Фандъкова иска повече полицаи

Държавата да помага с програми за работа и здравни грижи, зове кметът

Фандъкова иска повече полицаи | StandartNews.com

София. Повече полицаи в столичните квартали с бежански центрове поиска от МВР кметът Йорданка Фандъкова. "Вече разговарях с министър Цветлин Йовчев, казах му своите притеснения и настоях да се подсилят районите с жандармерия и полиция", обясни тя.

От сряда в София вече има три бежански лагера. Последният открит е в квартал "Военна рампа" за 500 души. Седмица преди това в кв. "Враждебна" в сградата на бивш интернат бяха настанени 400 чужденци. Съществуващият от години бежански център в "Овча купел" пък е надхвърлил капацитета си от 800 души. В него има настанени 1000 бежанци. В сряда правителството взе решение да открие център и в кв. "Кремиковци".

"Ангажимент на общината е да осигури спокойствието на хората, които живеят или работят около тези бежански центрове", заяви Фандъкова. Жители от "Овча купел" й се оплакали, че струпването на толкова много чужденци застрашава сигурността в квартала им. Фандъкова посочи за пример набези в детската градина в близост до общежитието. Затова общината монтирала допълнително камери и в момента подсилва оградата. Предстои да се назначи и жива охрана в забавачката.

Притесненията на столичния кмет са свързани и с по-нататъшното оставане на територията на София на бежанците, след като те получат статут и напуснат центровете. "Идва зима, хората не знаят език, а ще трябва да имат работа и това ще стане ангажимент на общината", смята Фандъкова. Затова тя призова социалното министерство да създаде програми за тези хора. От здравното ведомство пък искат да засилят здравните грижи в бежанските центрове.
Фандъкова разкритикува държавните институции, че не търсят общината за дискутиране на рисковете и нуждите във връзка с бежанската вълна. "Имаме готовност да окажем всякакво съдействие, особено чрез структурите на Агенцията за социално подпомагане по места", заявиха за "Стандарт" от социалното министерство. Службите за социално подпомагане можели при спешност да помогнат за осигуряване на храна, вода, одеала. От регистрите на Агенцията по заетостта пък можело да се потърсят кадри с арабски език, които да превеждат на институциите при работата им с бежанци.

От социалното министерство припомнят, че съгласно нашето законодателство лицата с признат бежански статут имат всички права на българските граждани. В това число е и достъпът до пазара на труда, което включва посредничество за намиране на работа, програми за ограмотяване, квалификация и насърчаване на започване на собствен бизнес.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай