София. Европейската комисия е прекратила наказателната процедура срещу България, свързана с нарушения в на територията на Национален парк Пирин, започната по сигнал на коалиция „За да остане природа в България". От решението на ЕК става ясно, че концесионерът на ски зоната в Банско „Юлен" АД няма нарушения.
От Министерството на околната среда и водите (МОСВ) припомниха, че през есента на 2008 г. ЕК започна проучвателна фаза за реализацията на проекти на територията на НП „Пирин" и година по-късно изпрати официално уведомително писмо, с което стартира наказателната процедура. Предмет на процедурата са два обекта в ски зона Банско - изграждането на четириседалков лифт в местността „Чалин валог" и изграждането на инженерно съоръжение за преминаването на ски писта „Чалин валог", реализирани през 2007 г.
Специалистите припомнят, че в такива случаи процедурата на ЕК не нанася пряка вреда на потенциалния извършител, а на държавата - под формата на парична санкция.
Последното решение от Брюксел е поредното доказателство за изрядността на „Юлен" спрямо държавната и общинската власт. Договорите и процедурите между „Юлен" и държавата са законни и безпроблемни, а лъжите и опитите за шантаж отново са били развенчани – такъв е еднозначният извод от решението на Брюксел.
От „Юлен" апелираха, че е крайно време да спре платената и неоснователна кампания срещу един от най-големите и изрядни към законите и хазната български инвеститор.
„Този пореден опит за дискредитиране на държавата от страна на зелените екстремисти е част от дългогодишната им политика да клеветят собствената си страна за личен интерес, категорични са от фирмата концесионер на ски зоната в Банско. Досегашните опити за пускане на различни процедури срещу България са общо 12 и нито една от тях не е приключила във вреда на държавата - за огромно съжаление на Коалиция „За да остане природа в България" и нейните същински работодатели. Размахвайки „заплахата Брюксел" чрез непрестанните си безсмислени сигнали и оплакания, тези зелени опитват да държат в зависимост правителства, министри и чиновници, осребрявайки своя административен рекет чрез програми и финансови инжекции. След решението на Европейската комисия имаме поредно доказателство, което развенчава мита, че Коалиция „За да остане природа в България" е природозащитна организация".
Действията на крайните еколози, отхвърлени за пореден път от Европа, показват, че активистите и работодателите й не милеят за природата и държавата, а се водят от користни и комерсиални подбуди, се казва още в позицията на Юлен.
От МОСВ обявиха, че от стартирането на наказателната процедура срещу България регулярно са запознавали Европейската комисия с одобрените проекти, реализираните дейности на територията на Пирин, както и с резултатите от извършената контролна дейност. Вследствие на този мониторинг на цялата дейност, случваща се на територията на планината през последните две години, на Комисията бяха предоставени доказателства, че дейностите на територията на Пирин са изцяло в съответствие с Плана за управление на парка.
„Закриването на наказателната процедура беше отлагано неколкократно поради сигнали, изпращани до ЕК за извършване на икономическа дейност в противоречие с режимите на парка. След проверка на тези сигнали, които се оказаха неверни, Комисията взе решение да закрие наказателната процедура срещу България. Решението е от 24 април 2013 г., заявяват от МОСВ.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com