Незнанието на немски език вече не е толкова голям проблем, за да си намериш работа в Германия. Нито пък липсата на професия. Достатъчно е да си млад (до 35 г.) и да имаш завършено средно образование.
От февруари тази година германското правителство стартира мащабна програма, с която да привлече като работна ръка хиляди младежи от Европа. Държавата е заделила за следващите три години 140 млн. евро. Желаещите първо ще минат курс по немски език, а след това ще бъдат обучени на търсена от местния бизнес професия. Така едновременно младите хора ще трупат теоретични и практически знания, след което пълноценно ще се включат в трудовия процес.
Защо Германия прави това на фона на други европейски държави, които се чудят как да спрат наплива от гастарбайтери? Причината е, че най-силната европейска икономика все по-осезателно страда от недостиг на работна ръка. Към Германия потокът от трудови мигранти от Евросъюза не е така голям, дори и от страни с голяма безработица като Гърция, Испания, Португалия. Основната причина е езиковата бариера. Затова германското правителство създаде програмата си “The Job of my life” (Професията на живота ми). В рамките на три години млади хора от цяла Европа учат език, усвояват професия и в същото време работят и припечелват пари. От тази програма може да се възползват и българите.
Партньор у нас е Агенцията по заетостта, която вече разпространи първите за годината оферти за набиране на кандидати. Една от големите фирми в Германия за тестени изделия - K & U Bäckerei GmbH (www.ku ausbildung.de), от Фрайбург, провинция Баден-Вюртемберг, търси 20 работници между 18 и 35 годишна възраст за 3-годишно професионално обучение за хлебари, сладкари и продавачи на стоки от хлебопроизводството. Документите се приемат в Агенцията по заетостта, но може да се изпратят и директно на сайта на програмата - www.thejobofmylife.de.
Одобрените кандидати ще минат през април и май основен курс по немски език в България за постигане на ниво А2. След това през юни и юли ще имат интензивен курс в Германия до покриване на ниво B1. По това време ще се започнат и първите им практики във фирмата. От август пък започва професионалното обучение и работа с подписване на професионален договор. Възнаграждението в продължение на три години ще бъде 800 евро - колкото е минималната заплата в страната.
Същото е заплащането и за 3-годишно професионално обучение по готварство в Kurpark Hotel в Бад Дюркхейм. Три дни седмично в хотела ще се води практическата част от обучението, а в останалите два дни - теория в близкото професионално училище. При успешно полагане на финалния изпит пред Занаятчийската камара младежите ще получат официално призната степен за готвач. След изтичане на тригодишното обучение в Kurpark Hotel ще могат да си търсят работа при друг работодател в Германия.
В конгресния център Kaisersaal Gastronomie също търсят готвачи и сервитьори. Местоработата е в столицата на провинция Тюрингия - Ерфурт. В Бавария пък са обявили оферти за обучение и работа на хлебари, медицински сестри за възрастни хора, техник мехатроника, шофьори, готвачи, ресторантьори, хотелски служители. В баварския град Арнщорф търсят работници "сухо строителство", "промишлена изолация" и "подвижни конструкции". Езиковите курсове по тези обучения в България трябва да приключат до юни, след което започва двумесечен интезивен курс по немски в Германия. От 1 август ще бъдат подписани договорите с работодателите.
Разбира се, обучението по езика и по професията са безплатни за кандидата. Програмата поема и разноските по пътуването до Германия и обратно. Има и различни възможности за настаняване на квартира.
"За всяка оферта, която получим чрез нашите колеги от Федералната агенция по заетостта на Германия, ще предлагаме по трима кандидати за едно работно място", обясниха от Агенцията по заетостта. Ако някой от кандидатите знае немски език и може да го докаже с документ, той ще има по-добри шансове да бъде избран, защото спестява част от средствата за обучение. Тепърва германското правителство ще популяризира програмата “The Job of my life”, така че работодателите да станат по-активни и да подават заявки за конкректни работни места.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com