били кирпичени, но с 80 сантиметра каменна основа. Покривите им са били със специфичните за времето си плоски керемиди. До този момент са открити две цели амфори, бронзови монети от VI век, специфични рибарски приспособления. "За разлика от Акра тук прави впечатление високият процент на вносна, червенолакова, късноантична керамика, която се е произвеждала в мощните икономически центрове в Северна Африка и на индийското крайбрежие в днешна Мала Азия", разказва доц. Христов. Това показва, че в града са живеели богаташи. "Очаквам да докажем, че тук е имало развита гражданска архитектура, да открием базилики, църкви, предмети от мрамор", продължава зам.-шефът на НИМ. За нещастие обаче преди Втората световна война на полуострова е имало няколко кариери за добиване на гранит, които са нанесли непоправими щети в евероизточната и източната част.
Разкопките се финансират от Националния исторически музей, който прави 20 000 лв. дарение. Те ще стигнат за около месец и половина. Както останалите археолози, които проучват в момента Чудесата на България, и доц. Христов се надява на някой от твърде скромните траншове по 5000 - 10 000 лв. целева държавна субсидия. За 2014 г. хазната задели 550 000 лв. общо за всички обекти в страната.
Тракийски милионер с палат край Синеморец
Още по-на юг, точно до курорта Синеморец се извисяват руините на един от най-древните дворци на траките. На това приказно място, на морския бряг преди 2300 години е бил построен разкошният палат на прочутия тракийски владетел Кортодзунтос. Местният вожд е бил с огромна мощ и богатство за своето време. Доказва го златната пластина с надпис, намерена през 2006 г. в могилата край владетелския дом. Посланието, гласи: "Деметриус направи за Кортодзунтос тези накити". Сред погребалните дарове за господарската съпруга бяха открити над 180 златни украшения, сребърни предмети и керамични съдове. В невероятното съкровище се отличават масивни златни обеци с изображение на крилатата богиня на победата Нике, която препуска на колесница. Изящна златна огърлица и царствена диадема са красили още господарката. Върху тях древният майстор е инкрустирал полускъпоценни камъни, които наредиха тези бижута сред шедьоврите на античното ювелирно изкуство. Великият тракийски владетел Кортодзунтос е живял до средата на III в. преди Хр. Богатството му доказва, че е бил изключително заможен, много силен владетел, който е търгувал с колониите. Той е притежавал и най-древният банков трезор. В непосредствена близост до охранителната кула на двореца е открит античен сейф, вграден в скалите. Векове наред монетите са останали непокътнати и скрити в голям керамичен съд, запечатан с олово. В него господарят скътал над 200 монети. Древното съкровище може да се види в Историческия музей в Царево.
Мистичното светилище Беглик Таш сбъдва желания
Всички, които са запленени от тайните на древните траки и техните жреци, задължително трябва да видят чудото Беглик Таш край Приморско. Магическото място е скътано в дебрите на Странджа и до него се стига само пеша. То представлява внушителни мегалити, чийто произход и предназначение са неразгадани до днес. Счита се, че съществува от XIV в. пр.н.е. и е било обсерватория на траките. Местните хора вярват, че тайнственото светилище сбъдва желания. Скалната композиция на българския Стоунхендж се намира в непристъпна местност на 6 км северно от Приморско и е разположена върху 6 дка площ. Внушителните канари с причудлива форма не са природен феномен, убедени са учените. В плоските скали са изсечени кръгове, вани и стъпки, които маркират пътя на жреците до свещеното пространство. Целият мегалитен ансамбъл представлява астрономически часовник.
В средата е жертвеникът с форма на легло. "Спалнята" е обградена от камъни с издълбани улеи, използвани при обредите за жертвоприношения. Тук отбран кръг от посветени извършвали тайнствени обреди и вероятно гадаели бъдещето.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com