София/Йерусалим. Днес е големият еврейски празник Йом Кипур - Денят на изкуплението. С него завършват десетте Дни на покаянието, започнали на Рош а Шана (еврейската Нова година). През тези дни вярващите правят своето завръщане към Бога, покайват се за греховете си и си дават тържествени обещания за поведението си вбъдеще. Смята се, че божествените книги са отворени и съдбата на човек може да бъде пренаписана. Йом Кипур се смята за най-свещения ден в годината.
Няколко часа преди Йом Кипур хората се събират на празнична трапеза. При настъпването на празника започва 25 часов пост (таанит) с цел да се притисне тялото, за да се укрепи духът. Смисълът на Йом Кипур е в очистването и поправянето. На самия ден на празника се водят продължителни многочасови молитви, преливащи една в друга. След молитвата неила (скриваща) и окончателното тръбене с шофар е прието всички присъстващи да кажат „БиШана аБа бИрушалаим" (Следващата година в Ирушалаим). Забраните на Йом Кипур за евреите могат да се обединят в 5 групи: забрана за ядене, пиене, носене на кожени обувки, забрана за миене, мазане с балсами и съпружески отношения. След приключване на поста - когато първите звезди изгреят в небето, започва празничната вечеря.
Израел затвори границите си и въздушното движение за празника
Във връзка с празника Израел затвори за 48 часа границите си с палестинските територии, съобщи БНР. В Израел по време на Йом Кипур въздушното движение, общественият транспорт и програмите по радиото и телевизията напълно спират. Затворени са също пристанищата и сухоземните граници с Йордания и Египет.
За първи път от 33 години Йом Кипур, посветен на пост и молитва, съвпада с мюсюлманския Айд-ал-Адха, или както е познат у нас - Курбан Байрам. Той ще продължи до вторник вечер. В Йерусалим полицията ще съсредоточи усилията си на Площада на джамиите, наричан от мюсюлманите "Благородното светилище", а от евреите - "Храмовият хълм".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com