Диагноза: Селфи (галерия)

Диагноза: Селфи (галерия) | StandartNews.com

Самоснимките са като огледало - хората искат да разберат кои са


"О, миг поспри, ти си тъй прекрасен! Но замръзне ли мигът, край на хубостта му", твърди Еманюел Арсан, авторът на "Емануела", ползвайки вечния цитат от "Фауст".

Думи, които важат с пълна сила за селфитата. Горещ феномен, пиар трик, чиста фукня или пък и дори диагноза. Гледката на хора, забили нос в телефоните, е като епидемия. Накъдето и да се обърнеш, в метрото, рейса или трамвая - всеки втори е приковал поглед в телефона. Както и ситуация номер 1 на съвремието: мъж и жена на една маса, отвърнали поглед един от друг и забили поглед в джиесемите - безмълвно описание на времето и духа, в които живеем.

През ноември 2013 "Селфи" (selfie) бе обявена за международна дума на годината от издателите на Оксфордските речници. Пълното значение е: "снимка, която някой си е направил сам със смартфон или уебкамера и я е разпространил на интернет сайт на социална мрежа".

Селфитата станаха масов хит - от прословутата снимка на Елън Дедженересъс на Оскарите до тези на папата, които шеговито бяха наречени "светите снимки". Политиците не останаха по-назад и вече редовно се щракват по конференции, насърчени след дебюта с обърнат към себе си телефон на самия Барак Обама. Какво обаче се спотайва под веселата опаковка на селфито?

Наскоро американската психиатрична асоциация официално потвърди, че селфито е диагноза. И е записана към категорията на "обсесивно-компулсивните разстройства". По този повод "Стандарт" потърси за разяснение и опит за бърза дисекция на селфито клиничния психолог и психотерапевт Марина Ангелова от асоциация "Анимус".

Според нея селфитата могат да се видят като

симптом на провокиран от социалните медии нарцисизъм

"Човек има различни подбуди, за да публикува десетки собствени снимки. Хората искат да се представят в определена светлина и това много бързо да достигне до широка публика, каквато има в социалните мрежи. Тук не е важна снимката и нейните качества - целта е просто собственият ти образ да бъде качен, харесан, разпространен в интернет. След това нетърпеливо очакват коментар на снимката. Искат да получат одобрение, комплимент, поздравление, внимание. На мига започват "лайкове" и коментари, вдигнато палче, "Просто неотразима днес!", усмивчица. За всеки е удоволствие да чуе подобно нещо. Селфито дава възможност на човек да се види през очите на другите и да види как те го отразяват. Подобно поведение може да "попълва" липсващи парчета от образа на човека за себе си. Когато получи публична позитивна обратна връзка от приятелите си в социалните мрежи, човек добива самочувствие, чувства се отразен и подкрепен", казва Ангелова. И припомня, че всичко това би било разбираемо, ако не се срещат и често тревожни случаи - селфита из нета на хора, които са се снимали, докато плачат или дори докато са на погребение. "В такива ситуации човек търси съчувствие и емпатия, емоционален отклик от околните и при липса на реален такъв се обръща към виртуалните профили на приятелите си. Но е възможно да ползва отклика на другите, за да потърси и собствените си емоции, на които те могат да дадат думи. Понякога хората търсят просто огледало", казва психоложката.

"Селфитата могат да работят и като пиар стратегия,

продаваща "най-добрата ми версия"

Сравняват ги с брандирането в рекламата. Така хората налагат себе си като продукт, позиционират се в определен сектор", казва още Марина Ангелова.

Според едно от последните изследвания в четири различни града - Банкок, Москва, Берлин и Сао Пауло, най-активни в заснемането на собствения си лик са жените между 21 и 25 години. Мъжете по-късно "узряват" за идеята - насочват обектива към себе си най-вече след 30. А дамите от тяхната възрастова група не искат да влизат в гладиаторска битка с младите момичета и с годините започват да изоставят самоснимачката. Проучването също установило, че най-усмихнати са били хората на кадрите в Банкок и Сао Пауло, а в Москва - най-сериозни.

И тук идва най-лошото. Че притеснително често селфито е само външна форма, под чиято усмивка се крие жестока неудовлетвореност.

"Ако човек прекалено често се снима сам, то най-вероятно изпитва несигурност, самота и празнота в интимния свят", твърди Марина Ангелова. "Снимащите се искат да си придадат определена стойност или по-висок статут. Те показват фотоси със знаменитости, на парти, на конференция, на концерт и пр. Сякаш снимката е нужното доказателство, че нещо се е случило. Или пък постват селфи от Айфеловата кула, Малдивите, Венеция - все неща, които биха предизвикали завист и желание на гледащите ги да са на тяхно място: неща от типа "Ехааа, блазе ти", пояснява Ангелова.

Сред тийнейджърите селфитата са особено популярни. Има хлапаци, които обожават да се снимат, да се гледат, да се представят, да установят мястото си в света, опитвайки се да добият увереност, да заявят присъствието си: "Ехоо, вижте ме".

"За някои е спасение, единствена форма за контакт от разстояние. Други се снимат, за да понижат тревожността от всекидневието, трети за да прикрият усещането за незначителност", обяснява още Марина Ангелова.

Инструкции за перфектната снимка

Ангелите на Victoria's secret разкриват в специално видео разни трикове как да изглеждаме по-добре на снимките, които сами си правим. Ето кои са те.

- Изберете любимия си профил

- Наклонете закачливо глава

- Разрошете косата да изглежда дива

- Ако стоите изправени и снимате право във лицето си, главата ви ще бъде като побита във врата, затова завъртете малко брадичката, казва Александра Амброзио

- Колежката й Адриана Лима признава, че вдига телефона максимално високо над главата си, преди да щракне

- Внимавайте много за фона зад вас - да няма нещо неуместно, категорични са и модели, и опитни фотографи

- Светлината трябва да бъде пред вас, на нивото на очите, но в никакъв случай зад вас - така лицето ви ще е в сянка и ще съсипе селфито.

- Покажете нещо ново. Прическа, обеци, дрехи.

- Фокусирайте се върху една част от лицето - гримирайте силно очите и никак устните, ако искате акцентът да е в тях. Ако усмивката е скритото ви оръжие, обратно - сложете ярко червило и наблегнете на устните.

- Забравете за т.нар. патешко лице. По-добре си сложете гланц и направете една усмивка със затворена уста от снизходителен тип.

Дебютът е през 1839 г.

За първо селфи се счита автопортретът с камера на химика и металург Робърт Корнелиус, който си направил снимка през 1839 г. Робърт позирал в градината на магазина за осветителни тела на родителите си. Приложеният в случая фотографски процес се нарича дагеротипия. Той използва камера обскура, за да проектира светлината върху медна плоча с тънко сребърно покритие.

 

Топ 7 на самоснимачките

1. Селфито от тазгодишните "Оскар"-и е най-популярното в историята. На кадъра са Ел Деджинерис, Джаред Лето, Дженифър Лоурънс, Мерил Стрийп, Брадли Купър, Джулия, Робъртс, Кевин Спейси, Брат Пит, Лупита Нионго и Джоли. Любопитното е, че няколко дни по-късно в официалния туитър на "Семейство Симпсън" беше публикувана анимирана картинка на всички актьори от селфито, нарисувана от създателя на сериала Мат Грьонинг.

2. През 2011 г. женски макак взе камерата на фотографа Дейвид Слейтър в национален парк в Индонезия и се самоснима. Маймуната гримасничи, защото звукът от снимането я развеселява

3. Папа Франциск стана първият глава на Римокатолическата църква, позиращ на селфи. Автор на снимката е тийнейджърът Рикардо Акуири, които бил заедно със свои съученици на аудиенция при понтифа във Ватикана и след това се снимали заедно.

5. Обама обича да се фотографира и един от любимите му кадри е с учения Бил Ний и астрофизика Нийл Дегрис Тисон, където тримата са прегърнати. Президентът на Америка обаче малко прекали със самоснимачката и ядоса мнозина на погребението на Нелсън Мандела. Тогава той си направи селфи с премиера на Великобритания Дейвид Камерън и министър-председателя на Дания Хеле Торнинг-Шмид.

6. През март тази година Дейвид Камерън постна селфи в Туитър, на което се вижда как говори по телефона в директна линия с Белия дом за ситуацията в Украйна.

7. Първото космическо селфи е на Бъз Олдрин през 1966 г. по време на мисията Gemini 12.

През 1969 г. Чарълз Конрад прави снимка на астронавта Алън Бийн, докато двамата са на Луната, събирайки проби от земния спътник. Фотографът се вижда във визьора на своя колега.

 

238 милиарда снимки годишно

- Майли Сайръс поства общо 121 селфита в Туитър през 2013-а.

- Рекордьорката по самоснимачки е Кайли Дженър, една от младите Кардашиян. Тя е публикувала 451 селфита в "Инстаграм". Снуп Дог остава със сребърен медал със своите 271.

- Има 35 милиона поста, съдържащи хаштаг #selfie, сред 150-те милиона потребители на "Инстаграм". Самоснимките са най-популярни в Австралия, САЩ и Канада. Две трети от австралийките на възраст между 18 и 35 години са подвластни на манията, сочи проучване

- Смята се, че думата се е появила за първи път на 13 септември 2002 г. във форум на ABC online в Австралия. Текстът под снимка гласи: "Съжалявам за фокуса, но това беше селфи".

- Изчислено е, че тази година ще бъдат направени 238 милиарди селфита. Тоест по 35 на човек. Предположението идва от броя на хората с телефони с камери от цялата планета.

 

Над три на ден е вече заболяване

Според психолозите има горна граница, чието преминаване вече говори за ментални отклонения. И това са три селфита дневно - всичко отгоре вече издава проблеми с психиката. В науката се говори за т.нар. хронични селфита - неконтролируема нужда човек да се самоснима ден и нощ и да претрупва профила си в социалната мрежа с фотоси на собствения си лик.

Най-фрапантният случай с обсебеност е на британски тийнейджър, който едва оживя след опит за самоубийство заради неуспешни селфита. Дани Боуман си правел по 200 снимки на ден, което отнемало 10 часа, за да получи перфектния автопортрет, но все не бил доволен. Затова посегнал на себе си, а лекарите го спасили по чудо.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай