Искат до 18 юли гетото и пришълците да ги няма
Земя, напоена с кръв, не се продава за 1,50 лв., скочи градът
"Земя, напоена с кръв, не се продава за 1,50 лв. на циганите!" - тези думи на един от ораторите на протеста в Гърмен предизвика мощни скандирания "Българи, юнаци!", "За България!" сред 1500 протестиращи на площада пред кметството. Бунтът на местните хора бе подкрепен от десетки рокери, футболни фенове и националисти от цялата страна. Големият протест започна точно в 12 ч с виенето на сирените в памет на Христо Ботев и загиналите за свободата на България. Всички почетоха паметта на героите с падане на колене. И дадоха ултиматум на държава и община. До 18 юли, когато ще честваме 178 г. от рождението на Васил Левски, в ромския кв. "Кремиковци" трябва да бъдат съборени всички 124 незаконни постройки, а нелегално пребиваващите там да се изселят. В противен случай няма да има национално честване на Апостола в София, а общонационален протест на жълтите павета срещу ромската престъпност, срещу двойния стандарт на прилагането на законите и безхаберието на държавата за решаването на тези проблеми, заканиха се от Инициативния комитет. Те разпространиха открито писмо до държавни институции и медии. В него твърдят, че конфликтът в Гърмен е социално-битов. "Няма да позволим повече ромите да са галеници на съдбата, да строят върху чужди имоти, да крадат, да са безнаказани. Стига толерантност към престъпността им.
Искаме прокуратурата да провери
кой и как им е дал да строят върху чужда земя, кой им е пуснал ток и вода, защо децата им не ходят на училище и детска градина, кой позволи великото преселение на цигани от цялата страна тук. Настояваме законът да се прилага с еднаква тежест за всички, независимо от етнос и вяра", категорични са протестиращите.
Шествието тръгна кротко от площада в Гърмен към 13 ч, като най-напред бе автомобил с тонколони и оратори в каросерията. След него се наредиха над 20 рокери с мощните си мотори, а най-отзад бяха останалите протестиращи. Всичко бе кротко, нямаше провокации и скандали по пътя до отбивката за ромската махала. Хората развяха плакати с надписи: "ДНСК, защо не спазвате закона?", "Не на незаконното строителство", "Стига вече политическо робство", "Ние не разделяме обществото на етноси, а на добри и лоши!". Вееха се десетки знамена, чуваха се тромби, свирки и дори тъпан, пееха се патриотични песни. Свещеник също се включи в шествието, както и депутатът Кристиан Вигенин. Често множеството избухваше във възгласи "Българи, юнаци!", "Свобода или смърт". Футболни фенове и националисти обаче реагираха остро, когато видяха, че близо 100 жандармеристи с пълно снаряжение - бронежилетки, палки и каски, и полицаи са завардили пътя за ромското гето. Двадесетина младежи започнаха да провокират полицаите, като ги обиждаха и ругаеха. Явно целяха да се стигне до сблъсъци. "Турци сте, еничари, пуснете ни само за половин час в махалата, не ги пазете от народната любов тези мангали", крещяха най-разгорещените агитки. Някои даже
обърнаха трибагрениците, което е знак за война
Човек от тълпата хвърли кенче с бира, с която поля полицаи и репортери. Друг успя да хвърли голям камък, който за щастие не уцели стоящите пред бусовете жандармеристи и журналисти. Парчето се заби в предното стъкло на един от микробусите. Чу се и гръм от пиратка. Мъж от групата поиска да си купи земя за 1,50 лв./кв.м. Малко по-късно и бутилка с минерална вода полетя към друг от бусовете, но също не последва реакция от органите на реда. "Тук да не е Северна Корея, не ме пускат да се прибера", жалваше се мъж от Гърмен. Последваха нови ругатни към полицаите, след като дойдоха нови три буса с жандармеристи. Те поеха към ромския квартал, тъй като част от протестиращите заобиколиха кордона и се опитаха да стигнат до махалата по съседния баир. Но без успех. Върнаха се бързо при вида на сериозните полицейски сили. "Полицаите са спрели поне на 7-8 места от Дупница дотук над 10 автобуса с фенове от София и Пловдив. Иначе щяхме да сме повече", каза Елена Ваташка, председател на Сдружението на футболните привърженици.
Играта на нерви между националисти и жандармеристи продължи още час след края на протеста, който приключи официално в 14 ч. "Ние не сме против ромите, а срещу циганията. Тези в "Кремиковци" са капсулирани. Толерирани са от властта и си мислят, че в гетото са над закона. Не ги интегрират онези, които 25 г. ги водят под строй да гласуват правилно", категорични са жители на Гърмен. "Преди 16-17 г. не си заключвахме къщите, но дойдоха нови цигани от различни краища на страната, не се плашат от нищо, нямат респект от никой. Крадат, дръзки и брутални са, затова народът загуби вяра в законноста и справедливостта", смята шефът на Инициативния комитет Иван Кременлиев. "Стигна се и до цигански геноцид над българите, защото отсъстват институциите, които само лъжат ромите, че ги интегрират, а ги държат в гета и са причина тези хора там да оскотяват", смята бившият полицай, който
бе с 8 шева на челото след ромската атака
на 23 май. Той твърди, че е безумие общинският съвет да гласува купуването на земята срещу 1,50 лв. квадрата.
Рахим Арнаудов от село Долно Дряново, който е мюсюлманин, пък призова всички да живеят заедно в мир. "Братя роми, учете, учете, учете! Без учение няма път за никой. Ромите в моето село учат, работят. А тези в "Кремиковци" са на държавна хранилка, разчитат на социални помощи и на детски надбавки, а това е национален проблем", каза учителят и бивш школски директор.
След 11 дни на протести и шествия много от протестиращите седнаха на сянка на площада и хапнаха от "депутатските кюфтета" на цена само 30 ст. бройката. Преди дни на мегдана те вдигнаха бутафорни бараки, които са с адрес: "Извън регулация", но са оборудвани със сателитна чиния.
Агитките: Властта да не се майтапи с нас
"Бил съм в Мечка, в Катуница, в Бяла черква, където имаше подобни проблеми между българи и роми. Аз съм свободен българин и това е причината да съм тук. Няма да позволим управляващите да си правят майтапи с нас. Ако се наложи, ние ще решим този проблем в Гърмен. Защото държава няма. Бог да пази България", каза Марин Маринов, председател на Съюза на частните детективи и рокер. Тук бе и националистът Николай Йовев. "Щом има насилие и престъпност, то трябва да се намесят институциите, да се приложат законите и спрямо ромите, а не спрямо нас, българите", каза младият мъж, който е обвиняем за взрива в края на юни през 2102 г. пред офиса на "Евророма" в Сандански, при което загина един мъж от ромски произход.
Ромската махала не решава вота
В момента в кв. "Кремиковци" има точно 380 гласоподаватели, сочат данните в община Гърмен. Ако всички са живи и здрави, през октомври за местните избори, бройката им ще скочи до 391, тъй като 11 младежи ще навършат пълнолетие. Тук традиционно ДПС няма никакви проблеми за местния вот. Изключение е само 2007 г., когато бившият кмет Ахмед Башев бе независим и победи опонента си от Движението. През 2013 г. сегашната кметица Минка Капитанова надви човека на ГЕРБ Верхад Ислямов с 5199 срещу 2245 гласа. Разликата от почти 3000 гласа няма как да дойде само от ромите, които са 10 пъти по-малко. Не че не се опитват да ги купят различни партии, но много от тях са неграмотни и бъркат при попълването на бюлетините. "Другият момент е, че те никога не гласуват компактно само за един кандидат, има гласове и за ДПС, и за ГЕРБ, и за БСП", коментират в града.
Бутнали само 4 постройки
Само 4 постройки са срутени доброволно от собствениците си в махалата, призна кметът Минка Капитанова. Според протестиращи това са обори, а не къщи. В ромската махала има и 29 автомобила, за които са платени данъци. При проверките в гетото са установени 19 коли, които са имали "Гражданска застраховка" и винетки. "Срокът за доброволното премахване на постройките е 14-дневен. След това ще бъдат съборени принудително", увери Капитанова.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com