София. Светът би бил по-добро място, ако политиците са предимно жени. Това посочват над една трета от респондентите в глобално проучване на общественото мнение, проведено от "Галъп интернешънъл".
На въпроса "Ако политиците бяха предимно жени, според Вас дали светът щеше да бъде по-добър, по-лош или същият?" 34% от респондентите посочват, че светът, като цяло би бил по-добър, пише БГНЕС. Само 17% от запитаните са на обратното мнение. Други 41% участници в проучването са отговорили, че за тях няма разлика.
Интересен е фактът, че 41% от българите, участвали в проучването, са отговорили, че светът би бил по-добро място, ако политиците бяха преимуществено жени. 35% са избрали опцията "същият", а 7% отговорили "по-лош". 17% от запитаните българи се колебаят или не са отговорили. Сериозната преднина на "по-добър" пред "по-лош" нарежда страната ни сред видимите поддръжници на идеята за повече жени в политиката, посочват от "Галъп интернешънъл".
Близкият Изток и Северна Африка (34%) е регионът с най-висок дял отговори, че светът ще бъде по-лошо място, ако политиците са преимуществено жени, става ясно от проведеното проучване.
Присъствието на повече жени в политиката ще има положително влияние върху света - 62%. Това са отговорили по-голямата част от респондентите в Колумбия.
Докато 34% от всички респонденти в глобален мащаб вярват, че присъствието на повече жени в политиката ще има положително влияние върху това как се управлява светът, има и конкретни "горещи точки", където числата са значително по-високи. Колумбия отбеляза най-висока подкрепа за жените-политици – значително над средното за Северна и Южна Америка от 41%. Други страни, които показват особено високи стойности в подкрепа на жените в политиката, са Фиджи (53%), Босна (52%) и Швеция (48%). В Афганистан процентите са най-равномерно разпределени между "по-добър" и "по-лош": 36% срещу 35%., посочват от Галъп.
Годишното проучване на "Галъп интернешънъл" се провежда в последните месеци на всяка година. Първото подобно е направено през далечната 1977 г. 66 806 души от 65 държави, което е представително за 77% от световното население, са били интервюирани за последното проучване.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com