Чудесата в учебниците

Чудесата в учебниците | StandartNews.com

Децата да учат повече за българските национални богатства. Ако на учениците се разказва за Плиска, Преслав, Прерперикон или Мадарския конник, интересът към чалгата ще става все по-слаб. Тази позиция изразиха премиер и учители вчера. "Два дни се въртят по всички телевизии кючеци", възмути се Борисов. "Да, веселят се млади хора, но с мяра", каза той.

Разказвайте на децата за Плиска, препоръча премиерът на преподавателите

Българските национални богатства да бъдат повече застъпени в учебниците. Това поискаха премиерът Бойко Борисов и преподаватели по време на националния конкурс "Учител на годината". Борисов даде пример с първата столица на България - Плиска, а учители посочиха "Преслав", "Перперикон" и "Мадарския конник". Министър-председателят и учителите изразиха възмущение от скандалното видео, в което абитуриенти играят кючек на бюрото на кмета на Кресна. Според тях чалгата може да бъде премахната от българските школа, ако се учи повече за нашите исторически забележителности. "Много неща едно време са се учели бегло, а сега би могло да залегнат и още по-добре в учебните материали", каза министър-председателят. И посъветва учителите да говорят с учениците и да им разкажат за Плиска. "Ако сега направя анкета дори сред вас да ви поразпитам малко, защото аз съм прочел, не че го знам - ще видите колко празноти има", смята премиерът. "А Плиска е там, където са ни дали християнството. Там е църквата майка на всички църкви в България и всичко е обрасло в трева и бурени", допълни той. Министър-председателят припомни за делото на цар Борис, който е направил много за България със силата на дипломацията. "Там има за първи път килии, където за пръв път сега ги вадим, за да могат да покажат на учениците къде са написани първите книги с нашата азбука", разказа Борисов. По думите на проф. Божидар Димитров Плиска е първият град от камък, сторен във време, когато в Европа градежите са били само от дърво. Пета поредна година първата българска столица влиза в топ 10 от класацията в кампанията на вестник "Стандарт" - "Чудесата на България". Плиска е и една от номинациите за включване в тазгодишния национален вот.

Премиерът Бойко Борисов каза още, че съвсем едно е да се разкаже и друго да се отиде на място. "За да ги видите, все пак трябва магистрала", посочи той. Борисов обясни, че правителството полага огромни усилия по линия на археологията, по линия на историята. "Плиска ще стане един страхотен център, където да можете да покажете на децата, че е имало време, когато в Европа е имало три столици и Плиска е била най-голямата от тях", заяви още Борисов. Той обеща до 15 юли мястото да бъде разчистено и готово за посещения на ученици. "Това, което сме поели като ангажимент, ще го изпълним със сигурност - учениците да могат да ги посещават тези музеи", обеща премиерът.

По повод предстоящите абитуриентски балове той препоръча всичко да е с мярка. "Говорете с учениците", каза Борисов във връзка с видеото с кючека на кметското бюро. "Два дни се въртят по по всички телевизии кючеци, гюбеци на маса, под маса. Да, веселят се млади хора, но с мяра", каза премиерът. "Никой друг по-добре от вас не може да им повлияе. Обръщам се и към родителите - пускат ги и какво става в тази нощ, как карат? Всеки път броим трупове", коментира още той. Борисов беше категоричен, че няма как да напълни държавата с полицаи и на всеки автомобил да сложи катаджии. "Това е работа на учителите, на родителите, но най-вече на обществото", добави Борисов.

Повече фолклор в букварите

Повече фолклор и народни песни да залегнат в учебната програма по музика в школата. Това поиска образователният министър Тодор Танев. Той беше категоричен още, че чалгата няма място в учебниците. "Аз съм от музикален род", каза министърът и изтъкна, че нация като нашата трябва да учи децата на българския фолклор. "Лале ли си, зюмбюл ли си" е любимата ми песен, коментира още министърът.

Първата ни столица става като Перперикон

500 000 лв. отпусна кабинетът преди седмица за разкопките в Плиска. Това се случи след разпореждане на премиера Бойко Борисов. Още на 2 май, когато получи най-високото отличие на Българската православна църква - ордена "Св. цар Борис-Михаил" първа степен, той обеща да даде сумата. Борисов поиска Плиска да стане атрактивна като Перперикон и обясни, че субсидията, която ще бъде отпусната, ще бъде основно за археологически проучвания.

По думите на строителния министър Лиляна Павлова като първи етап с част от тези средства ще бъдат финансирани 5 археологически обекта. Това са свещеният кладенец или аязмото, който се намира на територията на южния кораб на Голямата базилика, тайни ходници, които водят от крепостните стени към дворцовия център, малко дървено укрепление с баня и дворец, датиращи от VIII-IX век, както и кръгла каменна площадка и сграда в югозападния ъгъл на вътрешния град със застроена площ от около 700 кв. м.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай