Да се гмуркаш в Судан

Рифове на над 5000 години и потънал кораб са сред най-големите атракции

Да се гмуркаш в Судан | StandartNews.com

В света има доста пленяващи с красотата си места, които ви омайват и остават дълбоко кодирани в зрителната памет и съзнанието. Едно от тези уникални кътчета е крайбрежието на Червено море в Судан. Пленници на кораловите рифове този път станаха няколко нашенци, представители на бизнеса и туризма. Двадесет смелчаци от различни краища на страната ни бяха поканени в Судан от Министерството на туризма в щата Червено море и посрещнати щедро лично от регионалния министър на туризма г-н Салех Салах. Целта на посещението бе да се привлекат повече български туристи, любители на подводното плуване и дълбокото гмуркане и да развият "дайвинг" туризма от България към Судан. За целта по нареждане на министъра сънародниците ни бяха качени за два дни на луксозна яхта, която се отправи на пътешествие в Червено Море, за да се убеди в реалните възможности на района. Административно - териториалната област "Червено море" е една от 18-те провинции на Судан. Тя е важна за икономиката не само заради столицата Порт Судан, която е главно пристанище, но и поради факта, че е една от водещите туристически дестинации в страната. Поради уникалната си флора и фауна провинцията на Червено море в Судан става все по-предпочитана от любителите на подводното плуване и дълбокото гмуркане или т.н. "дайвинг туризъм". Климатът е изключително благоприятен - полупустинен. Дъждовна зима с относително висока влажност през цялата година. Понякога се наблюдават пясъчните бури, известни като "хабууб". Лятото продължава от май до септември и е доста горещо. Най-значимият природен феномен в Източен Судан са Червеноморските възвишения, които се издигат от 400 до 800 фута над морското равнище и се разпростират успоредно на морския бряг на дължина от 650 км. Тази пленяваща местност е с население 1 396000 души, предимно представители на племето "Биджа", които обитават планинските райони. Те си имат свой език, който коренно се отличава както от официалния арабски, така и от суданския диалект. Всички те обаче говорят английски заради многобройните туристи, които ги обсипват с подаръци и им дават по някоя и друга лира, за да се снимат с тях.

Мъжете от племето имат огромни и буйни коси и винаги ходят с един забучен гребен в тях
По това ще ги познаете. Жените им са много красиви, като газели и по скоро приличат на африканки, отколкото на суданки. Сплитат косите си на множество тънки плитчици, обличат се прекалено ярко и се гримират също във всичките цветове на дъгата, ако изобщо са я виждали някога. Племето "биджа" са известни с привързаността си към земята и добитъка. Но напоследък им се услаждат бакшишите на туристите, които все повече зачестяват в региона заради прелестите на Червено море в Судан.


Наред с красивите плажове се предлагат и отлични условия за гмуркане. Крайбрежието на Червено море се радва на много заливи и коралови рифове, тъй като районът не е замърсен. Равномерното разпределение на температурата на водата на повърхността и на различните дълбочини е уникално явление. Например, на повърхността при Порт Судан градусите варират между 26,2 - 30,5 градуса по Целзий, а на дълбочина от 150 метра границата е между 23,9 и 25,0 градуса. Нещо повече, морето там се характеризира с висока степен на прозрачност, достигаща 46м - една от най-добрите видимости за "дайвинг". Суданското крайбрежие е дълго 650 км, а като се добавят и множеството падини и заливи, става 750 км. Крайбрежните лагуни, наричани от местните жители "марсас", и кораловите рифове ("шиаТаб" от арабски) са просто възхитителни. Необятната цветова гама трудно би могла да се опише с думи. Палитрата е буквално неизчерпаема и всеки нов цвят изненадва и гали окото.


Повърхностните рифове са на над 5000 години, а целият крайбрежен риф се простира на около 2 000 км по бреговата ивица. Типични за суданското крайбрежие и много интересни са наподобяващите атол пръстени от корали, често в доста странни форми, които се издигат от значителни дълбочини. Рифовете в Червено море, и особено суданските, се отличават в много отношения от рифовете, срещани в по-голямата част от океанската зона. Коралите в Червено море са развили много добра устойчивост на температурни колебания, соленост и мътност, причинена от сезонните пясъчни бури, които са характерни за района, което им удължава живота и съответно, красотата.


Отправяме се към Шааб Руми - едно от най-живописните места за гмуркане в Червено море. Рифът се намира на 48 км от Порт Судан и опасва красива лагуна, до която може да се стигне през изкуствен пролив. Хората казват, че това е
най-доброто място за наблюдаване на акули
Външният риф, заобикалящ различните места за гмуркане, е известен с нещо, което прави района уникален. Извън лагуната, на около 100 м от входа й, капитан Жак Кусто е изградил през 1963 г. футуристичния си свят, кацнал между две скали. По време на експеримента си Кусто изследвал дали група гмуркачи ще оцелее в продължение на няколко седмици под водата в специално конструиран за целта лагер.


Наподобяващото балкон плато се простира към открито море. Три от страните му представляват стръмни стени, които се спускат надолу в дълбините. Друго, което прави мястото толкова уникално, е постоянното присъствие на баракуди, риба тон, сиви акули и акули "чук". Около рифовете, разкриващи отнемащата дъха гледка, ставаме свидетели на широк спектър от морски живот. Флората и фауната тук са неописуемо красиви и многообразни. По-принцип Червено море е известно със своите морски растения и животни, много от които са свързани с тези на Индийския океан, но някои се срещат единствено в Червено море. Сред морските обитатели на "червените води" се срещат гигантската херинга, сьомга и над 320 вида акули, сред които истински хищници, като тигровата акула и акулата "чук". Тук е уместно да споделя, че докато обикаляхме рифа с капитана видях необичайно голяма риба, с правоъгълна глава и очи от двете страни на този каменист череп. Тя застина и втренчено ме гледаше ту с едното, ту с другото око. Ние не помръднахме. След броени минути тя си вирна опашката и отплува в друга посока. Не и бяхме интересни - за радост. В последствие разбрах, че това е била акула "чук". Обясниха ми обаче, че освен ако не са раздразнени или привлечени от кръв, акулите не са агресивни животни и, най-общо казано, нападенията им по крайбрежието на Червено море са много редки. Няколко вида китове също намират своя дом във водите на Судан. Например


синият кит - 15-метров гигант, който се храни
с планктон и косатки


Акулата-кит с дължина от 8 до 10 м също се препитава с планктон и обикновено се сприятелява с рибарите. След като разгледахме красотите на "Шааб Руми" яхтата ни се отправи към най-голямата забележителност в судански води - националния резерват Шанганеб. Той е вписан в списъка на ЮНЕСКО за световното културно и историческо наследство. Под водите около Шанганеб годишно се потапят над 4000 гмуркачи от цял свят. Мястото е прекалено известно и много предпочитано от чужденците. Водата там е между 24 - 26 градуса през зимата, и 30 през лятото. Резервата разполага със 750 км коралови рифове, което го прави единствен в света по брой рифове събрани на едно място. Специалистите и експертите по гмуркане са убедени, че това е най-красивият район за "дайвинг" в света. Точно там нашата яхта пусна котва за цели два дни. Българските смелчаци бяха прецизно инструктирани от най-опитния инструктор по гмуркане - етиопецът Тиджанго. Той владее перфектно седем езика . Нашенците получиха инструктажа си на английски, но Тиджанго обеща да научи български, ако ние му обещаем български туристи в Червено море в Судан. Закичени с оксиженовите бутилки седем български юнаци се потопиха в дълбоки води. Лично аз бях съпровождана отделно от капитана на кораба - египтянина от Синай - Шади. Той не ме изпускаше нито за миг, като преди това ми проведе и курс по общуване със знаци под водата. Колкото и да се старая да опиша красотата на подводния свят, това трудно може да се стори с думи. Добре че е измислена подводната фотография иначе само си разказваме цветни приказки.

Всички гмуркачи изплуваха благополучно, по - любопитните и ненаситни като мен продължиха още три часа и половина обиколката на рифовете със шнорхел и маска. На другата сутрин яхтата отплава към залива Шанааб, който се намира в Порт Судан близо до Халаибския триъгълник. Заливът е наречен Шанааб заради планината наблизо и зелената долина Ханааб. Името му означава "върха на планината" и влиза заслужено в списъка на най-живописните места в Порт Судан. Отличава се с голямо разнообразие от риби всякакъв вид, които могат спокойно да се уловят с голи ръце. Мъжете решиха да посрещнат изгрева и да зарадват дамите с добър улов на цветни рибки. В кофата мърдаше истинска златна рибка. Пожелах си три желания и я пуснах да плува на свобода! Шефът на търговско-промишлената палата на Ямбол бе отличен за най-смел рибар - той хвана истинско морско чудовище, на което така и не му разбрахме името. Щом вече веднъж сте влезли във водите на Червено море в Судан, то не изплувайте без да посетите и местността Аруса (означава "булка" на арабски).

Туристическия район на около 48 км. северно от Порт Судан е създаден в началото на миналия век като дестинация за гмуркане и подводна фотография. Завладяваща и страшна е историята на големия пътнически кораб Умбрия. Построен в Хамбург, той е пуснат във водата на 30 декември 1911 г. После е преоборудван като военен кораб и започва да превозва хиляди войници в различни колонии в Източна Африка. През май 1940 г. Умбрия е натоварен с военни стоки и боеприпаси, предназначени за войските, разположени в Източноафриканските колонии на Италия. На път за Еритрея и вероятно оттам към Калкута на 9 юни 1940 г.

корабът е потопен умишлено от капитана си
в близост до суданското крайбрежие. Целта е била да се избегне възможността ценният товар да попадне в ръцете на британския флот. В днешно време районът, в който е потопена Умбрия, се е превърнал в едно от най-посещаваните места за гмуркане и подводна фотография. Корабът изглежда като гигантски призрак на дъното, напомняйки за онези жестоки времена, в които днес можем да открием онази естетиката, която дистанцията на времето винаги гарантира.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай