Бисер като училище за добрини

Бисер като  училище за  добрини    | StandartNews.com

Какво е да помагаш на хора, преживели природно бедствие? Разказва Десислава Божанова, която е участвала в доброволчески проект по Национална програма за младежта 2011-2015. Тя е на 22 г., 4-и курс в специалност "Психология" в ПУ "Паисий Хилендарски" и е зам.-председател на Сдружение на младите психолози в България "4 април" - клон Пловдив.

 

Вярвайки, че доброволчеството е начин за оползотворяване на свободното време, чрез което, правейки нещо полезно за обществото, се придобиват нови знания и умения, обменя се опит и се трупат контакти с много нови хора, Национален младежки форум пое инициатива за подкрепа на хората в Община Харманли с реализацията на младежки доброволчески лагер в село Бисер. Той беше организиран от Сдружение на младите психолози в България "4 април" (СМПБ "4 април") и Национален младежки форум (НМФ), в партньорство с община Харманли, Организация на българските скаути (ОБС) и Асоциация за подпомагане на академичната общност (АПАО). Идеята за проекта се зароди непосредствено след опустошителните наводнения миналата година. Материалната подкрепа никога не е достатъчна след ситуация на бедствие. Осъзнахме, че хората в засегнатите райони имат нужда от подадена ръка, усмивка и приветлива градска среда. Целта ни беше чрез работата на млади хора доброволци, част от които студенти по психология, да се подобри психологическото състояние на населението от пострадалите след бедствието райони, както и  да се облагородят площи от пострадалите населени места - селата Бисер, Лешниково и град Харманли. Идеята, която ни водеше, бе да насърчим местните жители да се справят със стреса след бедствията.  Резултатите надминаха очакванията ни.

Общо 15 студенти преминахме обучение за оказване на психологична подкрепа на пострадали от наводнения при специалисти в областта. По време на самия проект лагерувахме на къмпинг в Бисер една седмица и работехме от сутрин до много късно вечер. Имах големи резерви и страхове, че хората няма да желаят да разговарят с нас или че няма да се справя достатъчно професионално със задачата. За щастие всичко това остана само в мислите ми. Действително успях да намеря път до хората, които консултирах, и на финала бях изключително удовлетворена от постигнатото. 

Това е един от онези проекти, които променят живота ти завинаги. Успях чрез доброволчески труд и екипна работа да допринеса за подобряването на емоционалното състояние на хора в нужда. Също така събитието ми помогна да разбера, че няма да спра, ще правя всичко по силите, за да бъда в полза на обществото. Знам, че и при останалите участници е така. Виждаме се често по различни събития и никоя наша среща не минава, без да споменем лагера. Между нас, доброволците, се създаде една специална връзка, която не може да бъде описана - трябва да бъде преживяна!

 

Национална програма за младежта 2011-2015 се администрира от Национален център "Европейски младежки програми и инициативи" и дава възможност на неправителствени организации, регистрирани за осъществяване на дейности в обществена полза, да реализират идеите си, да променят себе си и света, в който живеят.

Основните дейности на програмата са насочени към предоставяне на безплатни младежки услуги - информация, консултация и обучения; провеждане на младежки инициативи и кампании по различни теми от ежедневието на младите хора; осъществяване на доброволчески дейности и подкрепа на младежките работници.

Повече информация за програмата и възможностите за участие в конкурсни процедури може да се намери на сайта на НЦЕМПИ www.youthbg.info. 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Рени
Коментирай