Заводът Еликсир Зорка (Elixir Zorka) , собственикът на изтеклия амоняк край Пирот, има прелюбопитна история и собственик.
Това е една от най-старите фабрики на Балканите за минерални торове. През 1938 г. Кралство Югославия решава да премести завода „Зорка“ от Суботица в Шабац, за да разшири гамата от химически продукти.
Компанията е кръстена на най-голямото дете на черногорския монарх Николай I -Любица Петрович-Егош, принцеса на Черна гора.
Тя получила образование в Русия, а след това се върнала в Черна гора, за да бъде сгодена. През 1883 г. се омъжва за принц Петър Караджорджевич в православна церемония и сменя името си на Зорка. 7 години след брака – през 1890 година, Зорка умира докато ражда петото си дете. Принц Андрия умира часове след нея.
Зорка напуска света едва на 25 години и е погребана в Църквата "Свети Георги" в Топола, Сърбия.
Нейният съпруг - принц Петър става крал на Сърбия през 1903 г., тринадесет години след нейната смърт. А една от сестрите й – черногорската принцеса Елена, се омъжва за бъдещия крал Виктор Емануил III. Внук на Елена Савойска е Симеон Втори.
36 години след смъртта на Зорка, в Сърбия е издигнат първия паметник на жена. Зорка била с буен характер, но местните я обичали и през 1926 година бюстът й бил изваян от скулптора Стаменко Джурджевич. Поставен е в най-големия парк на Белград - Калемегдан. Паметникът бил разрушен веднага след Втората световна война, но гипсовият модел е оцелял и сега се съхранява в Историческия музей на Сърбия.
Откриването на завода „Зорка“ през 1938 година прави лично премиерът от онова време д-р Милан Стоядинович. Любопитна подробност е, че само година по-късно той е свален от властта от регента принц Павле Караджорджевич, племенник на Зорка.
Химическият завод издържа изпитанията на времето. От първия завод за сярна киселина до началото на разпадането на СФРЮ, "Зорка" е синоним на индустриалното развитие на Шабац. След краха на социализма химическият завод продължава да работи на пълни обороти.
20 години по-късно, през 2011 година той е приватизиран от компанията Еликсир Груп, основана като семейна фирма „Нарцис Попович“, но успяла да се превърне в регионален лидер в химическата промишленост. Последните 10 години, вече като Еликсир Зорка, тя става водещ производител в Югоизточна Европа, абсолютен лидер в производството и продажбата на торове на вътрешния пазар, с пазарен дял от 50%. Изнася продукция в над 70 страни по света. Марката има представителство и в България, което оперира почти във всички области.
Собственик на завода е шестият по богатство в Сърбия Станко Попович.
Той е директор и един от тримата собственици на огромния хранителен холдинг Victoria Group. Това е най-голямата компания в сръбското селско стопанство, чиято годишна печалба стотици милиони евро. 38,5 милиона евро брои Попович за легендарния завод.
Бизнесменът не обича медиите, защото е хейтван непрекъснато. Твърди, че нито е най-богатият сърбин, нито най-задлъжнелият. Преди месец се похвали, че подписва договор с Египет и заяви, че това ще му открие огромни възможности
Драмата с 4-те цистерни с амоняк са и първата сериозна международна сянка върху компанията. Днес Еликсир Зорка излезе с официално становище, в което се казва, че два от вагоните са се преобърнали при дерайлирането, като от единия е изтекъл около 20 тона амоняк.
Две са жертвите след тежкия инцидент, над 50 са в болница
Фирмата на Попович обяви, че предостави всичките си ресурси и екипи на разположение на властите в град Пирот.
Интересно е, че го направи едва денонощие след трагедията.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com