Кърджали. Глинен олтар с диаметър 2 метра, разкрит в последните дни на археологическите разкопки на Перперикон доказва, че на скалният хълм е бил храмът на Дионис.
Олтарът е използван за възлияния и огнено-винени ритуали повече на 3 века като във времето е претърпял различни преустройства. Това обяви археологът проф. Николай Овчаров. Според него находката е липсващото звено между скалните олтари от 15-11 век пр. Хр. и големия каменен олтар от 5-3 век от същата епоха.
"Потвърди се хипотезата ни за непрекъсната култова дейност, извършвана в продължение на 2500 години на Перперикон", каза проф. Овчаров.Той подчерта , че връзката с думите на Херодот от 5 век, че храмът на Дионис е прочут колкото Храма на Аполон в Делфи става все по реална.
Екипът на професора е попаднал на още една златна монета при проучването на средновековната помийна яма, където през юли това лято беше открито цяло съкровище. С последните находки златните монети стават 12, а сребърните 7. Според проф. Овчаров вероятно става въпрос за част от съкровището на епископите на Ахридос, укрито при обсадата на Перперикон през 1359-1361 г. Археологът се надява при следващи проучвания да разкрие и резиденцията на епископите от този период. По време на тазгодишните разкопки на север от Базилика №1 археолозите са се натъкнали на голяма обществена сграда с дължина над 40 метра, проучени са и няколко десетки гроба в некропола до базиликата
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com