- Репутацията на Ал Капоне е от убиец и враг номер 1 до Робин Худ на XX век
- Белязания отвлякъл пианиста Фетс Уолър с опрян в главата пистолет и го накарал да свири нонстоп на тридневно парти по случай рождения му ден
На 25 януари 1947 г. се навършиха се 74 години от смъртта на легендарния бандит Ал Капоне. Американският гангстер е от италиански произход и става печално известен в Чикаго по време на сухия режим в САЩ като съосновател и шеф на организирания престъпен синдикат Chicago Outfit.Но кой е всъщност е той? "Стандарт" публикува не толкова известни факти за гангстера, които разкриват какъв човек е бил.
Истинското име на Ал Капоне е Алфонс Габриел Капоне. Роден е на 17 януари 1899 г. в Ню Йорк, дете на италиански имигранти. Още съвсем млад става член на гангстерска групировка и работи като охрана на барове и бордеи.
Мрази прякора си
Капоне е бил част от улична банда още когато е бил дете. Роден в италианската част на Бруклин, в шести клас се присъединява към групата "Пет точки" в Манхатън. Работи като бодигард и барман в хотел "Харвард" на Кони Айлънд. Шеф му е друг гангстер - Франки Йейл.
През 1917 година лицето на Капоне е нарязано по време на бой в хотела, след като обижда жена, а брат й се впуска да отмъщава за нея. На лицето му има три незаличими белега - все едно е бил на война. Всички знаят, че Ал Капоне никога не е минавал военно обучение. Така пресата започва да го нарича "Белязания". Ал Капоне мразел този прякор. Криминалистите го наричали "Големия авер", а приближените му "snorks" - в превод от жаргон "Издокарания".
През 1918 година се жени за Мей Кофлин и остава с нея до смъртта си. Имат едно дете - Сони. През 1920 година Капоне се мести в Чикаго по покана на бруклинския мафиот Джони Торио и наследява гангстерската му организация.
Бандата му прибира по 100 млн.долара годишно
След като пристигнал в Чикаго, Капоне работил за Торио, който бил част от бандата на Големия Джим Колосимо. Когато последният бил убит ( най-вероятно поръчан от Торио и бившия шеф на Капоне - Франки Йейл), Торио взел Ал Капоне за своя дясна ръка. 20-годишният Алфонс бил довереното момче за всичко на Джони Торио, който нелегално доставял алкохол и се ползвал с политическа защита. След опит за убийството му Торио се оттеглил и оставил властта си на Капоне, който пък разширил контрабандния бизнес чрез все по-насилствени начини, но взаимно ползотворната му връзка с кмета Уилям Томпсън и градската полиция му осигурявали чадър от силите на реда.
За кратко Капоне се превръща в най-мощния гангстер с печалба от 100 милиона долара годишно само от контрабанда с алкохол.
Занимава се и с хазарт, рекет и други нелегални дейности. Винаги облечен елегантно, Ал Капоне обожавал да си говори с журналистите и се изживявал като международна звезда, като не намирал за нужно да се оправдава за престъпленията си.
Той твърдял, че се грижи за обществените услуги в Чикаго. "90% от жителите на града за пристрастени към алкохола и хазарта и аз се опитвам да ги снабдя с това, от което се нуждаят", казвал той.
Капоне се радвал на обществена популярност. Той правел дарения на различни благотворителни организации и е считан от мнозина за съвременен Робин Худ. Уви, клането в деня на Свети Валентин, при което седем гангстера от вражеска групировка са убити посред бял ден, уронва престижа както на Капоне, така и на Чикаго. Влиятелни граждани изискват правителствени действия, а вестниците наричат Капоне "Обществен враг номер 1".
Никога не е обвиняван за убийства
Единственото дело срещу Капоне е за укриване на данъци. Той успява да се изплъзне на прокурорите с години, тъй като плаща твърди пачки за прекратяване на разследвания и оттегляне на свидетелски показания. Мафиотът е обвинен през май 1929 година, след като е арестуван за притежаване на незаконно оръжие във Филаделфия. Прекарва година в затвора и пред март 1930 година, когато е освободен, е включен в първия списък за най-жестоките бандити на САЩ като "враг номер 1". По заповед на президента Хърбърт Хувър, който искал залавянето на мафиота, Капоне е преследван за укриване на данъци. В крайна сметка е изправен пред съда. Капоне склонява да сключи сделка с прокуратурата, за да получи само две години и половина затвор. Съдията обаче отказва. 5-членно жури от мъже обявява Капоне за виновен по 5 обвинения през 1931 година. Той получава 11 години затвор и е глобен с 50 хиляди долара - най-тежкото обвинение за укриване на данъци в САЩ.
Обожава опера и любовна музика
Наричан едновременно "враг номер 1" на САЩ и "съвременния Робин Худ", коравосърдечният Ал Капоне всъщност имал една слабост - любовната музика.
Гангстерът обожавал да ходи на опера. Освен това бил толкова голям фен на джаза, че през 1926 година отвлича пианиста Фетс Уолър с опрян пистолет в главата и го кара да свири нонстоп на тридневното парти по случай рождения му ден. Пианистът си тръгнал с хиляди пъти по-богат сред нощите на музика и адреналин. Уолър и Капоне така и не успяват да реализират плановете си за дует заедно, въпреки че босът имал известни умения с банджото. Затова пък, след като бил изпратен в затвора в Алкатраз да излежи присъдата си, гангстерът имал достатъчно време да се отдаде на хобито си. Той свирел всяка неделя на затворниците, а един ден написал любовна балада. Това станало, след като се сближил с пастора, който посещавал лишените от свобода. Дългите разговори за живота, любовта и ценностите вдъхновили Капоне да създаде хита "Мадона Мия". Лист с текст и ноти Ал Капоне подарил на отец Винсънт Кейси по случай Коледа, а в песента се пее следното: "Мадона моя, ти си цвят на роза, ти си чарът, който струи от сърцето на песента. Мадона Мия, твоята истинска любов ме направлява, не позволявай нищо да ме поведе по лошия път и аз няма да сбъркам. Има само една луна над нас, едно златно слънце, има само една жена, която обичам. Това си ти!"
Коя е музата му
Може би е Дева Мария, може и да е съпругата на гангстера - Мей. В крайна сметка тази песен оцелява през годините и през 2009 г. е записана от членове на фен клуба на гангстера.
Листът, върху който е писал босът, е продаден за 65 хиляди долара. Странно е дори да си представим, че Ал Капоне би могъл да бъде музикална звезда в друг живот. Това е само един от изненадващите факти, които не знаем за Ал Капоне.
Прекара последните години от живота си в сянка
Още в началото, когато е пратен зад решетките през 1931 г., Капоне показва симптоми на деменция заради сифилис. Отпада все повече, преди да бъде освободен след 8 години затвор, през ноември 1939 година. След това се лекува в болницата в Балтимор. Оттегля се от светлината на прожекторите, ходи на риба и играе карти в имението си. През 1940 година той става един от първите граждани, които са лекувани от сифилис с пеницилин, въпреки че за него вече било твърде късно.
През януари 1947 година, на 48 години, той се разболява от пневмония.Умира от сърдечен арест в дома си, след като претърпява инсулт. Погребан е в Чикаго, близо до баща си и един от братята си. През 1950 година останките му са преместени в гробището Кармел в Илиноис.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com