Блок на ужасите в "Сердика" (ОБЗОР)

Блок на ужасите в "Сердика" (ОБЗОР) | StandartNews.com

Пожарникари еваукираха спешно живеещите в блок 17 в столичния кв. "Сердика", който се напука. Пострадали за щастие няма, но се налага и втора евакуация на хората за обстоен оглед. Панелката е с пукнатини заради ремонт на носещи стени.

Съседи къртили носещи панели, без да имат разрешение, почва укрепване

"Живеем в блок на ужасите в центъра на София". Така снощи собствениците на апартаменти в столичния кв. "Сердика" коментираха евакуирането си посред нощ. А то се наложи заради страшен шум, който изправи на нокти повечето от обитателите на бл. 17 в квартала. След минути се наложи пълна евакуация на хората заради напукани стени и прозорци. "Почнахме да си звъним по вратите и да питаме и тук ли се пукат стените, докато с комшиите се разправяме, пред блока дойдоха екипи на МВР, Гражданска защита и пожарната. Приканиха ни да излезем, за да огледат всеки един от апартаментите. Оказа се, че докато ние се чудим какво да правим, по-оправни комшии направо са извикали помощ", разказа 45-годишната Ива Иванова, която живее на осмия етаж в блока. "Има възникнали конструктивни изменения - напукана е носеща стена между етажите, но към момента няма опасност за съседните сгради", съобщиха късно снощи от МВР.
Оказа се, че Мира Иванова и съпругът й, чийто апартамент е един от най-пострадалите, първи са подали сигнал за напукването на блока. "В събота през нощта се чу силен трясък. Видяхме, че плочките са се надигнали. От трясъка се спука и прозорецът", разказа Иванова. "Не мога да кажа дали е заради бутната носеща стена. Не знам дали от такъв ремонт е проблемът", изтъкна тя. По думите й са подали сигнал в "Гражданска защита" още в неделя, но са им казали да се обадят в работно време. Драгомира Иванова, също живуща в блока, разказва, че в понеделник през нощта се чул силен гръм, при което плочките се спукали. Същото станало и с дограмата. "Имаше съмнения за пукната плоча между 4 и 5 етаж заради ремонтите, които се правят в блока. Апартаментите са 70 квадрата, а хората, които ги закупуват, искат да ги направят малко по-големи, което е невъзможно", коментират други съседи.
Архитект Влади Калинов, който ръководи Дирекция "Контрол по строителството", беше категоричен, че такъв сигнал в Столичната община в неделя не е постъпвал, а след обаждането в понеделник са реагирали веднага. "Огледът, който направихме днес, показва, че няма промяна на блока. Сградата не е опасна за хората, има пукнатини, които са на различни места и трябва да бъдат обследвани, за да е ясно какви мерки трябва да бъдат предприети", подчерта той. И допълни, че хората от блока са били евакуирани, защото експертите не са знаели какво е състоянието на сградата. "Това е нормален начин на действие, той е сигурен и проверен", арх. Калинов. Сградата не се е променила по никакъв начин през последните 1-2 години, но задължително би следвало да се направи конструктивно обследване и технически паспорт на сградата, каза още той.
Днес бе направен обстоен оглед на 16-етажния блок в София. Решението е, че трябва да се направи конструктивна експертиза и технически паспорт на сградата. А рисковете тепърва ще бъдат оценявани. "Проблемът идва от многото ремонти. Постоянно нещо се кърти. Така е от години. Пукнатините обаче са от скоро", споделиха жителите на блока. В същото време те се притесняват, че ако ги евакуират, няма къде да отидат. Експертите пък са ги успокоили, че пряка опасност за живота им няма. "Експертизата ще бъде направена, така че те ще знаят какво да направят занапред", допълни арх. Калинов.

Носещите панели се преправят само с проект

Инж. Васил Кърджиев, представител на УАСГ

Тепърва строителни експерти трябва да проверят на място състоянието на конструкцията. Всичко зависи от това какъв е бил ремонтът и каква е била намесата в конструкцията. За това по принцип ремонтите във всички сгради, ако става дума за засягане на носещата конструкция, ремонти се правят, след като има изготвено конструктивно становище. И дори да няма такова засягане, пак трябва да има подобно становище. То се изготвя от проектант с пълна проектантска способност. При евентуално подготвяно засягане на носещата конструкция се прави проект, който доказва, че то не нарушава носещата способност на сградата като цяло. Има случаи, в които засягане на конструкцията може да се компенсира, но то се прави с проект. Той обаче трябва да е надлежно удостоверен от техническия контрол в част "Конструктивна", след това минава през надзорна фирма и чак тогава се одобрява от съответния орган - общината или ДНСК.

Още укрепват "Свобода" в Добрич

Балконите на блок "Свобода" в центъра на Добрич все още са опасни, а укрепването им предстои. По искане на собственици от блока през 2015 г. специалисти от Камарата на инженерите бяха направили оглед на няколко апартамента, чиито тераси са в най-тежко състояние. Издадено бе становище, че ситуацията е предаварийна.
За състоянието на блока са подавани многократно сигнали до общината от живущите с молба за съдействие, но досега всеки път е отказвана помощ на основание, че грижата за имота е на собствениците. Въпреки това общината търси начин да се финансира нужният ремонт от държавния фонд за бедствия и аварии и от национални програми.

Панелките със 100 г. живот

100 години е експлоатационната надеждност на повечето панелни сгради у нас. "Никой от блоковете в страната ни все още не е минал този период", успокояват експертите у нас. Друг е въпросът според тях какво е тяхното състояние и как се поддържат те. Специалистите напомнят, че санирането на жилището не означава само слагане не топлоизолация, а също така и подмяна на водоснабдителната, електроснабдителната и отоплителната система на сградата. Това е един от най-добрите начини старите сгради у нас да се поддържат в добро състояние. В столичния кв. "Свобода" през 60-те години например са построени едни от първите панелни жилища. Пукнатините по стените и балконите могат да се видят с просто око. Фасадите на сградите са нашарени заради различните цветове мазилка, поставена върху изолацията на някои апартаменти. Някои от тях се санират за втори или трети път. Въпреки това нито едно от жилищата там не е опасно за живеене.

Втори опит в съда за "Алабин"

Магистратите отново ще търсят кой е виновен за смъртта на двете момичета

На 19 септември точно преди 10 години в центъра на София се срути 5-етажната сграда. При рухването на постройката на ул. "Алабин" загинаха две момичета - 26-годишната Деница Ченишева и 24-годишната Петрина Христова. Колата им бе затрупана от руините на сградата. За смъртта им са обвинени четирима души - собственикът на сградата Георги Кирчев - управител на фирма "Хрисома", собственик на сградата, инженер Петър Петров, натоварен да контролира ремонта на сградата, Николай Симеонов - управител на А3-Архитектура и изпълнение, и строителят Манчо Антонов, собственик на фирмата за ремонти ЕТ "Медия Манчо". Повече от 6 години след инцидента - през ноември 2012 г., Софийски градски съд (СГС) повдигна обвинения за причиняване на смърт поради немарливо изпълнение на занятие. През май месец миналата година частично бе прекратено наказателното производство по случая и делото бе върнато на СГП за продължаване на процесуалните действия. В годините назад проверка в Търговския регистър показа и че "Хрисома" ООД на близките до Иван Костов Георги и Мая Кирчеви е един от големите длъжници на КТБ. Дружеството е теглило 2 кредита от банката на обща стойност 1,67 млн. евро.
Днес Софийски градски съд отново даде ход на делото за срутената сграда на ул. "Алабин", която погреба двете млади жени. По време на съдебното заседание присъстваха трима от общо четиримата обвиняеми по делото. Четвъртият обвиняем, който не се яви, е строителят Манчо Антонов. Само един от обвиняемите пожела да бъде изслушан - Николай Симеонов, архитект. Той обясни, че неговата фирма е имала договор с фирмата "Хрисома", която е собственост на друг от обвиняемите - Георги Кирчев, който е и собственик на срутилата се сграда на "Алабин". "Знаем, че има възложено проектиране, но не от мен и за тази цел сградата трябваше да бъде почистена", каза Николай Симеонов, предаде БГНЕС. Той бе категоричен пред съда, че в деня на падането на сградата не е извършван никакъв демонтаж. От друга страна призна, че сваляне на мазилки по стените е било част от договора със строителната фирма ЕТ "Медия Манчо" на другия от обвиняемите, а именно строителя Манчо Антонов. Архитект Симеонов подчерта, че не е възлагал да бъдат премахвани тухлени стени в сградата. "Никъде никой не е възлагал събаряне на носещи стени", повтори няколко пъти архитектът.

Световноизвестен урбанист ни помага за Зелена София

Кметът на София Йорданка Фандъкова покани световноизвестния датски архитект урбанист Ян Геел да консултира работата за изработване на дългосрочната визия за развитието на зелените градски пространства в София. Архитект Ян Геел представи ден преди това книгата си "Градове за хората" в Софийската градска художествена галерия. Той е консултирал развитието на пешеходна зелена зона в Копенхаген. В последните 10 години световноизвестният урбанист работи за подобряване на градската среда и в други големи градове като Лондон, Стокхолм, Сан Франциско. "Налице е желание и воля на ръководството на София да има визия за града, с която да се подобрят условията на живот, така че да имаме не само исторически и древен град, но и да се създадат пространства за хората да се разхождат и радват на живота. Това е много важно - хората да се срещат и участват в живота, а то се случва на публичните места. Виждам волята да се постигнат тези цели София", посочи архитект Геел. Столична община подготвя дългосрочна визия за подобряване на градската среда, която да гарантира развитието на София като зелен град. Залага се на създаване на зелени и качествени публични пространства със запазване на културно-историческия облик на столицата.

Има 18 700 ЕПК в страната

По данни на експертите у нас има общо в страната около 18 700 панелни блока, като в тях се помещават 700 000 домакинства, или 2.7 милиона души. В момента тече национална програма за саниране и реновиране на кооперациите от този тип. Реновацията на по-старите жилищни блокове и особено панелите има за цел освен тяхната енергийна ефективност, но също така и техния външен вид на фасадата, който с годините е станал твърде неугледен.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай