Дядо Добри трогна папата

В храма "Св. Ал. Невски" не са виждали столетника от 3-4 дни

Дядо Добри трогна папата | StandartNews.com

София. Папата се възхити от нашия дядо Добри във Фейсбук. Франциск се е трогнал от историята на Светеца от Байлово, изстреля новината сайтът "Коста Рика днес" (crhoy.com), цитиран от БТА. И споделил в социалната мрежа историята на столетника просяк, който е най-големият дарител на храма "Св. Ал. Невски" с лептата от $50 000.

"Това е историята на Добри Добрев, възрастен българин на 99 г., който обикаля улиците, за да проси пари. Неговият случай спечели възхищението на Негово светейшество папа Франциск", пише "Коста Рика днес". Според колегите отвъд океана папата е публикувал на стената си разказ за Светеца от Байлово, който всеки ден върви 10 км от дома си до центъра на София, за да измоли от минувачите по някоя стотинка за храма. Това, което трогнало папата, е, че този прегърбен от годините човек е дарил повече от $50 000, които спестил от просията. Текстът, написан от Франциск, е придружен от две снимки на Добрев - едната, заснета на улицата, а другата - в скромния му дом.
"Дядо Добри го няма, вече 3-4 дни не съм го виждала", това сподели вчера клисарят на "Ал. Невски" пред "Стандарт". "По принцип

сутрин го кара едно момиче с кола

но мъглата го е прогонила", обясни пък жената, която продава свещи в храма. По принцип дядо Добри стои в преддверието на храма, там събира милостиня, която след това дарява до стотинка заедно с пенсията си на различни църкви. "Здрав е, не се оплаква от болежки. Не гълта и никакви хапчета. То него Бог го е целунал", добави жената - искрено учудена, но и приятно изненадана, че лично папа Франциск е разказал за подвига на дядо Добри.
Столетникът живее в родното си село Байлово, откъдето е родом и писателят Елин Пелин, почти изолирано. На искащите срещи и интервюта отвръща: "Не ща да виждам хората, той Бог ги вижда!". Друг път намират на вратата му бележка: "Не приемам, не безпокойте, само при нужда!". Уединил се насаме с Бога, светият старец рядко приема посетители и избягва всякаква слава и медийна суета. Той не чува добре,

оглушал е от грохота на снаряд

при бомбардировките на София през Втората световна война. Цял живот е работил на полето, орал нивите с рало, ходил с добитъка. На млади години не е бил чак толкова вярващ. Прозрението го осенило по-късно. През 2000 г. дарил всичките си имоти на Българската православна църква и днес обитава барака към църквата "Св. св. Кирил и Методий" в родното си село. За него се грижи една от дъщерите му. Безсребърникът не докосва нито стотинка от събраните пари. Храни се само с това, което хората му оставят -

ябълки, хляб, понякога сладки

Дядо Добри е един от най-големите частни дарители на български православни храмове - дал е лепта от над 80 000 лева, събрани от лични средства и предоставени му от щедри граждани. През 2005 г. аскетът дава 10 000 лв. за църквата "Св. Кирил и Методий" в Байлово. Две години по-късно отделя 25 000 лв. за Елешнишкия манастир и храма на Горно Камарци. През 2008 г. дава средства за ремонт на църквата в Калофер, а година по-късно дарява 35 700 лв. на "Ал. Невски" и става най-големият благодетел във вековната история на патриаршеската катедрала.
"И днес можете да видите беловласия старец с шаячните потури, с власеницата и със светлина в погледа. Той е дарен с безвремието на светостта", възхищават се и почитателите на дядо Добри, които са направили специален сайт за мисията му. Странникът от Байлово привлича симпатиите на все повече миряни, които го считат за

ангел Божи, безсребърник и чудотворец

дошъл да ни просветли хората във времена на упадък и тежък материализъм.
Белобрадият отшелник трудно и объркано говори за своята вяра. Понякога твърди, че е грешник, а друг път се укорява, че не се е разбирал с жена си. Той е убеден, че човешките закони ще умрат и сам Господ ще ни спаси. Дядо Добри обяснява, че животът му е минал в правене на добро, че човек трябва да пази правдата и истината и че това е Божият път.

Стана номер 1 в световна класация за добрини

През септември дядо Добри оглави класацията "15 фотографии, които ще ни върнат вярата в доброто", която направи фурор в Мрежата. Порталът AdMe.ru го постави под номер 1 в списъка си с вдъхновяващи истории от цял свят. "Светецът не се докосва и до стотинка от парите, които му дават милостивите хора. Той живее от своята пенсия от 100 евро на месец и от непарични подаяния под формата на плодове и хляб. Дядо Добри помага и на много други. Той например плати сметките на дом за сираци, оказал се в опасност да остане без ток и вода. Помага и на бездомниците. За всички добри дела на дядо Добри обаче ние никога няма да узнаем, защото той никога не говори за тях", разказаха на света от AdMe.ru.

В класацията зад дядо Добри се наредиха знайни и незнайни герои от цял свят - от Москва през Ню Йорк до Рио де Жанейро. 11-ото място например бе за абитуриентите от Пирот, които през 2013-а не се облякоха на бала, за да дарят парите си за тоалети на болни деца.

Насимо го изографиса върху панелка

Дядо Добри не обича да го наричат светец. Но това лято най-големият бг майстор на графити - Насимо, го изографиса върху бл. 54 в столичния кв. "Хаджи Димитър". Необичайната "икона" е част от проекта "Souls in Walls", който се случи в рамките на фестивала за градско изкуство в София "Urban Creatures".
В графита върху 25-метровата панелна стена, запечатал Светеца от Байлово, са вплетени и думи. Те са част от 26-те качества, които според дядо Добри са нужни, за да бъдем добри. Ключови сред тях са смирението, честността, чистотата, великодушието, самообладанието и свенливостта.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай