Будапеща. Децата разбират езика на кучетата и се справят много по-добре от възрастните в това отношение, установиха унгарски учени, цитирани от в. "Дейли мейл".
Изследователски екип от университета в Будапеща, ръководен от Петер Понграц и Чаба Молнар, стигнал до извода, че хората дешифрират кучешкия лай от най-ранна възраст, но след като станат възрастни по-трудно разбират смисъла му.
Изследователите пускали запис на кучешки лай според различните настроения на животните - предупреждение за пристигане на непознат, игриви възгласи или тъжно оплакване. В групата били включени деца на възраст 6, 8, и 10 години, както и възрастни.
Участниците в експеримента трябвало да съчетаят чутия лай с човешки лицеви изображения на страх, радост, тъга. "Проучването ни доказа, че хората са способни точно да интерпретират душевното състояние на домашните си любимци още от доста ранна възраст, сподели Молнар.
Досега в научната литература се считаше, че малчуганите погрешно дешифрират техните визуални послания." Учените използвали в изследването си компютърни алгоритми, за да разберат как хората интерпретират 6000 вида кучешкия лай, записан от 14 унгарски овчарки, след подаването на шест различни команди - "непознат", "дръж", "разходка", "мирно", "топка" и "игра".
Кучешкият лай бил записан на магнитофон, след което бил прехвърлен на компютър и дигитализиран. Така звуковите свидетелства били кодирани, класифицирани и оценени. Най-добре се справяли с точното определяне на всички сигнали 10-годишните.
Възрастните по-трудно долавяли граничните настроения, пише вестникът. Най-добре те се справяли с отговора на командите "непознат" и "дръж", а по трудно тези, свързани с игрите, пише вестникът.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com