Крадат по 8 коли на ден
От 3358 отмъкнати коли униформените намират едва 327
Според последните данни на МВР към 5 октомври за деветте месеца на тази година са откраднати 2598 автомобила
Джихадисти се возят на крадени от България скъпи джипове. Коли с родна регистрация са засичани все по-често сред членове на организацията "Ислямска държава", сочат данните на родните спецслужби. Между 4 и 8 луксозни возила изчезват всекидневно от страната, научи "Стандарт". Голяма част от тях отпътуват безпроблемно през Турция за Близкия изток. Според последните данни на МВР за първите девет месеца на тази година са откраднати 2598 автомобила. Само в София действат няколко групи автоапаши, които са влезли в тясна договорка с араби, твърдят разследващите. Скъпите коли се измъкват често и чрез лизингови измами. За тях се плащат една-две вноски, след което с "туристическа цел" возилата напускат пределите на страната.
По 8 лимузини всеки ден крадат апаши у нас. Повечето от скъпите возила директно се изнасят в чужбина или по-точно в Сирия, Иран и Либия. Там луксозните джипове се продават на джихадисти.
Канал за износ на луксозни коли действа от началото на годината в България. Автомобили от марките "Ауди", БМВ и "Мерцедес, както и скъпи джипове се прехвърлят през границата на път за Сирия и арабските страни, твърдят източници от службите. Данните на полицията показват, че между 4 и 8 луксозни возила средно изчезват всекидневно в страната. По-голямата част от тях отпътуват безпроблемно през Турция за Близкия изток. Сериозен бум при кражбите на коли бе отчетен в края на 2013 година. Тази тенденция се запазва и през настоящата година, но от МВР все още не са готови със статистическите данни за последния месец. Полицейската статистика сочи още, че от 3358 откраднати коли са намерени едва 327. Само в София действат няколко групи автоджамбази, които са влезли в тясна договорка с араби, твърдят разследващи, които са по петите им. Прехвърлянето на автомобилите е основно към Сирия, Ирак и Ливан, където страната ни няма сключени договорености за правно и полицейско сътрудничество. Все по-често скъпите коли се отмъкват и чрез лизингови измами. За тях се внася само една, най-много две вноски, след което уж с туристическа цел напускат пределите на страната и така преди още да са обявени за издирване, колите вече се намират в страни, от които няма как да бъдат проследени или върнати. Схемата с лимузините е най-трудна за доказване и добре изпипана. Обикновено возилото се поръчва от клиент от чужбина. От България се чрез многобройните обяви за работа се наема шофьор, който получава по около 500 евро на курс. Наемникът прекарва колата през границата с редовни документи. Когато лимузината бъде потърсена от лизингодателя, от МВР първо издирват кой е човекът, напуснал пределите на страната, а при установяването му той декларира, че я е предал на собственика чужденец и няма представа какво е станало по-нататък. Така срещу наетия шофьор пък няма как да бъде повдигнато обвинение за кражба. Има и нова тенденция - отмъкването на скъпи джипове, които се използват от воюващите в Сирия и от представители на джихадистите от организацията "Ислямска държава". Доста често коли с българска регистрация биват засичани точно в тази район на Близкия изток.
Според полицията контролът ни е нулев, а каналът за трафик е утвърден и действа бързо. По същата схема отново чрез лизинг се изнасят и возила на фалирали бизнесмени, които не могат да ги изплатят и да покрият вноските си. Автокрадците се договорят с тях и извършват фиктивни кражби. По данни на МВР около 70% от обявените за изчезнали коли са отнети по тази схема, която обаче е изключително трудно доказуема. Пресичането на канала също затруднява разследващите, защото обикновено след като лизинговата кола се изнесе в посока Сирия, едва тогава се обявява за открадната. Процедурата по издирването на автомобила също е доста тромава. Самото разследване трае два месеца, докато се установи, че действително автомобилът не може да бъде намерен. Освен това засичането кога точно автомобилът е напуснал пределите на страната също става трудно, тъй като граничният контрол не изисква отбелязването му, нито пък се поставят някакви печати. В схемата участват и служители от граничните пунктове, тъй като единствено по собствено усмотрение могат да проверят и запишат дадена кола, напускаща страната. Обикновено договорката е с човек от определена смяна. От турска страна обаче митничарите по-често записвали влизащите на тяхна територия автомобили. Особено ако са достатъчно мощни и скъпи. Така впоследствие разследващите органи разбирали, че все пак колата е излязла от пределите на България седмица или две преди да бъде обявена за открадната. За това пък все по-често такива коли първо излизат през Гърция, където почти няма контрол заради членството в Евросъюза, и едва след това преминават на турска територия към Сирия. Освен това автоапашите са още по-улеснени и бързи, защото така не им се налага да пренабиват номера и подменят документи. Единствено правят едно копие на оригиналния ключ, за да може собственикът след това да покаже талона и всичките ключове, за да убеди полицията, че колата му наистина е задигната. Причината все повече притежатели на лъскави коли да се навиват на схемата и да избегнат лизинговите вноски е простичка. Ако няма как да плаща и реши да върне колата на лизинговата компания, собственикът гори с внесените досега пари. При условие, че тя е открадната обаче, той се възползва от застрахователното обезщетение и така може да си вземе нова кола.
Кадри Хасан бе първият спипан
Мощен джип със софийска регистрация, движещ се през пустинята в Сирия, който обиколи новинарските емисии през лятото на 2013 г., се оказа редовно напуснал пределите на България. Полицейската проверка установи, че возилото се води на сирийския търговец Кадри Хасан, който от скоро имал регистрирана фирма в София. Хасан и брат му признаха, че се занимават с износ на коли за Турция. После тези автомобили се озовавали в Сирия. Само за няколко месеца броят на колите там, внос от България, е скочил 17 пъти.
Атакуват в 8 квартала на София
Осем софийски квартала са сред най-предпочитаните от автокрадците. Те се насочват към автомобили в "Овча купел", "Гоце Делчев", Бояна, "Стрелбище", "Младост", "Дружба", "Полигона", Студентски град и "Дървеница". Криминалистите обясняват това с голямото разнообразие на коли - може да се намерят както нови коли, така и стари за части.
Кражбите на автомобили продължават да държат второто място сред престъпленията в София. Те са 7,2% от всички регистрирани престъпления. Опасен за собствениците на коли е и кв. "Люлин", районът между булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Сливница" и ул. "Ицках Грациани". Най-често са задигани автомобили около бул. "Райко Даскалов", който се простира на територията на "Люлин 5", около бул. "Джавахарлал Неру", обхващащ "Люлин" 6 и 7, както и около ул. "Годеч" в "Люлин" 8. Автокрадците се насочват и към колите в кв. "Св. Троица", особено около ул. "Галичник" в кв. "Банишора".
Евтините ги търгуват на части в нета
По-евтиният масов клас автомобили и такива на възраст над 10 години представляват около 80% от кражбите, обясниха от МВР. Те представляват интерес за автоапашите заради търсенето на части и бързия оборот, който се реализира при продажбата им в разфасовано състояние. През последните години това се превръща в тенденция. Разглобени на части, тези автомобили най-често се предлагат за продажба в специализираните интернет сайтове. БМВ, "Фолксваген" и "Ауди" продължават да са най-крадени в България. През тази година класацията отново водят колите на баварския концерн, довериха ченгета.
Нотариус менте продаде 11 возила
Фалшив нотариус бе спипан от полицията след сигнал на данъчни. Служителите на НАП алармирали, че Станислав Николов върти в Етрополе и Ботевград продажби на автомобили с фалшиви документи. Въпросният нотариус е с отнети права, защото е осъден. Проверката на Икономическа полиция потвърдила, че Каракашев от 2011 г. е с отнети права заради влязла в сила присъда за документно престъпление.
Рецидивист сви 3 коли, спряха го с куршуми
Звезделин дебнел собствениците да слязат и бързо действал
Рецидивист с 22 присъди подлуди полицията в Левски и бе арестуван със стрелба и зрелищна гонка този уикенд. 26-годишният местен жител Звезделин Методиев задигнал 3 автомобила. Бил засечен от патрул в събота около 20,40 часа, докато шофирал последната крадена кола "Опел Астра". Полицаите разпознали липсващата машина близо до село Варана и я погнали, а друга патрулка й преградила пътя. Беглецът не спрял на стоппалка и натиснал газта към Левски. Екшънът продължил по улиците на градчето, където полицаите използвали стоппатрони. Произвели 5 изстрела във въздуха. На кръстовището на улиците "Райчо Даскалов" и "Васил Левски" отнетият автомобил се блъснал в електрически стълб. Въпреки това опелът продължил да се движи по пътя. Водачът спрял и се опитал да избяга пеша. На метри от изоставения автомобил крадецът бил обграден от въоръжени униформени и се предал. Звезделин, който наскоро излязъл от затвора, откраднал возилото от ул. "Локомотив" в гр. Левски.
По-рано същия ден наглият апаш подкарал и чужд "Фолксваген Голф" във Велико Търново. Колата зарязал в района на жп гарата в Левски. Тя също била обявена за общодържавно издирване и вече е върната на собственика й.
Предишния ден Методиев откраднал в родния си град "Рено Клио" от улица "Княз Ал. Батенберг". С него се придвижил до старопрестолния град, а с другата крадена кола се върнал. Задържаният Звезделин Методиев направил самопризнания за кражбите. Той обяснил, че издебвал собствениците на откраднатите коли, когато оставяли ключовете на таблата, и се вмъквал в тях. Ключовете са намерени у него. Мъжът е осъждан за предишни кражби, грабежи и шофиране в нетрезво състояние.
Отварят ги за секунди с GSM
Автокрадците в София вече задигат лъскави лимузини и японски джипове с помощта на джиесем. За целта апашите купуват модерни смартфони, тъй като в тях можело да се скрие апаратурата, с която се запалва автомобилът. Така при една полицейска проверка извършителят нямал проблеми с претърсването, защото рядко някой би се усъмнил, че може да бъде открадната кола с телефон в джоба. Самият метод бил представен на т. нар. семинари, които се организират сред апашите. За по-силните автоджамбази работят компютърни специалисти, които били натоварени със задачата да измислят нови методи за подкарване на лимузините. В случая с телефоните предварително спецовете ги разглобявали и махали вътрешностите им, след което между двата панела вграждали изключително важния за крадците програматор, който за 15 секунди след влизането в колата обучава новия ключ на крадеца и запалването става безпроблемно. С този тип оборудване се задигали предимно три модела джипове на японски производител, един от които се произвеждал за американския пазар и е с размерите на огромен пикап с мощен двигател. Смартфонът се използвал и за моделите на един от големите немски производители. Номерът става при моделите след 2007 година.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com