Децата ни на дъното по справяне с живота

Една трета от българчетата не могат да стигнат от точка А до точка B

Децата ни на дъното по справяне с живота | StandartNews.com

София. Поредна класация запрати българските ученици на дъното. Децата ни се оказаха на предпоследно място в света според международното изследване PISA, което оценява компетентността да се решават проблеми. На практика изследването тества способността на тийнейджърите да използват наученото в училище за справяне в различни житейски ситуации. Съгласно резултатите от него едва 9% от деветокласниците например се справят със задачата да си купят билет за метро от автомат при определени условия. Една трета пък не могат да си съставят най-краткия маршрут, за да се придвижат бързо от точка А до точка Б. Проучването е правено сред 2122 ученици на 15-годишна възраст. В изследването те са на 43-о място от общо 44 страни. След нас е само Колумбия.

В челните редици са азиатските страни, първи е Сингапур. Данните показват отчайващо отстъпление на тийнейджърите ни, когато е необходимо да си изяснят и формулират задачата, която им предстои да решат. Затрудняват се и да потърсят допълнителни данни, за да вземат решението си, както и да планират ходовете си занапред. Средният брой точки, изкаран от участвалите ученици, е 500, но българчетата са със средно 402 точки.

По-добре са се справили момичетата, макар че в световен мащаб водещи по резултат са момчетата. Отчайващи са и разликите при децата, които произхождат от бедни семейства и нямат достъп до луксове като домашен компютър с интернет, повече книги, климатик или автоматична пералня. Всъщност България се оказва на трето място отзад напред сред държавите, в които заможността или бедността на семейството повлияват така драстично на резултатите на учениците. Това означава, че сме силно изостанали с осигуряването на равен достъп до образование на ученици от всички социални прослойки. Факт е, че 7% от тестваните ученици дори не са имали домашен компютър, когато са се явили на теста. Между тези деца и хлапетата, които имат компютър у дома си, разликата е 101 точки.

Според резултатите 33,3% от деветокласниците ни не могат да се справят дори с елементарна житейска ситуация, в която решението се взема в две или три стъпки, камо ли да планират по-сложни дейности. Още 23,3% едва кретат и се справят само с най-простичките задания, които не изискват сериозно мислене. В същото време отличници в проучването са едва 1,6% от българчетата, при положение, че средно за света това са 11,4% от децата.

Проучването е изцяло електронно - на децата е даден компютърно базиран тест, в който те е трябвало да използват наученото в училище, за да решат конкретни ситуации. Най-много ученици са се справили със заданието да съставят най-краткия маршрут от едно място до друго, но и там отличниците са едва 70%. За най-сложна се приема задачата, в която учениците се борят с траекторията на роботизирана прахосмукачка, но там дори и на най-елементарния от въпросите вярно са отговорили по-малко от половината запитани ученици. Като се има предвид, че доста от въпросите са свързани с уменията да боравиш с постиженията на съвременния свят, няма нищо чудно, че деца, които нямат достъп до тях, са се оказали затруднени. Най-добре са се справили учениците от езиковите и математически гимназии, а най-зле - от школата, които са непрофилирани.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай