Днес, 17 април целият медицински свят поглежда към хората болни от хемофилия. Това е заболяване, при което организмът на болния не изработва някоя от съставките на кръвта участваща в процеса на нейното съсирване. Когато хемофиликът кърви, той не кърви по-интензивно или по-бързо от нормално - той кърви за по-дълъг период от време. С лечение и правилна грижа около 400 000 човека с хемофилия от цял свят могат да водят нормален начин на живот. Без лечение обаче хемофилията се превръща в смъртоносна опасност – болките стават непоносими, настъпват тежки ставни изменения, инвалидизация в ранна възраст и не на последно място малка преживяемост на тези пациенти. В света за 75 процента от пациентите все още не е осигурено адекватно лечение и грижи. В това отношение България е на предпоследно място не само в Европа, но и на Балканите, но стъпка по стъпка и в нашата страна нещата се променят към положителна посока.
Вестник "Стандарт" се срещна и разговаря с Цветомир Цветков, който живее с хемофилия от дълго време и е председател на Българската асоциация на хората с коагулопатии.
Здравейте, Цветомире! Днес е 17 април, отбелязваме Световния ден за борба с хемофилията, който тази година е под надслов: "Да изградим общност за подкрепа за хората с хемофилия!" Ти живееш с хемофилия от 28 години. Какво означава този ден за теб?
Това е ден, в който хората, живеещи с хемофилия, по цял свят се обединяват, за да дадат гласност на значимостта на заболяването и да покажат, че проблемите, с които се борят в ежедневието си, ги правят по-силни и отговорни към обществото хора. 17 април е рождената дата на основателя на Световната федерация по хемофилия - Франк Шнабел. През 1989 г. Федерацията решава в негова чест днешният ден да отбелязва Световния ден за борба с хемофилия.
Разкажи ни нещо за теб? Откъде си? С какво се занимаваш и кога диагностицираха заболяването?
Работя и живея в град Червен бряг, професионалната ми дейност е в сферата на транспорта. От три години съм председател на Българската асоциация на хората с коагулопатии. На четири годишна възраст ми поставиха диагноза "Хемофилия А".
Какво е хемофилия А?
Хемофилията е заболяване, при което има нарушение в кръвосъсирването. Всичко се случва поради недостиг на кръвосъсирващите фактори VIII (Haemophilia A) или IX (Haemophilia B) в кръвта. Това нарушение води до чести и тежки кръвоизливи. При ненавременно и неадекватно лечение последиците от тези кръвоизливи могат да бъдат изключително тежки, съпроводени с много силна болка и дори животозастрашаващи.
От малък град си, как точно лекарите разпознаха това рядко заболяване?
По препоръка на лекуващия лекар бях насочен към Националния център по хематология в София и там екипът на проф.д-р Тошко Лисичков ми постави диагнозата "Хемофилия А".
Бил си едва на 4 години? Помниш ли как се почувства, когато ти поставиха диагнозата?
Всъщност какво може да почувства едно четиригодишно хлапе... Но с времето ставах все по-объркан, виждах ясно, че съм различен от останалите хора най-вече с ограниченията на нещата, които мога да правя. С годините, срещайки други хора, живеещи с хемофилия, разбрах, че не само аз се чувствам така, а и други изпитват едно емоционално ограничение, поради това че начинът им на живот е доста по различен от този на другите хора. Това се изразява във вечната прокоба "Не прави това!", "Внимавай къде стъпваш!" и още и още бариери, свързани с физическото натоварване, предпазване от всякакъв вид физически травми. Но най-много емоционалният аспект е този, който оказва влияние на всички нас.
Казваш, че емоционалното и психично здраве са толкова важни, колкото и физическото?
Да, така е. Да прескочиш психологическата бариера в детска възраст, като приемеш заболяването си е изключително важно. Оттук зависи и по-нататъшният контрол върху заболяването през целия ти живот. Една от основните задачи на организацията, която представлявам, е да подкрепяме другите като нас още в самото начало, за да не се лутат, да не се объркват, да знаят, че в същия град или съседния има още хора, които са минали и минават по този път. Затова търсим и подкрепата на обществото, на вас медиите, на всеки, който може да ни помогне с каквото може. За нас е изключително важна моралната подкрепа на обществото, на съгражданите и близките ни. Искаме да развием обучителни програми в училищата и детските градини - останалите деца да не гледат на нас като на извънземни или инвалиди, защото не играем в час по физическо или че се пазим. Заедно с цялото общество имаме да свършим много работа в това отношение.
Затова и мото на днешния ден тази година е "Да изградим общност в подкрепа на хората с хемофилия"!
Какво се промени за теб през годините по отношение на контрола на заболяването?
Спомням си като дете, че едно постъпване в болницата при кръвоизлив ми струваше около месец престой, тъй като тогавашната терапия все още не беше достатъчно напреднала. За щастие медицината пред очите ни се разви изключително много. Това важи и за фармацията. Сега имаме възможност да се лекуваме с високо пречистени препарати и по този начин да не тежим на родители, приятели и асистенти. Нещо повече, днешното ниво на фармацията ни дава възможността да сме социално активни, дори да работим и да си изкарваме прехраната. Има възможност за адекватно домашно лечение, благодарение на което можем да сведем до минимум и посещенията в хематологичните центрове.
Как се отразява тази коварна болест на ежедневието ти? За всичко ли внимаваш, ти наистина трябва да си фокусиран постоянно?
Това е може би най-интересният ви въпрос. Много е трудно точно това лавиране между живота и болестта, но аз съм свикнал. Изградил съм навици в ежедневието си, които да ме предпазят от препъване, падане, удряне в остри ръбове. Тежката физическа работа, силовите фитнес упражнения трябва да се избягват. Вече сме приятели с Госпожа Хемофилия, ухажвам я и тя се държи вежливо с мен. Но е малко като цирковите и акробатичните номера в шоуто по Нова телевизия "И аз го мога". Там на участниците им се поставят различни трудни елементи за изпълнение - ходене по стоманено въже, въртене на обръч на 5 метра от земята, подскоци по опъната лента. Нашето ежедневие е точно това - постоянно сме на "арената на живота" - една неправилна крачка встрани или накриво и получаваме криза. Затова искаме да кажем на обществото ни "И ние го можем", а на другите болни от хемофилия: "Спокойно, и вие ще го можете...".
Можеш ли да си още по-конкретен за заболяването ти?
Спомням си в началото на 2007 година по невнимание щях да падна от един стол. В стремежа си да не падна, прехвърлих цялата тежест на тялото си на лявото коляно. През нощта се събудих с адски болки. За съжаление, белята се беше случила и кръвоизливът беше много обилен. Тогава все още не се бях научил да си инжектирам фактора на кръвосъсирването самостоятелно в домашни условия. На другия ден приложих по един или друг начин количество фактор, с което разполагах, но вече беше прекалено късно - приложението трябва да се направи в първите 30 минути. Следващите 3 дни бяха почти безсънни от силните болки и заради ненавременна ми реакция за овладяването на кръвоизлива отидоха двойни, дори тройни количества от фактора на кръвосъсирване. И така постепенно изпаднах в ситуация, в която нямам фактор, който да си приложа. Научих, че цялото количество фактор в страната е пренасочено към едно по-малко от мен момче в Пловдив. Стоях 2 месеца с този хематом, който за жалост ми износи ставния хрущял на лявото коляно. Сега се въздържам от продължително ходене пеша и приемам хранителни добавки, с които да удължа живота на ставата. Неприятно е защото, ако имаше тогава препарат, сега щеше всичко да е наред.
Споменаваш значимостта на домашното лечение при хемофилия. Всъщност кой се грижи за хората с хемофилия в България?
Лечението на хората, живеещи с хемофилия, се осигурява от бюджета на Министерство на здравеопазването за препарати за спешни случаи в болничната помощ и от бюджета на Националната здравно осигурителна каса за продукти за домашно лечение. Броя на пациентите в България е около 700 души в тежка, средно тежка и лека форма на хемофилия.
Какви са основните проблеми, свързани с лечението на хемофилията в България?
Може да се каже, че лечението, до което имаме достъп, е задоволително т.е има лечение, но то не е достатъчно. България изостава от Европейските страни и стандарти на лечение, които препоръчват нивото на използван препарат да бъде 3 EU /единици/ на глава от населението. При нас в момента е 2.5 EU, което ни нарежда на едно от последните места в Европейския съюз. В центровете за спешна помощ при необходимост няма наличие на препарат, който да бъде използван в най-спешните ситуации. Дори в някой от областните центрове по хематология има недостиг на препарат за лечение. Нито касата, нито министерството не предвиждат и планово оперативно лечение на съпътстващи заболявания.
Какво би искал да се промени в лечението?
Промяната трябва да е насочена в няколко основни направления: В спешните центрове в страната трябва да има осигурено минимално количество коагулационен фактор; трябва да се осигури планово оперативно лечение; да се повишат количествата препарат за домашно и болнично лечение, съобразено с европейските предписания. Необходимо е да се изградят центрове за комплексно лечение на хемофилия, където да се предоставя психо-социална подкрепа и рехабилитация при необходимост след тежки кръвоизливи .
Към това ли се стремите хората с хемофилия в България - да имате осигурено по-добро лечение?
Нещата, които очертах, са основните, общи проблеми на всички според мен, но това са неща, за които по-голямата отговорност носят институциите. От друга страна считам, че качеството на живот и голяма част от по-доброто бъдеще на хората с хемофилия зависи до голяма степен от нас самите. За съжаление има и пациенти, които са изцяло изолирани от обществото с погрешно виждане за заболяването. Лошото е, че точно тези пациенти не получават подкрепа от родители и роднини, които също не са запознати до голяма степен със заболяването.
Това ли те подтикна да основеш Българска асоциация на хората с коагулопатии?
Накара ме желанието ми да помагам на хората като мен: да предам опита си, който по един или друг начин съм натрупал. Взаимната помощ и подкрепа са необходими за решаване на проблемите пред които сме изправени в ежедневието или в лечението на това рядко заболяване. Срещал съм се с пациенти във всички областни градове, за да чуя мнението им по отношение на действащата система. Нещо, с което се сблъсках е, че за съжаление една част от пациентите са обезверени, нямат ентусиазъм и желание за промяна, за по-добър начин на лечение, живот и социална активност. Има и хора, които дават идеи и наистина ни подкрепят в това което правим. Те са активни участници в обучителните семинари и фитнес лагери, които провеждаме, за да повишим познанията им за заболяването и да им покажем правилните методи за домашно лечение. В момента работим по новата ни уеб страница www.coagulacia.org.
Фотограф: Marconi
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com