Economist: Ще имат ли дълготраен ефект протестите в България

Economist: Ще имат ли дълготраен ефект протестите в България | StandartNews.com

София. "Раждането на гражданското общество" е озаглавен материал в списание Economist, посветен на случващото се в страната в последните 100 дни, в който се пита дали всекидневните протести на българите ще имат дълготраен ефект.

"От почти 100 дни хиляди българи излизат всяка вечер по улиците на София и на други големи български градове. Мишената им е правителството на Пламен Орешарски, което е само две седмици по-възрастно от демонстрациите. Протестиращите са от всички слоеве на обществото, въпреки че по-голямата част от хората са млади, образовани и от средната класа", припомня материалът на Economist.

Протестиращите имат свой уебсайт, страница във Facebook, вестник, разпространяван по електронен път, както и хаштаг в Twitter #ДАНСwithme - намек за избора на Делян Пеевски за директор на ДАНС, който отприщи недоволството. За протестиращите Пеевски е станал символ на всичко погрешно в българската политика, твърди списанието.

Те цитират и изказване на вътрешния министър Цветлин Йовчев, че "хората не усещат да има достатъчно справедливост". Според него кризата в България, която изглежда постоянна, е резултат по-скоро от дългосрочно недоволство, отколкото от решенията на неговото правителство. Оставката на целия кабинет, каквото е най-настойчивото искане на протестиращите, според него няма да промени много, понеже анкетите сочат, че новите избори няма да доведат до много по-различни резултати от предишните. Той смята, че протестите ще стихнат, когато хората се убедят, че реформите на правителството носят промяна.

На противоположното мнение обаче е президентът Росен Плевнелиев, който вижда протестите като позитивни и мисли, че изборите биха довели до промяна. Мнението му е, че кризата е икономическа, но същевременно и крачка от незавършеното пътуване към демокрацията.

С такива противоположни мнения Плевнелиев и екипът на Орешарски са в конфликт, отбелязва Economist и припомня, че Орешарски е обвинил президента в груба намеса в работата на изпълнителната власт, а някои медии са подели, по думите на Плевнелиев, клеветническа кампания срещу него. Въпреки всичко, президентът вижда причини да бъде обнадежден: "2013 година е годината на гражданското общество в България", казва той.

Дали протестите в България ще променят нещо? Протестите се стопиха като численост след лятната ваканция, което би могло да е затишие или начало на нещо по-постоянно, посочва статията. Оптимистите смятат, че протестите са създали нова политическа среда и че на българските политици вече няма да може безнаказано да им се разминава лошото управление или клиентелизмът. Песимистите казват, че правителството ще оцелее, цинизмът ще вземе връх и България ще остане бедна и затънала в корупция. Статията припомня, че отразявайки загрижеността на някои членове на ЕС за България, френският и германския посланик публикуваха съвместно изявление, предупреждаващо, че "олигархичният модел" е несъвместим с членството в ЕС.

Ако нещата останат същите, младите българи ще продължат да бягат в чужбина, понеже не виждат възможности у дома. Българското общество ще остане разделено, както е сега: 51% подкрепят протестите, 33% - контрапротестите, организирани от правителството, а 16% - нито едните, нито другите, според неотдавнашно социологическо проучване на "Алфа Рисърч". След едно изгарящо лято, българите могат да очакват една топла есен, заключава статията.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай