Една икона, отнесена от Чипровци скришом след разгрома на прочутото въстание срещу турците, се завърна триумфално на същото място, където е стояла преди 325 г. Това се случи в Нощта на музеите в събота срещу неделя. Възрастни жени плакаха от радост, мъже благославяха ръцете на тъкачката Сийка Тачева, изработила изкусно от нишки образа на Света Богородица, отдавна известен като Чипровска. Благославяха и дарителя й - доц. д-р Иван Гаврилов, който не можа да дойде за внасянето на духовната ценност в музея, който се намира на историческия хълм.
-------------------------------------
Чипровската мадона има уникална история, досущ като човешка съдба, разказва историчката Анюта Каменова-Борин, директор на местния музей. През 1366 г. монаси францисканци, пристигнали от град Олио, Босна, я донесли в Чипровци. Поставили я в параклис под тогавашното село Кипровец и незнайно защо бързо станала любимка и на католическото, и на православното население. Два пъти изчезвала от параклиса и била намирана в сияние сред храстите на историческия хълм. Вярващите решили, че сама си е избрала това място, и построили на него храм, в който отново я почитали. Два пъти иконата плакала - веднъж по време на чумна епидемия, отнесла в гроба много от жителите на китното селище, и втори път - през 1687 г. Тогава при един църковен празник монасите обикаляли с нея, а от очите на Богородица потекли сълзи. Мнозина видели в това лошо предзнаменование и не сгрешили. След потушаването на въстанието от 1688 г. Кипровец бил опожарен, жителите му - изклани. Само малка част успели да се спасят. Сред оцелелите бил и софийският архиепископ Стефан Княжевич, който побягнал с иконата. Богородицата станала утеха за чипровчани и в Банат, където се установили след бунта.
През 1751 г. изгоряла заедно с църквата
в която е била поставена. Но странно - в Чипровци продължили да говорят за нея и да вярват, че ги закриля. Образът на Богородица се предавал от баща на син, от майка на дете, сякаш всички са я виждали. През 1938 г. я възстановили.
Тъкачката Сийка Тачева твърди, че преди години самата Света майка й дала кураж да пресъздаде образа й на платното. Реденето на преждата е като при чипровските килими, но образът е друго нещо. Въпреки трудностите Сийка се справила. Тъканото платно било купено за папа Йоан Павел II и му го дарили при посещението му в България през 2002 г. Едва сега Сийка Тачева се решила да изтъче второ. Започнала работа по Нова година и я приключила на Великден. Добър човек - доц. Иван Гаврилов, я откупил и дарил на музея.
"Ние сме отрасли с разкази за тази икона. Майките ни приспиваха с тях, утешаваха ни, когато страдахме. Аз съм вярвала, че тя ни закриля, че бди само за нас, чипровчани", разказа 87-годишна баба, изкачила се едвам на хълма. Самата нощ, през която стана завръщането на Божията майка, също бе вълнуваща. За посрещането й бяха дошли
от мъже с бастуни до майки с колички
"Паметта за миналото ни събра, а то ни дава много поуки. Ако ги вземем, че бъдем по-добри днес", обърна се към всички уредничката на музея Лена Георгиева. Кметът Анатолий Първанов посрещна иконата по-модерно - с пъстроцветна заря. Дълги огнени езици се извиха в небето над града, салюти огласиха планината. За да се разбере от всички, че Чипровци е открило и сега посреща своята пътеводна звезда.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com