София. Санкция от 9000 лева на ден грози България. Причината е неизпълнен ангажимент към ЕС да бъдат разделени електропреносната система, която се управлява от Националната електрическа компания (НЕК) и Енергийния системен оператор (ЕСО). Срокът за това изтече на 30 юни.
На НЕК може да се наложи да плаща санкция от 9000 лв. на ден заради забавяне на служебното правителство, заяви министърът на икономиката Драгомир Стойнев. Той пресметна, че това прави приблизително 300 000 лв. на месец, което са 2000 минимални пенсии. Налице са недопустими забавяния от страна на предишното ръководство и на този етап разделянето е невъзможно, обясни министърът. Той обяви, че е готов до три месеца да оправи ситуацията с отделянето на ЕСО от НЕК.
Сега акциите на ЕСО не са вписани в полза на БЕХ, въпреки че още в края на април т. г. те са отписани от НЕК, но не са предприети действия за прехвърлянето им. На 27 май - два дни преди встъпването в длъжност на новия министър на икономиката - Съветът на директорите на БЕХ е променил устава на ЕСО и е освободен тогавашният съвет на директорите, което реално е блокирало цялата процедура. "Тази отговорност изцяло се носи от служебния кабинет. А виждам, че един от активните протестиращи е служебният министър на икономиката Асен Василев", подчерта Стойнев.
Той заяви, че НЕК е в изключително тежко финансово състояние. "Задълженията на компанията са 1,9 млрд. лв. От тях НЕК дължи към БЕХ 755 млн. лв., към АЕЦ "Козлодуй" - 320 млн. лв., към "Контур глобал" ТЕЦ "Марица-изток" 3 - 115 млн. лв., към топлофиканционните дружества - 60 млн. лв., към ТЕЦ "Марица- изток" 1 - 115 млн. лв., към заводските централи - 40 млн. лв., към ВЕИ-производителите 110 млн. лв., за доставки и услуги - 60 млн. лв., каза министърът.
"Заварихме процедурата за разделянето на ЕСО от НЕК в доста забавено състояние", отговори на упреците служебният министър Асен Василев. Той обясни, че по негово време са отделени акциите, подготвени са всички активи за отделяне, направен е нов Надзорен съвет и нов борд. "Не ги назначихме, защото бяха дошли изборите през месец май и оставихме на г-н Стойнев да прецени дали това да са хората или не", обясни Василев. "Единственото, което трябваше да се направи, е да се назначи новият Надзорен съвет и да се финализира отделянето на активите. Защо това не се е случило последния един месец, не мога да кажа. Явно новото правителство е било заето с други кадрови промени и не е навлязло напълно в проблематиката за ЕСО", каза още Асен Василев.
Ексминистърът Делян Добрев, който сега е депутат от ГЕРБ, пък върна топката към проектите на Тройната коалиция. "НЕК щеше да има 600 млн. лв., ако не бяха похарчени общо 2,5 млрд. лв. за АЕЦ "Белене" и "Цанков камък", посочи Добрев в Хасково.
Зоват президента да пусне закона
Президентът Росен Плевнелиев да даде зелена светлина на промените в Закона за енергетиката и да не му налага вето, призова министър Драгомир Стойнев. Според него законът ще гарантира работа на всички в сферата на енергетиката и е необходим, за да не се натоварват българските домакинства. "Президентът не трябва да се поддава на задкулисни игри. Да, тук има големи интереси, става въпрос за много милиони. Това правителство изцяло променя модела. Българският народ не заслужава подобно отношение и ние имаме амбицията наистина да дадем справедливост", каза министър Стойнев.
Трябва да поискаме отсрочка
Проф. Атанас Тасев, енергиен експерт, пред "Фокус"
Трябва да се направи опит за отлагане на санкцията за България от неразделянето на ЕСО от НЕК. Бяха пропуснати срокове, за да може държавата да поиска дерогация на третия либерализационен пакет по отношение на отделянето. Имайки предвид лошото финансово състояние, ние можехме да помолим да се приложи по-мека мярка за България или поне да се отложат санкциите. Тук има грешка в предишните правителства, защото сега ще трябва да плащаме. Като се има предвид политическата нестабилност в държавата и много други неща, трябва отново да се постави въпросът за преразглеждане на мярката или за отлагане. Разделянето на ЕСО от НЕК е още от 2007 г. и те са счетоводно разделени. Става въпрос за процедура, която е чисто юридическа - прехвърляне на активи. Това е чисто бюрократично закъснение. И след като се е очаквало, е трябвало някой да отиде да потропа в Брюксел и да каже, както по-рано сме си казвали: "Дайте да видим какво може да се направи", т.е. предварително ЕК да бъде информирана, че имаме трудности и че закъснението не е проява на некомпетентност, а на специфика.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com