София. Само 10% от хората с увреждания в България работят и имат собствен доход. Това стана ясно на конференция с представители на държавата и на бизнеса.
Работодатели смятат, че ниската заетост на тези хора се дължи на това, че има твърде малко стимули за наемането им. Представители на правителството пък отсякоха, че бизнесът винаги си намира оправдание.
"В така наречените специализирани кооперации - предприятия на хора с увреждания, са заети в момента не повече от 3-3.5 хиляди души. Преди 25 години бяха заети над 50-55 хиляди души. Очевидно стимулите, които дава законодателството, общата регулаторна рамка и икономическата среда се явяват някаква пречка за развитие на заетостта в този тип предприятия", заяви зам.-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков, цитиран от БНР.
Той разясни, че новите форми на надомна и дистанционна заетост у нас все още са малко популярни, а са много подходящи за групата на хората с увреждания. Бранков представи резултатите от анкета сред работодателите, според която основните пречки за наемането им са недостъпната архитектурна среда, ниското им образование и липсата на пари да се оборудват специфични работни места. Иначе в същото проучване 67% от работодателите твърдят, че не са отказвали работа на човек с увреждане.
На конференцията стана ясно,че по закон фирмите са задължени минимум 4% от служителите им да са с увреждания. Това обаче не се спазва, особено в малките предприятия с по 10 души персонал, коментираха участниците в конференцията. От БСК заявиха, че има изход и той е предложен, но държавата не реагира.
"Това задължение да може да бъде изпълнявано и по алтернативен път, чрез съответен процент доставки от предприятия и кооперации на хора с увреждания, които да се признават за изпълнение на това задължение. Това се подкрепя, между другото, от организациите на хората с увреждания", каза Бранков.
Председателят на парламентарната Комисия по труда и социалната политика Корнелия Нинова пък припомни, че помощта за 23 хиляди деца с увреждания се е повишила от 217 лв. на 240 лв. на месец и допълни, че чрез Националния план за действие по заетостта 26% от финансовия ресурс на държавата за активни мерки на пазара на труда е насочен към хората с увреждания.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com