София. Хиляди хора отново протестират срещу правителството. На четвъртия ден от протестите шествието достигна до централата на БСП на ул. "Позитано" 20. Участниците в протеста скандираха „оставка", „червени боклуци" и „кой не скача е червен", като всички скачаха. Протестиращите пяха българския химн и пляскаха.
Както и предишните дни хората се събраха в 18,30 часа на площад „Независимост" пред Министерския съвет с протести срещу правителството, развяваха знамена и скандираха „Оставка". Впоследствие се преместиха към Народното събрание, а по-късно към Орлов мост. Оттам шествието продължи към НДК, през ул. "Фритьоф Нансен", бул. "Витоша" до централата на БСП.
Предходните дни шествието продължаваше и към централите ДПС и Атака. При централата на Атака в момента обаче се провежда алтернативен протест на симпатизанти на партията, сериозно охраняван от жандармерията.
До момента протестът протича мирно.
По данни на полицията в първите часове протестиращите са наброявали около 7000 души, а впоследствие по улиците са останали да шестват около 3000.
Около сградите на Министерски съвет и президентството има засилено полицейско присъствие. Мобилизирани са микробуси на Жандармерията. Полицаи са разположени и в околните по-малки улици, а самата сграда на МС е оградена с метални заграждения.
Сред присъстващите граждани се виждат и политици. Сред тях са Ваньо Шарков, депутат от предишното Народно събрание, Павел Чернев, също бивш депутат. Скандира се "мафия" и "оставка".
Блокирано е движението по бул. "Цар Освободител"
Позитивен протест
В рамките на демонстрация във „Фейсбук" се появи и инициативата „Участвай позитивно в протеста", която се провежда до фонтана пред президентството. „Вярваме, че наред с протестите е важно и разговаряме за бъдещето и за това, което искаме да постигнем заедно. Ето защо ви каним да споделите вашите позитивни мечти за България", призовават организаторите.
„Ще има тебешири и пространството до фонтана пред президенството ще е нашето поле да напишем, опишем или нарисуваме как искаме да изглежда страната ни! В духа на протестивалите (artful protestivals), които се практикуват и в други страни, искаме да дадем възможност в рамките на един "тих кът" да проведем общ разговор за бъдещето ни и общите цели, които можем да си поставим като общество", пише още в групата.
Протести има и в другите големи градове.
Във Варна близо 1000 протестиращи блокираха кръстовището пред общината и в двете посоки. Хората скандират „Мафия" и „Оставка". Очаква се протестиращите да се отправят на шествие по улиците на града и да обикалят, както през предходни дни централите на партиите БСП, ДПС и „Атака".
Около 2000 души са протестиращите в Пловдив. Те преминаха през централата на „Атака" в центъра на града, където скандираха „Волен вън" и „Предател", а след това се преместиха към централата на БСП, където се провежда председателски съвет на партията. Те непрестанно скандират „Олигарски вън", „Оставка" и „Червени боклуци". Протестиращите призовават преминаващите около тях да се присъединят към протеста. "Кой не скача е червен" крещеше тълпата и като един всички правеха подскоци, с които стигнаха до централата на социалистите в Пловдив. Множеството носеше български знамена и пееше патриотични песни, включително и Химна. Застанали мирно, протестиращите изпяха "Горда Стара планина" и пред червената централа. Повечето бяха млади хора, имаше и деца. В продължение на половин час призоваваха социалистите да излязат от сградата на улица "Кръстьо Пастухов". Кордон от жандармерия пазеше отсреща, а недоволните крещяха "много сме, силни сме". Междувременно улицата си определи среща във вторник в 8 часа пред областната управа, за да възпрепятства встъпването в длъжност на новия губернатор Веницслав Каймаканов.
В Добрич за трета поредна вечер хората се събраха на протест пред областна администрация. Те са категорични, че ще излизат ежедневно, за да подкрепят протестите в страната и заявяват своето "не" на настоящото управленско статукво. Исканията са за промяна на изборния кодекс като бариерата за влизане в народното събрание бъде свалена до 2 %, за да могат в парламента да влязат нови и чисти лица. Протестиращите искат въвеждане на регламент за контрол и отзоваване на всеки един, който след като е влязъл във властта, не работи за интересите на страната. Младежи със знамена и плакати "Нова конституция", "Оставка на правителството, Олигарски" дефилираха в центъра на града. Към протестиращите тази вечер се присъедини и д-р Маргарита Новоселска, която бе кандидат за депутат от листата на ГЕРБ като пред журналисти д-р Новоселска заяви, че просто минава, за да види настроенията на хората.
Повече от 100 човека във Велико Търново поискаха оставката на цялото правителство пред паметника "Майка България". Според протестиращите, сред които има университетски преподаватели, адвокати, археолози и учители,си обещаха да не прекъсват протестите до момента, в който Орешарски не подаде оставка. Гафовете на новото правителство, първият от които бил обещанието за строеж на АЕЦ "Белене", а последният назначението на Делян Пеевски, станали нетърпими. Протестиращите искат широко обществено обсъждане на нов избирателен кодекс и свикване на Велико народно събрание. Освен това те настояват да бъде приет закон, който забранява един кандидат-депутат да води листите в няколко населени места. "След като свалим Орешарски, свикаме Велико народно събрание, ще протестираме и срещу главния прокурор Сотир Цацаров", казаха недоволните. Протестиращите обявиха, че му дават едномесечен срок, за да покаже реални действия, защото досега не е свършил нищо конкретно.
Два паралелни протеста се проведоха в 19 часа в Благоевград. Пред областната управа водените от Людмила Манова протестиращи от палатковия лагер направиха грамада от камъни в знак на несъгласие с назначението на Муса Палев от ДПС за областен управител. В същото време край сградата на областна управа водените от бившия полицай Димитър Лалев над 200 души спретнаха импровизиран митинг. Техният протест е не само срещу Палев, но и против правителството на Пламен Орешарски. С лозунги и викове "Оставка", "Долу БСП", "Долу ДПС" шествието пое по маршрута, който е през центъра на града. Половината от присъстващите обаче останаха под сенките на дърветата и след около 5-10 минути се разотидоха. По-късно, когато се стъмни, хората на Манова ще направят пътека от запалени свещи от входа на областната управа към театъра като послание към Палев "Отиди си с мир".
Нито един недоволен не се появи на обявения за тази вечер протест в Кюстендил пред сградата на Областната администрация, съобщи агенция „Фокус". Освен множеството журналисти, няколко полицейски служители и хора от „Общинска охрана", пред областната управа нямаше други хора. В поканата за протеста, поместена в една от социалните мрежи, беше записано, че протестът е срещу назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, олигархията, която не излиза от властта и която е унизила за пореден път гражданите, назначавайки си поредното удобно протеже. Близо 100 души бяха потвърдили, че ще присъстват на организирания протест, но пред сградата на областната администрация не дойде нито един от тях.
Само 10 души дойдоха на централния площад "Константин Величков" в Пазарджик, за да се включат в обявения по-рано днес протест, съобщи агенция "Фокус". Протестиращите носеха няколко български знамена и плакати с надписи, свързани с националната сигурност: "ДПС атакува националната сигурност" и "Националната сигурност - ресор на ДПС. Само през трупа ни". Полицаите, които трябваше да се грижат за сигурността по време на протеста, бяха три пъти повече от участниците в него.
Около стотина души се включиха в протестните действия в Сливен с разнопосочни искания, съобщи агенция "Фокус". Част от протеста беше насочен срещу кабинета на Пламен Орешарски. Бяха издигнати и искания за промяна в изборното законодателство като въвеждане на машинно преброяване на гласовете от изборите, настояваха и за изборност на областните управители. Общински съветници също се включиха в протеста като знак на неодобрение с назначението за областен управител на Сливен на досегашния заместник-кмет и областен председател на БСП Корнелий Желязков. Според тях това е пряк конфликт на интереси, тъй като Желязков няма да успява да контролира решенията на досегашния си началник кмета Кольо Милев, който също е представител на БСП.
Масовите протести започнаха в петък, след като Народното събрание скоростно прие за председател на ДАНС номинирания от премиера депутат от ДПС Делян Пеевски.
Най-актуална информация можете да получите от страницата ни във Фейсбук.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com